Szlak wokół Tatr - logo

Szlak Wokół Tatr

Czarny Dunajec – Podczerwone – Chochołów (kierunku zachodnim) - Gronków – Dębno – Czorsztyn – Sromowce Niżne - Trstená – Dolny Kubin – Liptovský Mikuláš – Štrbské Pleso – Poprad – Kežmarok – Stara Lubovňa – Spišská Stara Ves.

4.44 (88%) - 18 głosy

254 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Szlak wokół Tatr jest polsko-słowacką pętlą rowerową o długości 282 kilometrów. Trasa rowerowa na tym odcinku to część większego projektu, którym jest historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak. W jego skład wchodzą też trasy narciarskie i biegowe.

Ścieżki rowerowe Szlaku wokół Tatr biegną przez cztery krainy geograficzne: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Rowerzyści jadą przez polskie i słowackie wsie, doświadczając przy okazji piękna przyrody na tym terenie.

Najważniejsze punkty

Czarny Dunajec – Podczerwone – Chochołów (kierunku zachodnim) – Gronków – Dębno – Czorsztyn – Sromowce Niżne (w kierunku wschodnim). Część słowacką stanowi pętla łącząca punkty przekroczenia granicy polskiej poprzez miejscowości: Trstená – Dolny Kubin – Liptovský Mikuláš – Štrbské Pleso – Poprad – Kežmarok – Stara Lubovňa – Spišská Stara Ves.

Szlak wokół Tatr przecina się z Velo Dunajec i Pętlą Spiską.

Jako że trasa wiedzie przez Słowację, koniecznie upewnij się przed podróżą, że masz ze sobą dowód osobisty.

Dla kogo ta trasa?

Jeżdżenie na rowerze w Tatrach może się kojarzyć z niesłychanym wysiłkiem fizycznym, ale rzeczywistość szybko rozwiewa te skojarzenia i obawy. Owszem, Szlak wokół Tatr oferuje bardziej wymagające odcinki, ale ma też w zanadrzu fragmenty, na których poradzą sobie również rowerzyści szukający relaksu podczas spokojnej przejażdżki.

Przejechanie całej pętli szacuje się na dwa dni. Szlak wokół Tatr można podzielić na krótsze fragmenty i wybrać tylko te, które odpowiadają nam pod względem stopnia trudności. Na oficjalnej stronie Szlaku wokół Tatr czekają propozycje odcinków na krótsze wycieczki, z których można wybrać coś dla siebie.

Gotowy jest również przewodnik PDF, który wyczerpująco omawia atrakcje w tej okolicy. Dowiecie się z niego również, jaka nawierzchnia czeka na Was na danym odcinku, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać rower.

Większość trasy biegnie asfaltowymi ścieżkami, ale wciąż zdarzają się odcinki o nawierzchni szutrowej lub prowadzone razem z ruchem samochodowym. Opinie rowerzystów o stanie dróg na tej trasie są raczej dobre. Szlak wokół Tatr przyjazny jest rodzinom z dziećmi.

Przed wyruszeniem w drogę polecamy zaopatrzyć się w mapę cyfrową (wgrać do smartfona plik GPX – do pobrania powyżej), aby w razie potrzeby odnaleźć się na trasie. Szlak wokół Tatr w po stronie polskiej jest dobrze oznakowany, ale u naszych sąsiadów bywa różnie. Na Słowacji rowerzystów obowiązują też inne przepisy niż te w Polsce, trzeba więc się z nimi zapoznać. Przepisy znajdziecie na oficjalnej stronie Szlaku Wokół Tatr.

Dojazd do trasy

Za początek i koniec pętli uznaje się Nowy Targ, do którego łatwo dostać się samochodem z Katowic. Choć „łatwo” to może zbyt dużo powiedziane, bo trzeba się liczyć z przejazdem przez Zakopiankę.

Do Nowego Targu dojeżdżają też pociągi, a dworzec oddalony jest od szlaku o 1 km.

Atrakcje na Szlaku wokół Tatr

Rowerzyści, którzy jechali Szlakiem wokół Tatr, wspominają czasem o tym, że widoki zapierają dech w piersiach. I faktycznie, Tatry robią wrażenie, a walorów widokowych dodają atrakcje, które zwiedzimy po drodze. Są to między innymi:

  •       Podhalańska wieś Chochołów, a w niej skansen, chałupa z jednej jedli i zapoznanie się z historią powstania chochołowskiego;
  •       Rezerwat Skała Rogóźnicka z listy Dziedzictwa Geologicznego UNESCO;
  •       Zabytkowy Most zawieszony nad Czarnym Dunajcem;
  •       Zamek Orawski na 112 metrowej skale;
  •       Trstená – miasto założone w 1371 roku, kiedyś ważne centrum handlowe i rzemieślnicze. Obecnie pełna urokliwych zabytków;
  •       Liptovska Mara – tzw. Morze Liptowskie, największe pod względem objętości jezioro zaporowe na Słowacji;
  •       Liptowski Mikułasz – stolica historycznego regionu Liptów;
  •       Kieżmark – warto odwiedzić tu zamek z XV wieku, ulicę Stary Targ i Bazylikę Podwyższenia Świętego Krzyża;
  •       Ostrunia – wieś łemkowska na Szpiszu;
  •       Wodospad pod Upłazem w Kacwinie;
  •       Zamek Dunajec w Niedzicy, wraz z Wozownią i Spichlerzem pod zamkiem;
  •       Poprad na Słowacji – miasto, w którym warto odwiedzić dzielnicę Spiska Sobota i kościół św. Idziego;
  •       Chochołowskie Termy – największe termy w Polsce, idealne do zregenerowania sił.

Na 4-kilometrowym odcinku szlaku wyznaczono pierwszy w Polsce “sowi” szlak. Uszaty Szlak Turystyczny został wyznaczony wokół Rezerwatu Przyrody Bór na Czerwonem na południe od Nowego Targu. Na 11 tablicach rozstawionych wzdłuż niego prezentowane są informacje o zamieszkujących te okolice sowach.

Gdzie spać? Noclegi

Infrastruktura noclegowa i gastronomiczna wokół szlaku ma się całkiem dobrze. Na trasie są wiatry postojowe, miejsca odpoczynku i stacje serwisowe. Nie brakuje też restauracji, wypożyczalni rowerów i miejsc noclegowych – wszystko to w promieniu około 10 km.

W Tatrach znajdziemy miejsce do spania o każdym standardzie. Najpopularniejsze internetowe bazy noclegowe oferują tysiące noclegów. W sezonie wysokim warto rezerwować nocleg z większym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli zależy nam na kwaterach, pokojach i domkach w przyzwoitych cenach.

Nieopodal szlaku znajdują się też kempingi i pola namiotowe. Oto niektóre z nich:

  •       Camping w Dolinie Chochołowskiej
  •       Autocamp Stara Hora
  •       Mara Camping
  •       Autocamping Slovensky Raj
  •       Niedzica Zamek – „U Anny”
  •       Przystań Frydman.

Mapy szlaku do pobrania

Stan prac

Trasa jest w trakcie budowy – szczegóły na stronie projektu

 

Trasy w okolicy

Trasa Szlak Wokół Tatr - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Szlak Wokół Tatr - ile km?

Długość trasy wynosi 254 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Szlak Wokół Tatr?

Na pokonanie tej trasy o długości 254 km należy przeznaczyć 4-6 dni (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Szlak Wokół Tatr?

Trasa Szlak Wokół Tatr prowadzi przez województwo małopolskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Trasa rowerowa (nieoznakowana). Miejscowości: Bór, Chochołów, Czarny Dunajec, Dursztyn, Gronków, Kacwin, Koniówka, Krempachy, Ludźmierz, Łapsze Niżne, Nowa Biała, Nowy Targ, Podczerwone, Rogoźnik, Stare Bystre, Szaflary, Wróblówka, i Zaskale. Regiony: małopolskie (województwo) i nowotarski (powiat). Województwa: małopolskie. Projekty: Najlepsze trasy rowerowe w Polsce i Velo Małopolska.

Ostatnia modyfikacja: 31 sierpnia 2021