Wraz z wiosną rozpoczyna się sezon rowerowy. Coraz więcej ludzi wybiera ten sposób zwiedzania bliższych i dalszych części regionu. Nawet do krótkiej wycieczki rowerowej warto przygotować się wcześniej. Dzięki temu oszczędzimy sobie nieprzyjemnych niespodzianek, a w razie przygód nie pozostaniemy bezradni.

Podstawowy serwis roweru

Przed pierwszym wyjazdem w sezonie warto przejrzeć rower pod kątem ewentualnych usterek czy regulacji. Najprawdopodobniej trzeba będzie dopompować koła. Skrzypiący łańcuch z pewnością będzie potrzebował czyszczenia i smarowania. Warto zlikwidować luzy w ruchomych częściach oraz je nasmarować. W niektórych przypadkach mogą do tego być potrzebne specjalistyczne narzędzia lub pomoc serwisu rowerowego. Regulacja przerzutek i hamulców pozwoli na komfortową, a co najważniejsze, bezpieczną jazdę. Podczas wycieczki prawidłowo nasmarowanym i wyregulowanym rowerem do naszych uszu dobiegać będzie jedynie szum powietrza oraz delikatny szmer napędu i opon. Wszystkie inne dźwięki uznajemy za niepożądane.

Narzędzia na wszelki wypadek

Jednak nawet najprecyzyjniejsza regulacja sprzętu można nas nie uchronić przed pewnymi przygodami na szlaku. Do najpopularniejszych awarii należy „złapanie gumy”. Warto wozić przy sobie zapasową dętkę, zestaw do łatania oraz oczywiście pompkę. Jeśli przy okazji znacznie uszkodzimy oponę to należy również ja załatać od wewnętrznej strony. W przeciwnym wypadku w krótkim czasie narazimy się na kolejny postój. Zależnie od posiadanego roweru może przydać się kilka rodzajów kluczy. We współczesnych jednośladach większość śrub to tak zwane imbusy i do ich obsługi można kupić narzędzie wielofunkcyjne w formie przypominającej scyzoryk (koszt 20-40 zł.). Posiadacze starszych rowerów muszą sami sprawdzić jakie rozmiary i rodzaje kluczy mogą się przydać do obsługi ich pojazdu na trasie. Do tego warto zabrać ze sobą kawałek szmatki. To absolutne minimum pozwalające poradzić sobie z większością popularnych problemów w drodze.,

Co jeszcze może się przydać?

Nie zapomnijmy o mapach okolic, w które się wybieramy. Można je umieścić w mapowniku mocowanym na kierownicy. Coraz częściej zastępuje je odbiornik GPS. Najprostsze modele nadające się do używania na rowerze można kupić już za około 300 zł. W wyborze i pokonywaniu trasy pomocne są przewodniki przeznaczone dla kolarzy turystów.
Co prawda rower nie potrzebuje paliwa, ale rowerzysta owszem. Nie zapomnijmy wziąć ze sobą butelki wody lub termosu – tym więcej im cieplejszy dzień. Przyda się na pewno jakaś kanapka, a przy bardziej wyczerpujących wycieczkach czekolada lub baton pozwolą nieco zregenerować siły. Ten zestaw powinna jeszcze uzupełnić mała apteczka, kask na i rozsądek w głowie.
Tak przygotowani możemy spokojnie ruszyć w drogę i cieszyć się wiosną. Region czeka.
Do zobaczenia na szlaku!
MW