velo malopolska logo

Velo Czorsztyn (Wokół Jeziora Czorsztyńskiego)

NIEDZICA-ZAMEK - południowy brzeg Jeziora Czorsztyńskiego: Falsztyn - Frydman - Dębno (kościółek UNESCO) - północny brzeg Jeziora: ul. Hubka - Maniowy - Pólwysep Stylchyn - CZORSZTYN

3.79 (75%) - 175 głosy

27.8 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 100 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Velo Czorsztyn to trasa, która powstała w 2019 roku nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce. Na rowerowych turystów czeka wyprawa, która oferuje dobrej jakości nawierzchnię, niezapomniane widoki i ciekawe atrakcje w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Zanim przejdziemy do szczegółów dodajmy tylko, że oficjalna nazwa trasy to “Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”, ale szybko do użycia weszło określenie Velo Czorsztyn na wzór innych tras “Velo…” w Polsce.

Nowość w naszym sklepie!

Mapa trasy Velo Czorsztyn w pdf

parkingi, atrakcje, punkty postojowe…

do wygodnego planowania wycieczki na komputerze i nawigacji w telefonie

15 zł 7,99 zł – natychmiastowa wysyłka na email

KUP TERAZ

Velo Czorsztyn trasa

Odcinek główny trasy między Niedzicą a Czorsztynem to ok 26 km. Długość pełnej pętli dookoła jeziora to 44 km, ale możliwe są też krótsze warianty, które opisujemy w dalszej części tekstu. Przejazd całą trasą zajmuje od 2 do 6 godzin, w zależności od naszej kondycji, planów co do kilometraża i tego, czy jedziemy z dziećmi.

Na Velo Czorsztyn składają się dwie trasy rowerowe:

 • po północnych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego – Ścieżka Wokół Jeziora Czorsztyńskiego
 • po południowych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego – Velo Dunajec

UWAGA: po wschodniej stronie jeziora nie ma wydzielonej drogi rowerowej – odcinek przez Pieniński Park Narodowy możemy pokonać wyłącznie ruchliwą szosą (lub skorzystać z przeprawy statkiem)

Całą długość trasy stanowi asfaltowa droga dla rowerowa, która wiedzie w większości blisko brzegu jeziora. Poruszamy się po wyłączonych z ruchu ścieżkach rowerowych albo po drogach wewnętrznych. Zdarzają się drogi publiczne, ale spokojne.

Większość Velo Czorsztyn to przyjemna jazda po płaskim terenie. Istnieje jeden odcinek, który może nieco sprawdzić kondycję: fragment od Dębna do Niedzicy jest bardziej wymagający. Najbardziej stromy odcinek to okolice miejscowości Falsztyn – to kilkaset metrów trudniejszej drogi. W większości płaskie ukształtowanie terenu zachęca prawie każdego do spróbowania swoich sił na tej trasie.

Velo Czorsztyn i noclegi

Wiele osób woli poszukać noclegu, aby już od samego rana rozpocząć jazdę. Miejsca do spania znajdziemy w miejscowości Łapsze Niżne, w Falsztynie, miejscowości Maniowy, w Krościenku nad Dunajcem i w Grywałdzie. Najczęściej są to domki letniskowe. Jest też pole namiotowe Łęg w Frydmanie.

 • Nocleg w domku letniskowym kosztuje 35-50 zł od osoby za dobę;
 • Nocleg w apartamencie od 60 zł za osobę;
 • Pole namiotowe to koszt kilkunastu złotych za osobę, podobnie za namiot.

Polecane noclegi dla rowerzystów na Velo Czorsztyn

Pozostałe hotele, domki, apartamenty i inne obiekty na trasie Velo Czorsztyn

Parking na Velo Czorsztyn, czyli gdzie zacząć trasę?

Najlepiej na trasę dojechać samochodem albo pociągiem – najbliżej trasy jest dworzec w Nowym Targu (16 km), a parkingi znajdują się blisko szlaku lub ewentualnie w miejscowościach turystycznych: w Maniowych, Kluszkowcach, w Niedzicy przy zamku i w Czorsztynie. W Dębnie znajdziemy duży parking przy kościele.

Według oficjalnej mapy trasa zaczyna się w Niedzicy, jednak samochód warto zostawić w Czorsztynie i zacząć od przeprawy, żeby uniknąć niespodzianki na końcu trasy. Wielu rowerzystów poleca też start w Dębnie (kilka darmowych miejsc parkingowych lub płatny parking – ok. 15 zł) i objazd w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara z przeprawą w połowie.

Przeprawa statkiem – skracamy kilometraż

Całe Jezioro Czorsztyńskie można prawie w całości objechać rowerem. Prawie, bo nie ma możliwości jazdy wzdłuż wschodniego brzegu i trzeba nieco nadłożyć drogi przez Przełęcz Osice: Niedzicę, Sromowce Wyżne i Czorsztyn. Niestety podczas realizacji projektu Pieniński Park Narodowy nie wyraził zgody na poprowadzenie drogi rowerowej po swoim terenie, stąd projekt w tym zakresie sprawia wrażenie niedokończonego. Wspomniany odcinek prowadzi nie tylko ruchliwą szosą bez pobocza, ale również uciążliwy podjazdem. Trasa pełnej pętli wynosi 44 km i polecana jest doświadczonym rowerzystom.

Dlatego odcinek między Niedzicą a Czorsztynem większość rowerzystów pokonuje statkiem. Wtedy wycieczka ma ok. 26 km, a my odpoczniemy i złapiemy okazję, by podziwiać malowniczy krajobraz z pokładu. Rozpoczęcie jazdy w Czorsztynie polecane jest również ze względu na mniejsze nachylenie podjazdu w Falaszynie od tej strony.

Statki na jeziorze Czorsztyńskim

Między przystaniami przy zamkach w Czorsztynie i Niedzicy można przeprawić się kursującymi na tej trasie statkami “Dunajec” i “Halny”. Statek “Dunajec” jest statkiem pasażerskim bocznokołowym, natomiast napędem “Halnego” jest klasyczna śruba. Zabierają na pokład zabierają po ok. 100 osób każdy, a rejsy odbywają się co 20 minut.
Oba statki mają pokłady zadaszone i słoneczne, z których przy dobrej pogodzie można podziwiać widoki na jezioro, zamki i pienińskie krajobrazyw okolicy.

Przystanie statków położone są:

 • w Niedzicy tuż pod zamkiem
 • w Czorsztynie przy przystani “Harnaś”, do której prowadzi ścieżka do zamku

Statek na trasie Velo Czorsztyn – cennik 2021

Opłata za przeprawę:

 • Rowerzyści 14 zł w jedną stronę niezależnie od wieku
 • Dorośli – 9 zł / 18 zł w jedną / obydwie strony za os. dorosłą
 • Dzieci –  4-15 lat 8 zł / 16 zł w jedną /  obydwie strony za os. dorosłą
 • Dzieci do 4 lat bezpłatnie

Statki pływają tylko w sezonie – od maja do października.

Szczegóły na stronie www przewoźnika

Czy to dobra trasa na podróż z dzieckiem?

Krótki dystans, oddzielenie od ruchu samochodowego i ogólna atrakcyjność trasy powoduje, że wydaje się że Velo Czorsztyn jest idealne na rodzinną wycieczkę. Pamiętać trzeba jednak, że w sezonie trasa jest bardzo ruchliwa, więc zalecana jest dla dzieci, które stosunkowo pewnie poruszają się na rowerze, potrafią utrzymać uwagę i kierunek jazdy. Ponadto dla niejednego malucha problemem może być podjazd  w okolicy Falsztyna. Wielu dorosłych pcha tutaj swoje rowery pod górę, więc dziecko tym bardziej może mieć z nim problem. Tutaj z pomocą może przyjść odpowiedni hol rowerowy. Podczas długiego zjazdu z F

Podjazd Falsztyn – czy taki straszny?

Podjazd w Falsztynie może być dużym wyzwaniem szczególnie dla osób niewytrenowanych i podróżujących cięższymi rowerami. Czy to duża przeszkoda? Z pewnością nie! Ten stosunkowo krótki odcinek można pokonać przecież pieszo prowadząc rower.

W którą stronę?

Mimo, że trasa w większości jest płaska, to znajduje się w jej przebiegu jedno większe wzniesienie na południowym brzegu w okolicy miejscowości Falsztyn. Na rowerzystów podróżujących od Czorsztyna czeka tu ok. 90 m przewyższenia do pokonania na odcinku ok. 1 km (średnie nachylenie 9%). Jadąc w przeciwnym kierunku, od Niedzicy pokonujemy 120m na odcinku ok. 2 km (nachylenie 6%). Jest to dłuższy odcinek o nieco niższym nachyleniu, dlatego raczej polecany jest jako zjazd zaraz przed końcem trasy w Niedzicy.

Wypożyczalnie rowerów na trasie Velo Czorsztyn

Brak własnego roweru nie wyklucza Cię z wycieczki – jednoślad wypożyczysz na miejscu. Tradycyjne i elektryczne rowery czekają pod adresami:

 • ZYG ZAK, Harklowa, ul. Nowotarska 143 i Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 182
 • Bike’owo, ul. Przerwy Tetmajera 33a, Łopuszna
 • E-bike Kluszkowce, Stylchyn 36, Alpini Przystań
 • Velo Dunajec – Mizerna 87
 • Velo Dunajec – Czorsztyn, Przystań.

Wypożyczając tradycyjny rower, trzeba się liczyć z kosztem około 10 zł za godzinę albo około 50 zł za dzień. Akcesoria takie jak kask, doczepka czy wózek ciągnący za rowerem również są na miejscu i kosztują po kilka złotych za godzinę.

W przypadku rowerów elektrycznych ceny będą wyższe, za cały dzień płaci się około 200 zł, a za godzinę około 35 zł.

Nowość w naszym sklepie!

Mapa trasy Velo Czorsztyn w pdf

parkingi, atrakcje, punkty postojowe…

do wygodnego planowania wycieczki na komputerze i nawigacji w telefonie

15 zł 6,99 zł – natychmiastowa wysyłka na email

KUP TERAZ

Atrakcje na Velo Czorsztyn

Niebywałą zaletą trasy jest liczba atrakcji i urokliwe miejsca, które można zobaczyć po drodze. Na rowerzystów czekają:

 • piękne widoki w Kluszkowcach i Falsztynie,
 • Jaskinia Wielka Śnieżna w Frydmanie,
 • kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie, który jest na liście UNESCO,
 • Osada Turystyczna Czorsztyn – skansen,
 • Zamek Dunajec w Niedzicy z 1310 roku i Muzeum Regionalne Kultury Spisza tuż obok,
 • plaża Zamajerz (Pieniny) w Niedzicy,
 • tyrolka przy zamku Czorsztynie – ok 300 metrów zjazdu nad wodami jeziora
 • Zapora Wodna w Nidzic, na którym znajduje się niecodziennie trójwymiarowe graffiti 3D
 • przeprawa promowa pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.

Na trasie można zatrzymać się w Miejscach Obsługi Rowerzystów, które występują co kilka kilometrów. To dobre miejsce na posiłek regeneracyjny, zebranie sił, a w niektórych punktach można też skorzystać z toalety.

Velo Czorsztyn ma głównie pozytywne opinie. Wątpliwości pozostają w temacie zabierania dzieci na tę trasę z uwagi na drogi publiczne, jednak wielu rodziców z powodzeniem zrobiło sobie tam wycieczkę ze swoimi pociechami. Ponadto – jeżeli nie lubimy tłumów – warto skusić się na rozpoczęcie trasy wcześnie rano.

Atrakcje w okolicy trasy

Trasa Velo Czorsztyn choć krótka, warta jest wyprawy nawet z dalekich zakątków Polski. Wówczas warto zostać w okolicy na dłużej i skorzystać z innych atrakcji Podhala:

 • Pieniny
 • Gorce
 • Skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowcach
 • Góra Wdżar w Kluszkowcach
 • Organy Hasiora

Velo Czorsztyn – zdjęcia atrakcji z trasy

 • Czy Velo Czorsztyn nadaje się dla dzieci?

  Tak, to świetna trasa dla dzieci pewnie poruszających się na rowerach, trzeba jednak pamiętać o paru ograniczeniach

 • Czy Velo Czorsztyn to trudna trasa?

  To łatwa trasa dostępna dla każdego. Pewnym utrudnieniem może być jeden podjazd, ale można ten odcinek pokonać pieszo.

 • Jaką nawierzchnię ma trasa Velo Czorsztyn?

  Większość trasy przebiega po asfaltowej wydzielonej drodze dla rowerów.

 • Jakie są najważniejsze atrakcje na trasie Velo Czorsztyn?

  Wśród najważniejszych atrakcji są zamki w Czorsztynie i Niedzicy oraz zabytkowy kościół w Dębnie. Jest też kilka innych ciekawych miejsc.

 • Czy Velo Czorsztyn można objechać jezioro dookoła?

  Trasa prowadzi między Czorsztynem a Niedzicą. Na wschodnim brzegu nie ma drogi rowerowej i ten odcinek trzeba pokonać szosą, albo przeprawić się statkiem.

 • Czy na trasie Velo Czorsztyn znajdują się punkty postojowe?

  Tak, trasa wyposażona jest w nowoczesne punktu postojowe oddzielone od siebie co kilka kilometrów.

 • Jaka jest długość trasy Velo Czorsztyn?

  Podstawowa trasa prowadząca głównie drogami dla rowerów między Czorsztynem a Niedzicą, to ok. 26 km.

 • Gdzie zacząć wycieczkę na trasie Velo Czorsztyn?

  Większość rowerzystów startuje z Czorsztyna lub Niedzicy. Często wybieranym punktem jest też Dębno.

Trasy w okolicy

Kategorie

Rodzaje szlaku: Trasa rowerowa (nieoznakowana). Miejscowości: Czorsztyn, Dębno, Falsztyn, Frydman, Kluszkowce, Maniowy, Mizerna, Nidzica, Niedzica, i Szlembark. Regiony: Gorce, Kotlina Orawsko-Nowotarska, nowotarski (powiat), Pieniński Park Narodowy, i Pieniny. Województwa: małopolskie. Projekty: Najlepsze trasy rowerowe w Polsce i Velo Małopolska.

Ostatnia modyfikacja: 5 czerwca 2023