W czasach szalejącej inflacji coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jak można zainwestować pieniądze, by zabezpieczyć je przed spadkiem wartości? Jednym z wartych rozważenia rozwiązań jest inwestycja w nieruchomości – i mowa tu nie tylko o mieszkaniach na wynajem, ale też apartamentach wakacyjnych. Czy to się jednak rzeczywiście opłaca?

Zakup apartamentu jako forma inwestycji pasywnej

Pieniądze można inwestować na różne sposoby. Jedną z dostępnych opcji jest inwestowanie pasywne, które jest formą pozyskiwania dochodów bez konieczności stałego zaangażowania czasu i pracy własnej – oznacza to, że aktywa generują zyski nawet wtedy, gdy nie pracujemy. W tę definicję wpisują się między innymi inwestycje w nieruchomości na wynajem, które mogą przynosić nam regularny i długoterminowy dochód pasywny.

Co więcej, zakup apartamentu pod inwestycje to rozwiązanie, które cieszy się stale rosnącą popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. A to jeszcze nie wszystko – na takie ulokowanie kapitału mogą zdecydować się nawet ci, którzy nie dysponują sporymi oszczędnościami. Przy stosunkowo ograniczonym kapitale, można wziąć pod uwagę inwestycję w apartament o mniejszym metrażu, który zostanie przeznaczony na wynajem wakacyjny. Dodatkowo inwestor może sam korzystać z lokum w ramach pobytu właścicielskiego.

Takie nieruchomości często wiążą się z niższymi koszami utrzymania, co może przełożyć się na wyższy zwrot z inwestycji. Ponadto inwestowanie pasywne zapewnia pozyskiwanie korzyści finansowych przez dłuższy okres za sprawą podjęcia tylko jednego działania inwestycyjnego. Otrzymywany w ten sposób dochód pasywny, w zależności od jego wysokości, może być stałym źródłem dodatkowych przychodów, które wesprą domowy budżet lub zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje.

Czy warto kupić apartament pod inwestycje?

Osoby noszące się z zamiarem zainwestowania pieniędzy, zwykle rozważają różne opcje. Jedną z nich są papiery wartościowe – i choć mogą one przynieść nam spore zyski, istnieje też realne ryzyko poniesienia niemałych strat. Kolejną możliwością pomnożenia majątku są lokaty bankowe, fundusz rynku papierów dłużnych czy fundusze stabilnego wzrostu, na których można zarobić średnio od 2,5 do 5% w skali od jednego roku do trzech lat.

Jak na tym tle wypada zakup apartamentu pod inwestycje i czy to rzeczywiście się opłaca? W tym przypadku należy przede wszystkim podkreślić, że od 2016 roku ceny nieruchomości regularnie rosną, a zdaniem ekspertów w najbliższych latach będziemy mieć do czynienia z ich stabilizacją lub kolejnymi wzrostami. Ponadto apartament pod inwestycje na przykład nad morzem jest opcją o tyle kuszącą, że oferty najmu tego typu nieruchomości zawsze znajdują odbiorców.

Inwestycja w apartament niesie też ze sobą inne korzyści, takie jak:

  • zabezpieczenie pieniędzy przed spadkiem ich realnej wartości,
  • zapewnienie regularnych dochodów z wynajmu apartamentu,
  • przy sprzedaży apartamentu – możliwość zarobienia na wzroście wartości nieruchomości.

Zysk z inwestycji w apartament nad morzem

Oczywiście decyzji o zakupie apartamentu pod inwestycje nad morzem nie powinno się podejmować pochopnie. Wcześniej trzeba między innymi obliczyć, jaka będzie stopa zwrotu z inwestycji. Należy przy tym uwzględnić zarówno przewidywane przychody, jak i ponoszone koszty wynikające z utrzymania i obsługi nieruchomości.

W przypadku apartamentów nad morzem na sprzedaż istotnym aspektem będzie także sezonowość oraz odległość nieruchomości od plaży. Nad Bałtykiem sezon trwa przeciętnie od maja do września lub października. Dodatkowo turyści wybierają nadmorskie destynacje jako cel podróży w okresie świąteczno-noworocznym. Wyjątek od tej reguły stanowią większe miasta oraz miejscowości leżące w ich bliskiej okolicy, gdzie gości można śmiało spodziewać się nawet wczesną wiosną czy późną jesienią. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się także apartamenty położone nad samym brzegiem Bałtyku. Bezpośredni widok na morze jest ogromnym atutem niezależnie od pory roku. Przeciętnie przyjmuje się, że możliwy do uzyskania zysk z takiej inwestycji kształtuje się na poziomie 7-8% w skali roku.

materiał zewnętrzny