Ruszając w daleką wyprawę rowerową, niezbędne jest wcześniejsze rozplanowanie podróży. Trasa i noclegi to dwie podstawowe kwestie, o które trzeba zadbać. Ponadto, żaden odpowiedzialny rowerzysta nie ruszy w trasę bez przeglądu roweru i skompletowania odpowiedniego sprzętu.

Należy też pamiętać, że każda kilkudniowa wyprawa rowerowa jest nieco inna, różniąc się – w zależności od planów uczestników – długością trasy czy ilością podjazdów, a co za tym idzie wymaganiami dotyczącymi kondycji fizycznej. W związku z tym nie ma gotowego przepisu na idealne przygotowanie się do każdej wyprawy rowerowej, istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek. Z pewnością warto odwiedzić sklep rowerowy, aby wyposażyć się w odpowiedni sprzęt treningowy.

Zaplanuj trasę oraz nocleg

Jednym z najważniejszych punktów przygotowania się do wyprawy rowerowej jest rozeznanie trasy. Wybierając się w dłuższą wyprawę rowerową, w teren, w którym występują przewyższenia, warto sprawdzić czekające nas podjazdy. Istnieją specjalne serwisy internetowe oraz aplikacje, umożliwiające sprawdzenie przewyższeń na danej trasie, a od niedawna już nawet Google Maps pozwala na tworzenie wykresu przewyższeń na wyznaczonej trasie rowerowej.
Bez względu na to, czy planujemy spanie w namiocie, na campingu czy w hotelu lub pensjonacie, zawsze należy zaplanować dokładną trasę, konieczną do przebycia przed dotarciem do miejsca noclegu. Jeśli zaskoczy nas górzysty teren i nie zdążymy w określonym czasie pokonać podjazdu, może okazać się, że noc zastanie nas na trasie, a teren nie będzie nadawał się do rozstawienia namiotu. Dystans pomiędzy noclegami należy zaplanować, bazując na swoim doświadczeniu oraz poziomie wytrenowania fizycznego.

Jak przygotować rower do dłuższej wyprawy?

Najlepszym wyborem do dłuższej wyprawy rowerowej będzie rower crossowy lub trekkingowy, jednak tak naprawdę każdy inny typ roweru możemy przygotować tak, aby nadawał się do zabrania go na kilkudniową wycieczkę. Najistotniejsze jest, aby rower był w pełni sprawny – przed wyjazdem konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnego przeglądu. Jeżeli nie znamy się kompletnie na samodzielnym serwisowaniu roweru, przed wyprawą koniecznie należy nauczyć się podstawowych czynności, takich jak regulacja hamulców, wymiana dętki czy smarowanie łańcucha.

Wyposażenie roweru należy kompleksowo sprawdzić przed wyprawą, w razie potrzeby odwiedzić sklep rowerowy, a także dokonać koniecznych modyfikacji sprzętu. Bez wątpienia przed wyjazdem powinno się skontrolować następujący sprzęt:

  • siodełko – musi być na tyle wygodne, aby komfortowe było jednorazowe przejechanie nawet kilkuset kilometrów
  • opony – w zależności od zaplanowanej trasy, powinniśmy wybrać opony przystosowane głównie do jazdy po asfalcie lub po kamienistych, leśnych ścieżkach
  • kierownica – warto, aby była zakończona rogami lub posiadała kształt motyla, dzięki czemu będziemy mogli zmieniać chwyt w trakcie jazdy, zapobiegając w ten sposób drętwieniu rąk,
  • oświetlenie – wysokiej jakości, zapewniające bezpieczeństwo i widoczność na drodze,
  • nawigacja lub smartfon wyposażony w nawigację – nawigacja, stabilnie i bezpieczne zamontowana, to nieoceniona pomoc, zwłaszcza podczas jazdy w nieznanym terenie
  • koszyk na bidon
  • stopka
  • błotniki
  • lusterko

Akcesoria rowerowe

Dobry sprzęt, który sprawdzi się podczas kilkudniowej wyprawy rowerowej, wcale nie musi być bardzo drogi. Decydując się na wyruszenie na wyprawę rowerową, nie musimy posiadać najdroższego roweru, sprzętu czy specjalistycznych ubrań. Najważniejsza jest motywacja, dzięki której można poradzić sobie z trochę gorszym sprzętem czy nieprofesjonalnymi ubraniami.

Jedynie pierwszy kilkudniowy wyjazd rowerowy może okazać się naprawdę kosztowny, ponieważ trzeba jednorazowo kupić cały sprzęt dodatkowy, niepotrzebny podczas jednodniowych wypadów rowerowych, jednak niezbędny podczas dalszych podróży. Dlatego świetnym, bezpiecznym rozwiązaniem jest pożyczenie jak największej ilości sprzętu od znajomych – jeżeli po powrocie zdecydujemy, iż jednak kilkudniowe wyprawy rowerowe nie są dla nas, poniesiemy małe straty finansowe. Jeśli nie mamy możliwości wypożyczenia sprzętu przed pierwszym wyjazdem, warto kupić tylko podstawowe przedmioty w stosunkowo prostej wersji – w tym celu najlepiej odwiedzić sprawdzony sklep internetowy, gdyż ceny w sieci są zwykle niższe niż w placówkach stacjonarnych.

W jaki podstawowy sprzęt należy się wyposażyć przed wyjazdem w kilkudniową wyprawę rowerową?

  • Sakwy – najważniejsze, aby były wodoodporne i solidnie wykonane, co daje pewność, iż nie ulegną zniszczeniu w trackie podróży
  • Bagażnik – o wystarczającej, jak na nasze potrzeby, ładowności, najlepiej, aby było to minimum 25 kg,
  • Torby rowerowe – wieszane pod ramą lub kierownicą. Możemy w nich trzymać przedmioty osobiste, które warto mieć pod ręką

Przydatne będą również:

  • Olejek do łańcucha
  • Zestaw naprawczy
  • Zapasowe dętki
  • Skuwacz oraz spinka do łańcucha
  • Pompka
  • Taśma izolacyjna
  • Opaski zaciskowe.

We wszystkie niezbędne akcesoria rowerowe zaopatrzysz się w sklepie RowerTour.

Przygotowanie fizyczne do kilkudniowej wyprawy rowerowej

Zdrowa osoba dorosła teoretycznie jest w stanie przejechać rowerem średnio około 70 km dziennie bez jakiegokolwiek przygotowania fizycznego. Są to jednak tylko dane statystyczne. Warto zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne, aby mieć pewność, i sprosta się wymaganiom wyprawy. Najlepszym wyjściem są regularne treningi poprzedzające kilkudniowy wyjazd, np. 2 -3 miesiące przed wyprawą – wystarczy zwykła jazda na rowerze kilka razy w tygodniu. Polecamy 2 razy w tygodniu wybrać się w 30-40-kilometrową trasę.
Przydatnymi urządzeniami, umożliwiającymi przygotowanie się do kilkudniowej wyprawy rowerowej, są trenażery rowerowe. Dzięki trenażerom rowerowym jesteśmy w stanie wykonać pełnowartościowy trening w warunkach domowych, bez względu na porę dnia oraz pogodę. Trenażer rowerowy jest doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym przygotować się do wyprawy o wiele lepiej niż klasyczny rower treningowy. Pod względem wytrzymałościowym jazda na rowerze treningowym znacząco różni się od jazdy na zwykłym rowerze.

materiał zewnętrzny