Szlak rowerowy czarny - znak

Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa

0.00 (0%) - 0 głosy

140 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Szlak Nadsańskich Umocnień to kultowy szlak rowerowy biegnący lewym brzegiem Sanu – od Bóbrki koło Soliny, przez Lesko, Sanok, Dynów i Bachów do Krasiczyna pod Przemyślem. To dobra opcja na rowerową wyprawę, jeśli planujesz wakacje w Bieszczadach, jak również wtedy, kiedy masz chęć na wycieczkę o nieco historycznym zabarwieniu.

Szlak Nadsańskich Umocnień jest nazywany Linią Mołotowa i już sama nazwa wskazuje na to, że osoby zainteresowane tematyką II wojny światowej będą miały tu co oglądać. Unikatowość trasy podkreśla fakt, że to jedyny przykład radzieckich umocnień granicznych, które zachowały się w Polsce do dzisiaj.

Skąd się wzięła Linia Mołotowa?

Linia umocnień powstała w wyniku agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. Już wtedy Związek Radziecki przystąpił do umocnienia nowej granicy – z III Rzeszą – i rozpoczęto budowę fortyfikacji.

Podczas wojny Linię Mołotowa nazywano „umocnieniami nowej granicy państwowej”, ale trzeba przyznać, że to zbyt trudna w odbiorze nazwa, by swobodnie używać jej do dzisiaj. Dużo prostszy termin sformułował rosyjski pisarz i oficer armii radzieckiej, Wiktor Suworow, w książce „Lodołamacz” z 1988 roku. Nazwa słusznie kojarzy się z Wiaczesławem Mołotowem i podpisaniem radziecko-niemieckiego paktu o nieagresji.

Długo po wojnie wzdłuż schronów znajdujących się na terenie Polski PTTK wytyczyło szlak turystyczny. Jest on przeznaczony głównie dla turystyki pieszej i częściowo rowerowej. Obejmuje trzynaście odcinków:

  • Lipsk nad Biebrzą,
  • Szczuczyn,
  • Kolno,
  • Zarudzie,
  • Drohiczyn,
  • Siemiatycze,
  • Śniadowo,
  • Prosienica,
  • Dąbrowa,
  • Skłody – Szulborze,
  • odcinek Rawsko-Ruski,
  • Krasiczyn,
  • Bieszczady.

Nawierzchnia Linii Mołotowa

Szlak Nadsańskich Umocnień przebiega w większości słabo uczęszczanymi trasami asfaltowymi. Trzeba być przygotowanym również na drogi gruntowe i żwirówki. Nie będzie to przeszkodą dla rowerów trekkingowych i MTB, ale rowery szosowe raczej nie sprawdzą się na tej drodze.

Oznakowanie

Szlak oznakowano czarnym kolorem. Na trasie są też tabliczki z piktogramem, który przedstawia schron i stojące przed nim działo – trudno go przegapić.

Dla kogo jest ta trasa?

Długość szlaku to około 125-150 km, w zależności od tego, którą opcję wybierze turysta. Dla wytrwałych i doświadczonych rowerzystów może to być jednodniowa wycieczka w długi letni dzień. W pozostałych przypadkach najlepiej zatroszczyć się o nocleg albo zaplanować pokonanie wybranej części trasy.

Rowerowy Szlak Nadsańskich Umocnień jest trasą ocenianą jako łatwa, której przewyższenie wynosi 168,28 m. Większość fragmentów nie będzie szczególnie wymagająca, ale jak zawsze, kiedy planujemy dłuższą wycieczkę, warto się przygotować.

Ciekawostki na szlaku

Szlak Nadsańskich Umocnień to dobra propozycja dla podróżników zainteresowanych tematyką II wojny światowej. Na szlaku zwiedzić można radzieckie i niemieckie zabytkowe fortyfikacje z tego okresu – niektóre z obiektów zachowały się w całości, inne są znacznie zniszczone. Zabytki te to obecnie zarówno pomniki architektury wojskowej, jak i lokalne atrakcje historyczne, w których odbywają się rekonstrukcje historyczne i prelekcje.

Charakterystycznym elementem szlaków są schrony budowane przez wojska ZSRR w czasie wojny. Nie dziwi fakt, że większość obiektów położona jest w zaroślach, a zatem trzeba dotrzeć do nich pieszo. Można to zrobić z pomocą pozycji GPS fortyfikacji. Schronów nie należy odwiedzać samodzielnie, zwłaszcza nocą i bez latarek.

Ciekawostką jest fakt, że do dziś nie jest znana dokładna liczba schronów, bunkrów i tym podobnych obiektów, które powstały w rejonie Szlaku Nadsańskich Umocnień. Szacowana liczba to 120 obiektów.

Dojazd i noclegi na szlaku

Aby rozpocząć rowerową wyprawę Linią  Mołotowa, najlepiej wystartować z Sanoka – tam najprościej dotrzeć dzięki największemu węzłowi komunikacyjnemu. Jeżeli rozpoczynanie wycieczki w połowie trasy nie wchodzi w grę, dobrą opcją będzie Przemyśl.

Ze względu na długą trasę, warto dokładnie zaplanować przebieg wycieczki i noclegi. Turystyka w regionie jest dobrze rozwinięta i znalezienie noclegu nie powinno sprawiać problemu, szczególnie poza sezonem. Zakwaterowanie znajdą się zarówno dla tych, którzy nocują we własnym aucie lub pod namiotem, jak i dla turystów wolących resort z basenem albo hotel.

Będąc w tym rejonie Polski, można postawić na zakwaterowanie w bazie wypadowej i stamtąd dojeżdżać do położonych nieopodal najlepszych atrakcji. Pola namiotowe i pokoje gościnne znajdują się np. w Przemyślu, a w Bieszczadach – niedaleko Polańczyka czy nad Soliną. Jedną z opcji na wygodny nocleg są też położone w okolicy domki wakacyjne które sprawdzą się jako baza wypadowa.

Odpowiednio zaplanowana podróż, dobry rower trekkingowy lub MTB i pogoda, która nie daje w kość – to dobry przepis na udaną rowerową wyprawę. Tereny wzdłuż Linii Mołotowa dodadzą do tego jeszcze edukacyjny, historyczny walor. Szerokości i przyczepności!

wpis partnerski

Trasa Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa - ile km?

Długość trasy wynosi 140 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa?

Na pokonanie tej trasy o długości 140 km należy przeznaczyć 1-3 dni (szczegóły)

Czy trasa Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa jest atrakcyjna przyrodniczo?

Tak, prowadzi przez Park Krajobrazowy Gór Słonnych . (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa?

Trasa Szlak Nadsańskich Umocnień – Linia Mołotowa prowadzi przez województwo podkarpackie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: czarny i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Bóbrka, Bykowce, Dębna, Dobra, Dydnia, Glinne, Hłomcza, Lesko, Łukawica, Manasterzec, Międzybrodzie, Mrzygłód, Myczkowce, Olszanica, Sanok, Solina, Trepcza, Uherce Mineralne, Ulucz, i Załuż. Regiony: brzozowski (powiat), Góry Sanocko-Turczańskie, leski (powiat), Park Krajobrazowy Gór Słonnych, podkarpackie, Pogórze Bukowskie, Pogórze Dynowskie, Pogórze Przemyskie, i sanocki (powiat). Województwa: podkarpackie. Kolory: czarny.

Ostatnia modyfikacja: 7 lutego 2023