mapy okolice bydgoszczy i torunia

Turystyka i inne aktwyności outdoorowe nieodłącznie kojarzą się z mapą. Do niedawna wszyscy chcący wybrać się w teren w okolice stolic naszego województwa byli praktycznie pozbawieni tego cennego narzędzia.

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych dostępne były mapy 1:100 000 wydane przez Wydawnictwo PPWK. Po roku 2000 gdzieniegdzie można było trafić na podobne arkusze opublikowane przez wojskowe wydawnictwo WZkart. Z czasem oba wydania zniknęły z półek księgarni, mimo że ich treść była mocno nieaktualna. Pozostały przewodniki i wydruki map internetowych.

Na szczęście ta sytuacja się zmieniła ostatnio. Wydawcy dostrzegli potencjał krajoznawczy jaki leży w otoczeniu Bydgoszczy, Toruniu i przestrzeni między nimi i opublikowali kilka wydawnictw dotyczących Dwumiasta. Należą do nich dwie mapy posiadające ten sam tytuł “Okolice Bydgoszczy i Torunia“, taką samą skalę 1:75 000 oraz… to chyba wszystko, bo poza tym są zupełnie inne. Zostały wydane przez dwa niezależne wydawnictwa: Cartomedia i ExxpressMap. Ich różnice, wady i zalety postaramy się przybliżyć poniżej.

Użycie

Mapa powinna być wygodna. Nikogo nie cieszy rozkładanie całego arkusza w poszukiwaniu swojej lokalizacji, a później składanie go na tysiące różnych sposobów. Nie wspominając o wietrze. Na szczęście tego typu problemy nie dotyczą opisywanych wydawnictw.

express map i demart okolice bydgoszcz i torunia
Porównanie map okolic Bydgoszczy i Torunia: ExpressMap i Demart (po najechaniu kursorem)

Mapy firmy ExpressMap funkcjonują na rynku od jakiegoś czasu. Wyróżnia je przede wszystkim laminowanie oraz specjalny układ cięć, który umożliwia dowolne składanie. Dzięki temu mapa jest bardzo trwała dzięki wydrukowi dwustronnemu ma mniejszą powierzchnię. Laminowana mapa posiada wymiary 47×100 cm i nie umożliwia poglądu na cały obszar metropolii.

Natomiast arkusz wydany przez Cartomedia ma wymiary aż 100×135 cm. Został jednak tak zaprojektowany, że nie ma potrzeby rozkładania go w całości. Mapę można bardzo wygodnie przeglądać fragmentami, przekładając je jak kratki książki. Przy tym wysokiej jakości papier sprawia, że mapa powinna długo służyć. Jednostronny zadruk pozwala na wykorzystanie jej na przykład do powieszenia na ścianie lub do wygodnego planowania dłuższej trasy.

 

Treść

To najważniejszy element każdej mapy. Aktualna, szczegółowa treść pozawala czytać z niej jak z książki, a w razie problemów z orientacją szybko odnaleźć drogę do domu. Obie mapy posiadają bogatą, dokładną treść. W okolicach obiektów szczególnie wartych uwagi umieszczono komentarze, zaznaczono wiele szlaków, zabytków oraz innych elementów.
Wydawnictwo ExpressMap dodatkowo zawiera informacje o wieku, z którego pochodzą obiekty zabytkowe. Posiada ona również nieco bardziej szczegółową siatkę duktów leśnych, numerację oddziałów oraz wygodną, gęstą siatkę geograficzną przydatną korzystającym z GPS. Niestety pokrycie arkusza kończy się wraz z zachodnimi rubieżami Bydgoszczy.
Najważniejszą zaletą mapy Certomedia jest większe pokrycie. Zawiera ona dodatkowo okolice Sośna, Ślesina, Szubina i Żnina na zachodzie oraz Golubia – Dobrzynia na wschodzie. Dodatkowo wydawnictwo posiada granice gmin i powiatów, krótki informator krajoznawczy oraz przydany, obszerny indeks miejscowości. Rzadka siatka geograficzna nie jest wygodna. Znawcy regionu zauważą, że przebiegi szlaków w kilku miejscach są niezgodne z rzeczywistością.

 

Podsumowanie

Obie, tak podobne mapy mogą znaleźć zastosowanie w zupełnie różnych rodzajach aktywności. Arkusz ExpressMap będzie przydatny przede wszystkim wprawnym turystom pieszym, którzy docenią szczegółową siatkę duktów oraz tym, którzy korzystają z GPS. Umożliwia ona swobodne poruszanie się w okolicach Torunia, Puszczy Bydgoskiej, północnej części kotliny Inowrocławskiej, Pojezierza Chełmińskiego oraz najbliżej okolicy Koronowa i Zalewu Koronowskiego. Jest droższa, ale uzasadnia to trwała, opatentowana konstrukcja. Gwarantuje ona to, że mapa będzie służyć przez lata w każdych warunkach
Mapa Cartomedia przede wszystkim przyda się rowerzystom oraz zmotoryzowanym. Większe pokrycie pozwala dodatkowo penetrować okolice Bydgoszczy, pasa Jezior Byszewskich, części Krajny, Pałuk i Wysoczyzny Świeckiej. Przydatna będzie m.in. spędzającym czas nad Zalewem Koronowskim i chcącym rowerem czy samochodem zwiedzić jego otoczenie. Posiada ona nieco czytelniejszy rysunek.

Laminowana mapa ExpressMap kosztuje ok. 20 zł. Produkt Cartomedia jest dwukrotnie tańszy.