Dane GPS

dobiornik GPS na rowerzeTechnologia GPS rewolucjonizuje wiele dziedzin życia. Z oczywistych względów najbardziej “namieszała” w turystyce. Dlatego też namawiamy do korzystania z GPS przy eksploracji regionu.

Format

Udostępnione na stronie dane nawigacyjne zapisane są w formacie track (ślad) GPX, który stanowi obecnie standard i jest obsługiwany przez wszystkie najpopularniejsze urządzenia firmy GARMIN. Na ich podstawie, za pomocą dostępnych darmowych narzędzi możliwa jest konwersja do innych formatów.

Narzędzia online:

Programy:

Aplikacje na smartphony

Format GPX jest też obsługiwany przez liczne aplikacje przeznaczone dla współczesnych urządzeń mobilnych:

 

Źródło i wykorzystanie danych

Dane GPS szlaków w znakomitej większości pochodzą od Partnerów i przeznaczone są wyłącznie do własnego użytku użytkowników serwisu wirtualneszlaki.pl. W celu innego wykorzystania śladów (np. publikacje, opracowanie map) należy każdorazowo uzyskać zgodę poszczególnych partnerów. W tym celu prosimy o kontakt wraz z podaniem szlaku(-ów), którego dotyczy zapytanie.

Możliwe błędy

Publikowane dane GPS i utworzone na ich podstawie mapy mogą zawierać pewne błędy w przebiegu szlaków. Wynikają one ze sposobu pomiaru, konwersji, niedoskonałej digitalizacji i wielu innych przyczyn. Zawsze należy obserwować teren i w przypadku rozbieżności między wskazaniami odbiornika, a trasą, korzystać z oznakowania szlaku i obserwować przebieg dróg i ścieżek.

Sugerujemy również zabieranie  tradycyjnych map podczas wypraw w nieznane okolice. Materiały te mogą oszczędzić stresu w przypadku gdy zawiedzie technika.

Redakcja serwisu, autorzy opisów, osoby i instytucje udostępniające opublikowane dane GPS nie odpowiadają za sposób i konsekwencje wykorzystania informacji zawartych na stronie oraz w udostępnionych plikach. 

Wszelkie zauważone błędy prosimy zgłaszać poprzez formularz lub bezpośrednio na adres: poczta@wirtualneszlaki.pl

Mapy

Użytkownikom odbiorników GARMIN polecamy następujące zbiory map regionu kujawsko pomorskiego: