Jezioro Maltańskie nazywane też Zbiornikiem Maltańskim jest sztucznym zbiornikiem wodnym położonym na prawym brzegu Warty. Powstał on w 1952 roku w wyniku spiętrzenia Cybiny. Jest to największy sztuczny zbiornik wodny i drugi co do wielkości w Poznaniu (największym jest Jezioro Kierskie). Jego średnia głębokość to około trzy metry, ale w niektórych miejscach dochodzi nawet do pięciu metrów. Nazwa jeziora wzięła się od Zakonu Kawalerów Maltańskich ponieważ leży ono na gruntach należących niegdyś do tegoż właśnie zakonu. 

W chwili obecnej jezioro jest bardzo intensywnie wykorzystywane do uprawiania spotów wodnych, ale nie tylko. Średnica jeziora wynosi 5,6 kilometra, a wokół niego prowadzi utwardzona ścieżka rowerowa, która jest rajem do uprawiania joggingu czy jazdy na rowerze i rolkach. Widać więc, że Jezioro Maltańskie jest więc miejscem przyjaznym nie tylko dla sportów wodnych.

Tor regatowy wraz ze swoim zapleczem technicznym jest jednym z najlepszych obiektów tego typu na świecie. Bardzo często odbywają się tu zawody międzynarodowe. Fakt, iż jezioro znajduje się w samym centrum Poznania przyciąga wielu widzów i miłośników sportów wodnych.

„Bula Park” jest jedynym miejscem w Poznaniu, gdzie pasjonaci gier kulami mogą w niesamowitej i niepowtarzalnej scenerii jeziora maltańskiego zagrać jednocześnie w bowling oraz mniej popularną w Polsce grę, z francuskim rodowodem, zwaną bule. Do gry w bowling jest tam sześć torów, które są w pełni zautomatyzowane z elektronicznym podliczaniem punktów. Do gry w bule natomiast torów jest pięć, a każdy wypełniony profesjonalnym, grubym żwirem ułatwiającym grę. Są to jedyne takie tory w kraju znajdujące się pod gołym niebem. Obie gry to doskonała rozrywka i sposób na ciekawe wykorzystanie wolnego czasu, zarówno dla osób doświadczonych jak i początkujących.

Zimą gdy zabawa w powyższe gry nie jest możliwa można skorzystać z innych atrakcji jakie dają nam okolice jeziora maltańskiego, albowiem znajduje się tam lodowisko oraz stok Malta-Ski, na którym można poszusować na nartach. Szczególnie stok narciarski cieszy się ogromną popularnością, w czym pomaga z pewnością fakt, iż jest on czynny nie tylko zimą, a specjalna powierzchnia stoku umożliwia zjazdy na desce czy nartach przez cały rok.

Przez cały rok wielu Poznaniaków jak i przyjezdnych przyciąga nad Maltę centrum wodnej rekreacji – Termy Maltańskie. Jest to kompleks basenów i atrakcji wodnych, znajdujących się zarówno pod dachem jak i na zewnątrz budynku. Są one idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną, ale także miejscem gdzie rozgrywają się międzynarodowe zawody pływackie. Termy Maltańskie zyskały ostatnio na popularności dzięki telewizyjnemu show pod tytułem Celebrity Splash, w którym to polskie Gwiazdy konkurowały w skokach do wody.

Rozwojowi wszystkich maltańskich atrakcji towarzyszy rozkwit poznańskiej turystyki. Dziś każdy chętny do odwiedzenia stolicy Wielkopolski bez problemu znajdzie hostel w Poznaniu, nawet w samym centrum miasta, skąd dojazd nad Jezioro Maltańskie to zaledwie 10-15 min zarówno autem jak i tramwajem. Nic więc dziwnego, że chętnych do skorzystania z tych wszystkich atrakcji nie brakuje i to zarówno wśród samych Poznaniaków jak i ludzi przyjezdnych.