Spis treści:   Opis  | Mapa trasy  | Komentarze

velo malopolska logo

Velo Czorsztyn (Wokół Jeziora Czorsztyńskiego)

NIEDZICA-ZAMEK - południowy brzeg Jeziora Czorsztyńskiego: Falsztyn - Frydman - Dębno (kościółek UNESCO) - północny brzeg Jeziora: ul. Hubka - Maniowy - Pólwysep Stylchyn - CZORSZTYN

5.00 (95%) - 4 głosy

27.8 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 100 % |

Mapa

Opis

Velo Czorsztyn to trasa, która powstała w 2019 roku nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce. Na rowerowych turystów czeka wyprawa, która oferuje dobrej jakości nawierzchnię i ciekawe atrakcje w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Zanim przejdziemy do szczegółów dodajmy tylko, że oficjalna nazwa trasy to “Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”, ale przecież rowerowa brać to brać kreatywna, a więc szybko do użycia weszło określenie Velo Czorsztyn.

Gotowi na przejażdżkę na terenie Małopolski? Ruszamy!

Velo Czorsztyn trasa

Długość tej trasy to 44 km, ale możliwe są też krótsze warianty, które opisujemy w dalszej części tekstu. Przejazd całą trasą zajmuje od 3 do 6 godzin, w zależności od naszej kondycji, planów co do kilometraża i tego, czy jedziemy z dziećmi.

Na Velo Czorsztyn składają się dwie trasy rowerowe:

 • po północnych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego – Ścieżka Wokół Jeziora Czorsztyńskiego
 • po południowych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego – VeloDunajec

Całą długość Velo Czorsztyn stanowi asfalt, który wiedzie w większości blisko brzegu jeziora. Poruszamy się po wyłączonych z ruchu ścieżkach rowerowych albo po drogach wewnętrznych. Zdarzają się drogi publiczne, ale spokojne.

Większość Velo Czorsztyn to przyjemna jazda po płaskim terenie. Istnieje jeden odcinek, który może nieco sprawdzić kondycję: fragment od Dębna do Niedzicy jest bardziej wymagający. Najbardziej stromy odcinek to okolice miejscowości Falsztyn – to kilkaset metrów trudniejszej drogi. W większości płaskie ukształtowanie terenu zachęca prawie każdego do spróbowania swoich sił na tej trasie.

Parking na Velo Czorsztyn, czyli gdzie zacząć trasę?

Najlepiej na trasę dojechać samochodem albo pociągiem – najbliżej trasy jest dworzec w Nowym Targu (16 km), a parkingi znajdują się blisko szlaku lub ewentualnie w miejscowościach turystycznych: w Maniowych, Kluszkowcach, w Niedzicy przy zamku i w Czorsztynie. W Dębnie znajdziemy duży parking przy kościele.

Wszystko zależy od tego, gdzie zamierzamy zacząć trasę. Według oficjalnej mapy trasa zaczyna się w Niedzicy:

Niedzica -> Falsztyn -> Dębno -> Przełęcz Snozka -> Krośnica -> skrzyżowanie Czorsztyn -> skrzyżowanie do przystani -> mała zapora -> zamek w Niedzicy.

Dobry start będzie też w miejscowościach Mizerna, Kluszkowce i Czorsztyn.

Velo Czorsztyn – prom. Skracamy kilometraż

Całe Jezioro Czorsztyńskie można prawie w całości objechać rowerem. Prawie, bo nie ma możliwości jazdy wzdłuż wschodniego brzegu i trzeba nieco nadłożyć drogi przez Przełęcz Osice: Niedzicę, Sromowce Wyżne i Czorsztyn. Taka trasa wynosi 44 km i polecana jest doświadczonym rowerzystom.

Jest też możliwość, by część trasy – tę pomiędzy w Czorsztynem i Niedzicą – pokonać promem. Wtedy wycieczka będzie miała ok. 30 km, a my odpoczniemy i złapiemy okazję, by podziwiać malowniczy krajobraz.

Opłata za prom to 8 zł za osobę plus 2 zł za rower – cena jest niezależna od wieku pasażera.

Prom pływa tylko w sezonie – od maja do października.

Propozycje krótszych tras z Velo Czorsztyn:

 • Kluszkowce – Czorsztyn
 • Kluszkowce – Niedzica
 • Frydman – Mizerna

Wypożyczalnie rowerów na Velo Czorsztyn

Brak własnego roweru nie wyklucza Cię z wycieczki – jednoślad wypożyczysz na miejscu. Tradycyjne i elektryczne rowery czekają pod adresami:

 • ZYG ZAK, Harklowa, ul. Nowotarska 143 i Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 182
 • Bike’owo, ul. Przerwy Tetmajera 33a, Łopuszna
 • E-bike Kluszkowce, Stylchyn 36, Alpini Przystań
 • Velo Dunajec – Mizerna 87
 • Velo Dunajec – Czorsztyn, Przystań.

Wypożyczając tradycyjny rower, trzeba się liczyć z kosztem około 10 zł za godzinę albo około 50 zł za dzień. Akcesoria takie jak kask, doczepka czy wózek ciągnący za rowerem również są na miejscu i kosztują po kilka złotych za godzinę.

W przypadku rowerów elektrycznych ceny będą wyższe, za cały dzień płaci się około 200 zł, a za godzinę około 35 zł.

Velo Czorsztyn i noclegi

Wiele osób woli poszukać noclegu, aby już od samego rana rozpocząć jazdę. Miejsca do spania znajdziemy w miejscowości Łapsze Niżne, w Falsztynie, miejscowości Maniowy, w Krościenku nad Dunajcem i w Grywałdzie. Najczęściej są to domki letniskowe. Jest też pole namiotowe Łęg w Frydmanie.

 • Nocleg w domku letniskowym kosztuje 35-50 zł od osoby za dobę;
 • Nocleg w apartamencie od 60 zł za osobę;
 • Pole namiotowe to koszt kilkunastu złotych za osobę, podobnie za namiot.

Atrakcje na Velo Czorsztyn

Niebywałą zaletą trasy jest liczba atrakcji i urokliwe miejsca, które można zobaczyć po drodze. Na rowerzystów czekają:

 • piękne widoki w Kluszkowcach i Falsztynie,
 • Jaskinia Wielka Śnieżna w Frydmanie,
 • kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie, który jest na liście UNESCO,
 • Osada Turystyczna Czorsztyn – skansen,
 • Zamek Dunajec w Niedzicy z 1310 roku i Muzeum Regionalne Kultury Spisza tuż obok.

Na trasie można zatrzymać się w Miejscach Obsługi Rowerzystów, które występują co kilka kilometrów. To dobre miejsce na posiłek regeneracyjny, zebranie sił, a w niektórych punktach można też skorzystać z toalety.

Velo Czorsztyn ma głównie pozytywne opinie. Wątpliwości pozostają w temacie zabierania dzieci na tę trasę z uwagi na drogi publiczne, jednak wielu rodziców z powodzeniem zrobiło sobie tam wycieczkę ze swoimi pociechami. Ponadto – jeżeli nie lubimy tłumów – warto skusić się na rozpoczęcie trasy wcześnie rano.

Trasy w okolicy

Kategorie

Rodzaje szlaku: Trasa rowerowa (nieoznakowana). Miejscowości: Czorsztyn, Dębno, Falsztyn, Frydman, Kluszkowce, Maniowy, Mizerna, Nidzica, Niedzica, i Szlembark. Regiony: Gorce, Kotlina Orawsko-Nowotarska, nowotarski (powiat), Pieniński Park Narodowy, i Pieniny. Województwa: małopolskie. Projekty: Najlepsze trasy rowerowe w Polsce i .Velo Małopolska.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021