Trasy turystyczne - Kaszubska Marszruta

Na Kaszubskiej Marszrucie

Kaszubska Marszruta to sieć ścieżek i szlaków rowerowych, wytyczonych w powiecie chojnickim. Wybudowano je w ramach projektu „Budowa tras rowerowych i infrastruktury turystycznej w powiecie chojnickim w ramach programu Kaszubska Marszruta”, współfinansowanego jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013

Mapa pdf

NOWOŚĆ!

W naszym sklepie dostępna jest dokładna mapa w formacie pdf obejmująca szlaki Kaszubskiej Marszruty  (14 zł – natychmiastowa wysyłka)

Przebieg szlaków

Przebiegają one przez gminy powiatu chojnickiego: Czersk, Chojnice, Brusy i Konarzyny, w okolicy atrakcyjnych turystycznie terenów i miejscowości letniskowych Swornegacie i Charzykowy. Aż 61 km to specjalnie wybudowane ścieżki rowerowe, które biegną wzdłuż ruchliwych dróg. Dodatkowo oznakowano 104 km szlaków rowerowych, biegnących drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu oraz częściowo drogami szutrowymi i gruntowymi.

Szlaki zostały mocno uszkodzone w wyniku pamiętnych nawałnic w sierpniu 2017 r., jednak na chwilę obecną są przejezdne. Ucierpiała szczególnie nawierzchnia zniszczona przez ciężki sprzęt usuwający skutki kataklizmu i możliwe, że nadal nawierzchnia jest miejscami w gorszym stanie.

Logistycznym centrum regionu są Chojnice, do których można dotrzeć pociągiem m.in. z Bydgoszczy i Trójmiasta.  Podróżujący z dalszych części kraju i świata mogą kupić bilety lotnicze do Bydgoszczy czy Gdańska.

Kaszubska Marszruta – dla kogo?

Kaszubska Marszruta wraz z bogatą ofertą noclegową tych okolic tworzy świetne warunki do dłuższych i krótszych wypadów rowerowych w Bory Tucholskie. Szlaki umożliwiają planowanie zarówno weekendowych wycieczek w formie pętli, jak i dłuższych wędrówek z miejsca na miejsce. W okresie letnim, w weekendy ruch na szlakach bywa naprawdę duży. Warto tu wybrać się również jesienią, kiedy Bory Tucholskie przywdziewają zupełnie inną szatę prezentując swe niezwykłe wdzięki. Warto wziąć pod uwagę informację o rodzaju nawierzchni poszczególnych szlaków. Choć jest ich bardzo niewiele, to odcinki piaszczyste mogą dać się mocno we znaki. Ze względu na gładką szutrową nawierzchnie Kaszubska Marszruta, to szlaki dogodne dla prawie wszystkich rodzajów rowerów, oprócz szosowych.

Kaszubska Marszruta - oznaczenie

Jak korzystać ze szlaków?

Trasy tworzą sieć obejmującą cały powiat. Krzyżują się ze sobą, przeplatają. Pozwala to na planowanie wycieczek o różnej długości i przebiegu. Dodatkowo można je urozmaicać korzystając z pociągu. Najłatwiej zaplanować trasy korzystając z poniższej mapy. Osoby korzystające z urządzeń GPS mogą też pobrać dane z poniższych linków.

Kaszubska Marszruta – atrakcje

Najważniejszymi atrakcjami tych okolic są oczywiście przyroda i krajobraz Borów Tucholskich. Lasy, jeziora, łąki przyciągają sielskim krajobrazem i osbliwościami chronionymi w rezerwatach i jako pomniki przyrody.

Atrakcje w skrócie:

  • Park Narodowy “Bory Tucholskie”
  • Zaborski Park Krajobrazowy
  • Charzykowy – miejscowość wypoczynkowa
  • Jezioro Charzykowskie
  • Zabytkowa wyłuszczarnia nasion w Klosnowie
  • Czersk

Mapa i przewodnik

Mapa w PDF – idealna na wyjazd na Kaszubską Marszrutę

W naszym sklepie dostępna jest dokładna mapa w formacie pdf obejmująca szlaki Kaszubskiej Marszruty  (14 zł – natychmiastowa wysyłka)

Mimo sporego zainteresowania szlakami Kaszubskiej Marszruty trudno o papierowe mapy i przewodniki dotyczące tych tras.

Realizacji projektu towarzyszyło wydanie w 2015 roku mapy “Kaszubska Marszruta Trasy rowerowe” w skali 1:60 000. Jest to, jak na razie jedyna publikacja zwierająca kompletną sieć szlaków. Dostępna jest ona w formie tradycyjnej, papierowej i znacznie trwalszej wydrukowanej na materiale wodoodpornym. Mapa ta bywa dostępna w punktach informacji turystycznej na terenie Borów Tucholskich (można zapytać w Biurze Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4 89-600 Chojnice tel. 52 397 05 97 fax 52 397 36 75).

Niestety inne mapy, nawet wydane po realizacji projektu zwierały zwykle co najwyżej część szlaków Kaszubskiej Marszruty. Najbliżej ideału była laminowana mapa “Bory Tucholskie Kaszuby Kociewie” wydawnictwa ExpressMap w skali 1:150 000. Obejmuje ona wszystkie szlaki, jednak występują na niej drobne odstępstwa od rzeczywistego przebiegu szlaków, a jej mała skala utrudnia dokładne planowanie wycieczek. Mapa ta bywa dostępna w księgarniach Matras i Empik.

Nowa mapa Borów Tucholskich

Od dawna polecamy mapę Park Narodowy Bory Tucholskie i Zaborski Park Krajobrazowy wydawnictwa Eko-Kapio, które specjalizuje się w dokładnych i aktualnych mapach polskiego Pomorza. Obejmuje ona wszystkie szlaki Kaszubskiej Marszruty i zawiera wiele innych informacji przydatnych przy wyjazdach w te tereny.

Mapa dostępna jest również w formacie PDF

Mapa Kaszubskiej Marszruty

Mapa z 2015 r.

Mapa Kaszuby i Bory Tucholskie

Mapa ExpressMap

NOWOŚĆ!

W naszym sklepie dostępna jest dokładna mapa w formacie pdf obejmująca szlaki Kaszubskiej Marszruty  (14 zł – natychmiastowa wysyłka)

Przewodnik po Kaszubskiej Marszrucie

W 2015 roku wydany został przewodnik pt. “Szlakami MARSZRUTY KASZUBSKIEJ wokół jezior: Charzykowskiego i Karsińskiego” Publikacja obejmuje ok 140 str, z czego połowa jest w języku polskim. Zawiera opisy najważniejszych atrakcji w okolicy tytułowych dwóch jezior, a także obszerną informację o pobliskich szlakach pieszych, rowerowych i kajakowych. Wbrew nazwie nie jest to typowy przewodnik po szlakach Kaszubskiej Marszruty. Nawet załączona mapa obejmuje tylko ich centralną część.

Kaszubska Marszruta – mapa online

Udostępniamy interaktywną mapę szlaków, która pozwala na zaplanowanie wycieczki, a także wyrysowanie i eksport pliku GPX do nawigacji w terenie:

Mapa interaktywna Kaszubskiej Marszruty

Kaszubska Marszruta – szlaki – opisy, mapy, dane GPS do pobrania

Kaszubska Marszruta (szlak rowerowy, zielony)

Mapa trasy:
Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Brusy, Chojnice, Czarniż, Czartołomie, Czersk, Czyczkowy, Duża Klonia, Kłodawa, Kosobudy, Krojanty, Męcikał, i Zbeniny. Regiony: Bory Tucholskie, Chojnicki (powiat), Kaszubska Marszruta, Park Narodowy Bory Tucholskie, Pojezierze Północnokrajeńskie, pomorskie, i Zaborski Park Krajobrazowy. Województwa: pomorskie.

Kaszubska Marszruta (szlak rowerowy, czerwony)

Mapa trasy:
Rodzaje szlaku: czerwony i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Brusy, Charzykowy, Chojnice, Czersk, Czyczkowy, Huta, Kopernica, Kosobudy, Krzyż, Kwieki, Malachin, Małe Chełmy, Męcikał, Rytel, Swornegacie, i Wielkie Chełmy. Regiony: Bory Tucholskie, Chojnicki (powiat), Kaszubska Marszruta, Park Narodowy Bory Tucholskie, pomorskie, Równina Charzykowska, i Zaborski Park Krajobrazowy. Województwa: pomorskie.

Kaszubska Marszruta (szlak rowerowy, żółty)

Mapa trasy:
Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i żółty. Miejscowości: Brusy, Charzykowy, Chojnice, Czersk, Czyczkowy, Duża Klonia, Kopernica, Krzyż, Małe Chełmy, Męcikał, Rytel, i Swornegacie. Regiony: Bory Tucholskie, Chojnicki (powiat), Kaszubska Marszruta, Park Narodowy Bory Tucholskie, Pojezierze Północnokrajeńskie, pomorskie, Równina Charzykowska, Tucholski Park Krajobrazowy, i Zaborski Park Krajobrazowy. Województwa: pomorskie.

Kaszubska Marszruta (szlak rowerowy, czarny)

Mapa trasy:
Rodzaje szlaku: czarny i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Binduga, Chojnice, Kiełpin, Konarzynki, Konarzyny, Kopernica, Nierostowo, Swornegacie, Zielona Chocina, Zielona Huta, i Żychce. Regiony: Chojnicki (powiat), Kaszubska Marszruta, Park Narodowy Bory Tucholskie, Pojezierze Północnokrajeńskie, pomorskie, Równina Charzykowska, i Zaborski Park Krajobrazowy. Województwa: pomorskie.

Najlepsze kasyna online