Wiślana Trasa Rowerowa (śląskie)

Beskid Śląski - Ustroń - Skoczów - Ochaby - Drogomyśl - Zabłocie - Zarzecze - Chybie - Zabrzeg - Czechowice - Dziedzice - Kaniów - Dankowice

3.15 (64%) - 13 głosy

76.55 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Nie tak dobra jak odcinek małopolski, ale wciąż mająca wiele do zaoferowania – tak z grubsza można podsumować opinie rowerzystów na temat śląskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej. Na co się nastawić, gdzie spać i jakie atrakcje zwiedzić? Zapraszamy do naszego przeglądu.

Przebieg WTR na odcinku śląskim

Śląski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej ma 80 km. Jedziemy przez punkty:

Beskid Śląski (Wisła) – Ustroń (9 km) – Skoczów (21 km) – Ochaby – Drogomyśl – Zabłocie – Zarzecze – Chybie – Zabrzeg (60 km) – Czechowice – Dziedzice (72 km) – Kaniów – Dankowice (80 km).

Nawierzchnia i podjazdy

Z podanych 80 km około 11 km to podjazdy – nie jest to więc problematyczne ukształtowanie terenu. Kłopot natomiast może sprawić nawierzchnia. Co prawda sporo jedzie się drogami rowerowymi, ale czasem również w ruchu ulicznym albo drogami szutrowymi różnej jakości. Nie bez znaczenia jest więc wybór roweru na trasę – jazda na szosowym na niektórych odcinkach nie należy do przyjemnych.

Czy można jechać z dziećmi?

W większości WTR na odcinku śląskim jest bezpieczna i nadaje się do jazdy z dziećmi. Na pewno trzeba uważać na drodze 941 w Wiśle albo blisko wsi Chybie i Landek, na ulicy Bielskiej.

Na odcinku od Wisły do Ochab wielkich jedziemy na drogach bez samochodów, ale i tak trzeba tu zachować czujność: co jakiś czas przecina się ulice, gdzie ruch samochodowy jest spory.

Ile się jedzie WTR odcinkiem śląskim?

Cały odcinek doświadczeni rowerzyści (i pewnie ci bez dzieci) mogą pokonać w jeden dzień – to około 6 godzin jazdy. To dobra opcja na weekendowy wypad – można zaplanować sobie nocleg i odcinek przejechać w dwa dni.

Noclegi na odcinku śląskim WTR

Nocleg najprościej znaleźć można w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie i Czechowicach – Dziedzicach. Pokoje gościnne, ośrodki i miejsca na polach namiotowych i campingach. Przykładowe lokalizacje:

  • Dworek na Wisłą
  • Pod Piramidą w Wiśle
  • Camping Ochaby (czynny tylko w sezonie, do 25 września)
  • Beskidylla Glamp Natura & Spa
  • Camping Molo w Osieku.

Ceny są raczej standardowe – na campingu zapłacimy kilkanaście złotych za osobę, poza tym koszt samochodu czy namiotu. W pokojach gościnnych płaci się od 30 do nawet 100 zł od osoby za dobę, zależnie od standardu. Jak wszędzie – poza sezonem będzie odrobinę taniej.

Śląski odcinek WTR i połączenia kolejowe

Trasa swój bieg zaczyna na dworcu PKP Wisła Uzdrowisko, a więc bardzo łatwo dojechać do niej pociągiem. Jeżeli zaczynamy od drugiej strony – można wystartować w Czechowicach – Dziedzicach albo w Oświęcimiu, gdzie najłatwiej o dobre połączenia kolejowe.

Gdzie zjeść

Na tym odcinku WTR posilić się można w Wiśle (czekają np. Pizzeria Amadeo, Zapiecek u Jędrysia), w Ustroniu (m.in. Gospoda pod Czantorią, Restauracja Tropicana) albo w Istebnej. Ten odcinek nie obfituje w zbyt wiele MOR-ów (a właściwie są tylko… dwa) ani w lokale gastronomiczne po drodze, więc miejsce ciepłego posiłku warto zaplanować wcześniej.

Atrakcje na odcinku śląskim

Jadąc WTR na tym odcinku, przejeżdżamy przed Beskidy i Śląsk Cieszyński. To ciekawe rejony jeśli chodzi o krajobraz. Poza tym na rowerowych turystów czekają:

  • Jezioro Czerniańskie – łączenie Białej i Czarnej Wisełki w Wisłę. Malowniczo położony zbiornik wodny, wokół którego zobaczymy sporo atrakcji: skansen wsi wiślańskiej, wodospad na Wisełce, Dolinę Białej Wisełki, Baranią Górę i Kaskady Rodła;
  • Skocznia narciarska im. Adama Małysza;
  • Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza – tu zobaczymy pamiątki, które Adam Małysz zgromadził w swojej świetlanej karierze sportowej;
  • Muzeum Beskidzkie;
  • Park miejski w Ustroniu i Muzeum Ustrońskie;
  • Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu – ogród zoologiczny, do którego warto się wybrać zwłaszcza z dziećmi;
  • Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie;
  • Wzgórze Kaplicówka w Skoczowie i panorama na Beskidy;
  • Dream Park Ochaby – Park Miniatur, w którym zobaczymy miniaturowe odsłony Sfinksa, Krzywej Wieży w Pizie, Big Ben i wiele innych budowli.
  • Stadnina Koni Ochaby – prawdziwa gratka dla fanów koni – hoduje się tu agloaraby typu francuskiego i polskie konie szlachetne półkrwi.
  • Jezioro Goczałkowickie i teren rekreacyjny wokół niego, który słynie z bycia miejscem lęgowym dla różnych ptaków.
  • Chybie – Rezerwat “Rotuz”- roślinność bagienna i torfowiska dla fanów flory
  • Pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach.

Gdzie trwają prace?

Cały śląski odcinek WTR jest ukończony i nie zapowiada się, aby coś się na niej zmieniło. Aktualnie (przełom 2020 i 2021 roku) utrudnień można się spodziewać w Zabrzegu, gdzie trwa remont linii kolejowej.

Jak widać, odcinek śląski Wiślanej Trasy Rowerowej ma sporo do zaoferowania i dosyć łatwo jest zorganizować sobie jedno- czy dwudniową wycieczkę jego szlakiem. Po wybraniu odpowiedniego roweru i wyposażeniu się w czujność na drogach uczęszczanych przez samochody można wyruszać w drogę.

 

Trasy w okolicy

Trasa Wiślana Trasa Rowerowa - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Wiślana Trasa Rowerowa - ile km?

Długość trasy wynosi 76.55 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Wiślana Trasa Rowerowa ?

Na pokonanie tej trasy o długości 76.55 km należy przeznaczyć do 8 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Wiślana Trasa Rowerowa ?

Trasa Wiślana Trasa Rowerowa prowadzi przez województwo śląskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Bestwina, Brenna, Brzeszcze, Chybie, Czechowice-Dziedzice, Dankowice, Drogomyśl, Frelichów, Goczałkowice-Zdrój, Górki Wielkie, Harbutowice, Jasienica, Jawiszowice, Kaniów, Kiczyce, Landek, Mnich, Ochaby Małe, Ochaby Wielkie, Pogórze, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wilamowice, Wiślica, Wisła, Zabłocie, Zabrzeg, i Zarzecze. Regiony: Beskid Śląski, bielski (powiat), cieszyński (powiat), Dolina Górnej Wisły, oświęcimski (powiat), Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Pogórze Śląskie, i pszczyński (powiat). Województwa: śląskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021