velo malopolska logo

Velo Czorsztyn (Wokół Jeziora Czorsztyńskiego)

NIEDZICA-ZAMEK - południowy brzeg Jeziora Czorsztyńskiego: Falsztyn - Frydman - Dębno (kościółek UNESCO) - północny brzeg Jeziora: ul. Hubka - Maniowy - Pólwysep Stylchyn - CZORSZTYN

3.84 (76%) - 204 głosy

27.8 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 100 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Velo Czorsztyn to unikalna trasa rowerowa, która została zaprojektowana i zrealizowana w 2019 roku, położona w malowniczym krajobrazie nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce. Dla miłośników dwóch kółek, Velo Czorsztyn to prawdziwa gratka, oferująca nie tylko wysokiej jakości nawierzchnię, ale także niezapomniane widoki i atrakcje turystyczne w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Przed dokładniejszym omówieniem szczegółów trasy, warto zaznaczyć, że jej oficjalna nazwa to “Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”. Jednak wśród rowerzystów szybko przyjęło się określenie Velo Czorsztyn, nawiązujące do popularnych tras rowerowych “Velo…” w innych regionach Polski.

Nowość w naszym sklepie!

Mapa trasy Velo Czorsztyn w pdf

parkingi, atrakcje, punkty postojowe…

do wygodnego planowania wycieczki na komputerze i nawigacji w telefonie

15 zł 7,99 zł – natychmiastowa wysyłka na email

KUP TERAZ

Velo Czorsztyn trasa

Velo Czorsztyn to nie tylko nazwa, ale przede wszystkim trasa rowerowa, której główny odcinek między Niedzicą a Czorsztynem liczy około 26 km. Długość pełnej pętli dookoła jeziora to 44 km, ale trasa ta oferuje również możliwość wyboru krótszych wariantów, które opisujemy w dalszej części tekstu. Przejazd całą trasą Velo Czorsztyn zajmuje od 2 do 6 godzin, w zależności od indywidualnej kondycji rowerzysty, planów odnośnie do pokonanego dystansu i tego, czy na trasie towarzyszą nam dzieci.

Trasa Velo Czorsztyn składa się z dwóch głównych tras rowerowych:

 • po północnych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego przebiega Ścieżka Wokół Jeziora Czorsztyńskiego,
 • po południowych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się Velo Dunajec.

Należy jednak pamiętać, że po wschodniej stronie jeziora nie ma wydzielonej drogi rowerowej – odcinek przez Pieniński Park Narodowy można pokonać jedynie ruchliwą szosą (lub skorzystać z przeprawy statkiem).

Velo Czorsztyn to trasa rowerowa o asfaltowej nawierzchni, która prowadzi w większości blisko brzegu jeziora. Rowerzyści poruszają się po wyłączonych z ruchu ścieżkach rowerowych lub po drogach wewnętrznych. Czasem trasa prowadzi drogami publicznymi, ale są to zazwyczaj spokojne, mało uczęszczane odcinki.

Większość trasy Velo Czorsztyn to przyjemna jazda po płaskim terenie. Istnieje jednak jeden odcinek, który może nieco sprawdzić kondycję rowerzystów: fragment od Dębna do Niedzicy jest bardziej wymagający. Najbardziej stromy odcinek to okolice miejscowości Falsztyn – to kilkaset metrów trudniejszej drogi. Jednak w większości, płaskie ukształtowanie terenu zachęca prawie każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania, do spróbowania swoich sił na tej niezwykłej trasie rowerowej Velo Czorsztyn.

Odcinek główny trasy między Niedzicą a Czorsztynem to ok 26 km. Długość pełnej pętli dookoła jeziora to 44 km, ale możliwe są też krótsze warianty, które opisujemy w dalszej części tekstu. Przejazd całą trasą zajmuje od 2 do 6 godzin, w zależności od naszej kondycji, planów co do kilometraża i tego, czy jedziemy z dziećmi.

Velo Czorsztyn i noclegi

Wiele osób woli poszukać noclegu, aby już od samego rana rozpocząć jazdę. Miejsca do spania znajdziemy w miejscowości Łapsze Niżne, w Falsztynie, miejscowości Maniowy, w Krościenku nad Dunajcem i w Grywałdzie. Najczęściej są to domki letniskowe. Jest też pole namiotowe Łęg w Frydmanie.

 • Nocleg w domku letniskowym kosztuje 35-50 zł od osoby za dobę;
 • Nocleg w apartamencie od 60 zł za osobę;
 • Pole namiotowe to koszt kilkunastu złotych za osobę, podobnie za namiot.

Polecane noclegi dla rowerzystów na Velo Czorsztyn

Pozostałe hotele, domki, apartamenty i inne obiekty na trasie Velo Czorsztyn

Parking na Velo Czorsztyn, czyli gdzie zacząć trasę?

Najlepiej na trasę dojechać samochodem albo pociągiem – najbliżej trasy jest dworzec w Nowym Targu (16 km), a parkingi znajdują się blisko szlaku lub ewentualnie w miejscowościach turystycznych: w Maniowych, Kluszkowcach, w Niedzicy przy zamku i w Czorsztynie. W Dębnie znajdziemy duży parking przy kościele.

Według oficjalnej mapy trasa zaczyna się w Niedzicy, jednak samochód warto zostawić w Czorsztynie i zacząć od przeprawy, żeby uniknąć niespodzianki na końcu trasy. Wielu rowerzystów poleca też start w Dębnie (kilka darmowych miejsc parkingowych lub płatny parking – ok. 15 zł) i objazd w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara z przeprawą w połowie.

Przeprawa statkiem – skracamy kilometraż

Całe Jezioro Czorsztyńskie można prawie w całości objechać rowerem. Prawie, bo nie ma możliwości jazdy wzdłuż wschodniego brzegu i trzeba nieco nadłożyć drogi przez Przełęcz Osice: Niedzicę, Sromowce Wyżne i Czorsztyn. Niestety podczas realizacji projektu Pieniński Park Narodowy nie wyraził zgody na poprowadzenie drogi rowerowej po swoim terenie, stąd projekt w tym zakresie sprawia wrażenie niedokończonego. Wspomniany odcinek prowadzi nie tylko ruchliwą szosą bez pobocza, ale również uciążliwy podjazdem. Trasa pełnej pętli wynosi 44 km i polecana jest doświadczonym rowerzystom.

Dlatego odcinek między Niedzicą a Czorsztynem większość rowerzystów pokonuje statkiem. Wtedy wycieczka ma ok. 26 km, a my odpoczniemy i złapiemy okazję, by podziwiać malowniczy krajobraz z pokładu. Rozpoczęcie jazdy w Czorsztynie polecane jest również ze względu na mniejsze nachylenie podjazdu w Falaszynie od tej strony.

Statki na jeziorze Czorsztyńskim

Między przystaniami przy zamkach w Czorsztynie i Niedzicy można przeprawić się kursującymi na tej trasie statkami “Dunajec” i “Halny”. Statek “Dunajec” jest statkiem pasażerskim bocznokołowym, natomiast napędem “Halnego” jest klasyczna śruba. Zabierają na pokład zabierają po ok. 100 osób każdy, a rejsy odbywają się co 20 minut.
Oba statki mają pokłady zadaszone i słoneczne, z których przy dobrej pogodzie można podziwiać widoki na jezioro, zamki i pienińskie krajobrazyw okolicy.

Przystanie statków położone są:

 • w Niedzicy tuż pod zamkiem
 • w Czorsztynie przy przystani “Harnaś”, do której prowadzi ścieżka do zamku

Statek na trasie Velo Czorsztyn – cennik 2024

Opłata za przeprawę:

 • Dorośli – 15 zł od osoby (w jedną stronę), 30 zł (w obydwie strony)
 • Dzieci – od 4-15 lat 12 zł (w jedną stronę), 24 zł (w obydwie strony)
 • Dzieci do 4 lat bezpłatnie
 • Rower + osoba 25 zł (w jedną stronę)
 • Przyczepka rowerowa 15 zł

Statki pływają tylko w sezonie – od maja do października.

Szczegóły na stronie www przewoźnika

Czy to dobra trasa na podróż z dzieckiem?

Krótki dystans, oddzielenie od ruchu samochodowego i ogólna atrakcyjność trasy powoduje, że wydaje się że Velo Czorsztyn jest idealne na rodzinną wycieczkę. Pamiętać trzeba jednak, że w sezonie trasa jest bardzo ruchliwa, więc zalecana jest dla dzieci, które stosunkowo pewnie poruszają się na rowerze, potrafią utrzymać uwagę i kierunek jazdy. Ponadto dla niejednego malucha problemem może być podjazd  w okolicy Falsztyna. Wielu dorosłych pcha tutaj swoje rowery pod górę, więc dziecko tym bardziej może mieć z nim problem. Tutaj z pomocą może przyjść odpowiedni hol rowerowy. 

Chociaż większość trasy jest łagodna, istnieją miejsca z mniejszymi górkami, zjazdami i ostrymi zakrętami. Dlatego zalecamy tę trasę dla dzieci, które już pewnie czują się na dwóch kółkach i umieją dobrze zjeżdżać z górek, hamować oraz trzymać się swojej strony ścieżki.

Warto pamiętać, że nie cała trasa to droga tylko dla rowerzystów. Niektóre odcinki pokonujemy po drogach publicznych, zwykle o bardzo niewielkim natężeniu ruchu. Najtrudniejszy odcinek to 2,5 km prowadzący od miejscowości Hubka do miejscowości Frydman. Mamy nadzieję, że ten odcinek wkrótce zostanie zabezpieczony, aby zapewnić bezpieczeństwo dla rodzin z małymi dziećmi.

Jeśli planujesz podróż z przyczepką, pamiętaj, że nawierzchnia trasy jest w całości asfaltowa, ale ze względu na nachylenia terenu, podróż może być męcząca. Dzieci bezpieczniej i wygodniej będzie przewieźć w mocowanych na rowerze fotelikach.

Na trasie Velo Czorsztyn znajdują się liczne zatoczki, przystanie, wiaty i przystanki dla rowerzystów, a także punkty gastronomiczne, gdzie możemy odpocząć, coś zjeść i nabrać sił na kolejne kilometry. Trasa prowadzi od zamku w Czorsztynie do zamku “Dunajec” w Niedzicy, co stanowi dodatkową atrakcję.

Dla rodziców młodszych dzieci sugerujemy wybranie najpiękniejszych, bardziej płaskich i bezpiecznych fragmentów trasy: od przystani w Czorsztynie do przystani w miejscowości Hubka oraz od miejscowości Frydman do miejscowości Falsztyn.

Podróż po trasie Velo Czorsztyn można połączyć z odcinkiem Velo Dunajec z Nowego Targu do Dębna. Trasę najlepiej pokonywać w kierunku Niedzica-Czorsztyn, dzięki czemu mamy przy Niedzicy bardziej strome, a krótsze podejście i łagodniejszy zjazd. Wybierając tę trasę, pamiętaj jednak, że najbardziej widokowy odcinek za Niedzicą pokonujemy wspinając się z rowerami.

Podjazd Falsztyn – czy taki straszny?

Podjazd w Falsztynie może być dużym wyzwaniem szczególnie dla osób niewytrenowanych i podróżujących cięższymi rowerami. Czy to duża przeszkoda? Z pewnością nie! Ten stosunkowo krótki odcinek można pokonać przecież pieszo prowadząc rower.

W którą stronę?

Mimo, że trasa w większości jest płaska, to znajduje się w jej przebiegu jedno większe wzniesienie na południowym brzegu w okolicy miejscowości Falsztyn. Na rowerzystów podróżujących od Czorsztyna czeka tu ok. 90 m przewyższenia do pokonania na odcinku ok. 1 km (średnie nachylenie 9%). Jadąc w przeciwnym kierunku, od Niedzicy pokonujemy 120m na odcinku ok. 2 km (nachylenie 6%). Jest to dłuższy odcinek o nieco niższym nachyleniu, dlatego raczej polecany jest jako zjazd zaraz przed końcem trasy w Niedzicy.

Wypożyczalnie rowerów na trasie Velo Czorsztyn

Brak własnego roweru nie wyklucza Cię z wycieczki – jednoślad wypożyczysz na miejscu. Tradycyjne i elektryczne rowery czekają pod adresami:

 • ZYG ZAK, Harklowa, ul. Nowotarska 143 i Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 182
 • Bike’owo, ul. Przerwy Tetmajera 33a, Łopuszna
 • E-bike Kluszkowce, Stylchyn 36, Alpini Przystań
 • Velo Dunajec – Mizerna 87
 • Velo Dunajec – Czorsztyn, Przystań.

Wypożyczając tradycyjny rower, trzeba się liczyć z kosztem około 10 zł za godzinę albo około 50 zł za dzień. Akcesoria takie jak kask, doczepka czy wózek ciągnący za rowerem również są na miejscu i kosztują po kilka złotych za godzinę.

W przypadku rowerów elektrycznych ceny będą wyższe, za cały dzień płaci się około 200 zł, a za godzinę około 35 zł.

Nowość w naszym sklepie!

Mapa trasy Velo Czorsztyn w pdf

parkingi, atrakcje, punkty postojowe…

do wygodnego planowania wycieczki na komputerze i nawigacji w telefonie

15 zł 6,99 zł – natychmiastowa wysyłka na email

KUP TERAZ

Atrakcje na Velo Czorsztyn

Niebywałą zaletą trasy jest liczba atrakcji i urokliwe miejsca, które można zobaczyć po drodze. Na rowerzystów czekają:

 • piękne widoki w Kluszkowcach i Falsztynie,
 • Jaskinia Wielka Śnieżna w Frydmanie,
 • kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie, który jest na liście UNESCO,
 • Osada Turystyczna Czorsztyn – skansen,
 • Zamek Dunajec w Niedzicy z 1310 roku i Muzeum Regionalne Kultury Spisza tuż obok,
 • plaża Zamajerz (Pieniny) w Niedzicy,
 • tyrolka przy zamku Czorsztynie – ok 300 metrów zjazdu nad wodami jeziora
 • Zapora Wodna w Nidzic, na którym znajduje się niecodziennie trójwymiarowe graffiti 3D
 • przeprawa promowa pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.

Na trasie można zatrzymać się w Miejscach Obsługi Rowerzystów, które występują co kilka kilometrów. To dobre miejsce na posiłek regeneracyjny, zebranie sił, a w niektórych punktach można też skorzystać z toalety.

Velo Czorsztyn ma głównie pozytywne opinie. Wątpliwości pozostają w temacie zabierania dzieci na tę trasę z uwagi na drogi publiczne, jednak wielu rodziców z powodzeniem zrobiło sobie tam wycieczkę ze swoimi pociechami. Ponadto – jeżeli nie lubimy tłumów – warto skusić się na rozpoczęcie trasy wcześnie rano.

Atrakcje w okolicy trasy

Trasa Velo Czorsztyn choć krótka, warta jest wyprawy nawet z dalekich zakątków Polski. Wówczas warto zostać w okolicy na dłużej i skorzystać z innych atrakcji Podhala:

 • Pieniny
 • Gorce
 • Skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowcach
 • Góra Wdżar w Kluszkowcach
 • Organy Hasiora

Opinie o szlaku

Szlak rowerowy Velo Czorsztyn jest dobrze oceniany przez rowerzystów i uznawany za jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Zgodnie z powtarzającymi się opiniami trasa oferuje malownicze widoki na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny, Tatry i Gorce. Różne źródła podkreślają, że jest ona dostosowana zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów, mimo że występują na niej podjazdy i zjazdy. Szczególnie podjazd w Falsztynie od południowej strony jeziora jest wymieniany jako najtrudniejszy​.

Tak jak wspomniano wyżej trasa ma dwie główne wersje: krótszą około 30 km i dłuższą około 40 km. Krótsza pętla jest łatwiejsza, choć obie oferują podobne atrakcje krajobrazowe​. W sezonie letnim na trasie krótszej wymagana jest przeprawa statkiem lub gondolą, co dodaje dodatkowego uroku podróży​​. Blogerzy zauważają, że na trasie znajdują się wygodne miejsca obsługi rowerzystów.

Dla osób poszukujących dłuższych wyzwań, proponowane są również warianty trasy zaczynające się w Sromowcach czy Szczawnicy, oferujące dodatkowe kilometry malowniczych krajobrazów i możliwość połączenia wycieczki z wizytą w ciekawych miejscach, jak np. Czerwony Klasztor.

Velo Czorsztyn – zdjęcia atrakcji z trasy

 1. Czy Velo Czorsztyn nadaje się dla dzieci?

  Tak, to świetna trasa dla dzieci pewnie poruszających się na rowerach, trzeba jednak pamiętać o paru ograniczeniach

 2. Czy Velo Czorsztyn to trudna trasa?

  To łatwa trasa dostępna dla każdego. Pewnym utrudnieniem może być jeden podjazd, ale można ten odcinek pokonać pieszo.

 3. Jaką nawierzchnię ma trasa Velo Czorsztyn?

  Większość trasy przebiega po asfaltowej wydzielonej drodze dla rowerów.

 4. Jakie są najważniejsze atrakcje na trasie Velo Czorsztyn?

  Wśród najważniejszych atrakcji są zamki w Czorsztynie i Niedzicy oraz zabytkowy kościół w Dębnie. Jest też kilka innych ciekawych miejsc.

 5. Czy Velo Czorsztyn można objechać jezioro dookoła?

  Trasa prowadzi między Czorsztynem a Niedzicą. Na wschodnim brzegu nie ma drogi rowerowej i ten odcinek trzeba pokonać szosą, albo przeprawić się statkiem.

 6. Czy na trasie Velo Czorsztyn znajdują się punkty postojowe?

  Tak, trasa wyposażona jest w nowoczesne punktu postojowe oddzielone od siebie co kilka kilometrów.

 7. Jaka jest długość trasy Velo Czorsztyn?

  Podstawowa trasa prowadząca głównie drogami dla rowerów między Czorsztynem a Niedzicą, to ok. 26 km.

 8. Gdzie zacząć wycieczkę na trasie Velo Czorsztyn?

  Większość rowerzystów startuje z Czorsztyna lub Niedzicy. Często wybieranym punktem jest też Dębno.

 9. Jak nazywa się trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego?

  Nazwa Velo Czorsztyn nawiązuje do popularnych tras rowerowych “Velo…” w innych regionach Polski. Słowo “Velo” pochodzi z języka francuskiego, gdzie jest skrótem od “vélocipède”, czyli rower. Część “Czorsztyn” odnosi się do lokalizacji trasy – wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Choć oficjalna nazwa trasy to “Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”, to wśród rowerzystów szybko przyjęło się określenie Velo Czorsztyn.

Trasy w okolicy

Kategorie

Rodzaje szlaku: Trasa rowerowa (nieoznakowana). Miejscowości: Czorsztyn, Dębno, Falsztyn, Frydman, Kluszkowce, Maniowy, Mizerna, Nidzica, Niedzica, i Szlembark. Regiony: Gorce, Kotlina Orawsko-Nowotarska, nowotarski (powiat), Pieniński Park Narodowy, i Pieniny. Województwa: małopolskie. Projekty: Najlepsze trasy rowerowe w Polsce i Velo Małopolska.

Ostatnia modyfikacja: 9 kwietnia 2024