Żelazny Szlak Rowerowy

Gołkowice – Godów – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice

3.56 (71%) - 9 głosy

52 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Żelazny Szlak Rowerowy to 43,1 kilometrowa trasa prowadząca przez tereny polskie (25,5 km) i czeskie (17,6 km). Ma wyjątkową historię, bo częściowo powstała na likwidowanych po 1989 roku liniach kolejowych. Którędy wiedzie Żelazny Szlak Rowerowy i co ma do zaoferowania? Sprawdźmy.

Trasa i nawierzchnia Żelaznego Szlaku Rowerowego

Na terenie Polski jedziemy przez miejscowości: Gołkowice – Godów – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice.

Na terenie Czech trasa prowadzi przez miejscowości: Karwina – Piotrowice koło Karwiny – Zawada.

Z uwagi na swoją niewielką długość szlak będzie dobry na jednodniową aktywność, również dla rodzin z dziećmi. Trasa jest w większości płaska, oddalona od innych szlaków komunikacyjnych, a więc zapowiada bezpieczną jazdę – przynajmniej po stronie polskiej.

Większość szlaku pokonamy bez większego uszczerbku na wszystkich rodzajach rowerów. Kłopot dla rowerzystów szosowych może sprawić odcinek szutrowy w Godowie. W miarę komfortowy jest odcinek od Godowa do Zebrzydowic, który powstał na nasypie dawnej linii kolejowej. Podobnie jest w Łaziskach. Jazda może ulec pogorszeniu na końcówce polskiej części szlaku, gdzie 15 km wiedzie drogami publicznymi (choć z niewielkim natężeniem ruchu), a potem wspomnianą wyżej drogą szutrową (kilkaset metrów w Godowie).

W Czechach sytuacja wygląda mniej optymistycznie, bo nasi sąsiedzi zaledwie oznaczyli przebieg szlaku, a i na to nie jest dla rowerzystów zbyt czytelne. Pod względem infrastruktury niewiele się zmieniło, bo Żelazny Szlak Rowerowy po stronie czeskiej prowadzi drogami publicznymi i istniejącymi już wcześniej drogami rowerowymi w Karwinie.

Atrakcje dla rowerzystów

Atrakcją trasy są niewątpliwie dwa odcinki, które wiodą starotorzami dwóch linii kolejowych:

  •         3,3 km odcinek między Godowem a Jastrzębiem-Zdrojem, starotorze linii kolejowej nr 159,
  •         3 km odcinek między Jastzębiem-Zdrojem a Zebrzydowicami, starotorze linii kolejowej nr 170.

Pomysł na utworzenie trasy rowerowej z wykorzystaniem powyższych, niewykorzystywanych już linii kolejowych, powstał w Godowie w 2016 roku i został zrealizowany w ciągu kilku następnych lat.

Inne godne uwagi atrakcje na Żelaznym Szlaku Rowerowym:

  •         Dolina Szotkówki
  •         Las Biadoszek
  •         Park Zdrojowy, Dom Zdrojowy i Galeria Historii Miasta Jastrzębie-Zdrój
  •         Szyb skipowy kopalni Moszczenica
  •         Pałac w Zebrzydowicach
  •         Staw Młyńszczok
  •         Kościoły: Podwyższenia Krzyża Świętego i Kaczycach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach
  •         Karwina: Rynek Masaryka, Zamek Frysztat, Park Zdrojowy, Park Bożeny Nemcovej
  •         Darkovsky Most
  •         Kościół św. Anny w Gołkowicach.

Gdzie zacząć trasę? Parking

Jednym z najlepszych miejsc startu będzie parking w Godowie przy Urzędzie Gminy. Będzie to też dobra baza wypadowa do miejsc noclegowych.

Noclegi na Żelaznym Szlaku Rowerowym

Noclegów najprościej szukać w największych miejscowościach na szlaku. Po stronie polskiej będzie to Jastrzębie-Zdrój, Godów i Zebrzydowice. Na turystów czekają domy wycieczkowe, hostele, agroturystyka i hotele. Za pobyt przed dobę trzeba zapłacić od 40 do kilkuset złotych, w zależności od miejscowości i standardu.

Po stronie czeskiej najłatwiej o nocleg w Karwinie. Koszt noclegu w hotelu wynosi 150 – 500 zł.

Rolki i hulajnogi – ważna informacja

Na 15 km odcinku asfaltu po linii kolejowej obowiązuje zakaz poruszania się na rolkach, hulajnogach i spacerem.

Opinie rowerzystów

W internecie przeważają pozytywne opinie na temat Żelaznego Szlaku Rowerowego i dotyczą one polskiej części pętli. Kiepsko oceniany jest szutrowy odcinek w Godowie i brak kolejowego klimatu na pozostałych odcinkach trasy, gdzie byłoby możliwe jego stworzenie, np. na starym dworcu w Ruptawie albo na peronie w Zebrzydowicach. Niektórzy rowerzyści zwracają uwagę na nierówno położoną nową nawierzchnię żywiczno-mineralną.

Strona czeska w opinii internautów pozostawia wiele do życzenia: rzadkie albo skomplikowane oznakowanie i przejazd drogami publicznymi nie zbiera wysokich not. Dla niektórych jedynym argumentem przemawiającym za kontynuowaniem trasy w Czechach jest to, by zaliczyć pełną pętlę.

Rozbudowa Żelaznego Szlaku Rowerowego – plany

Bardzo możliwe, że pętla Żelaznego Szlaku Rowerowego zostanie przedłużona do Wodzisławia Śląskiego. Urząd Gminy Godów chce również przejąć teren dawnej stacji kolejowej Godów, gdzie mógłby powstać kolejny odcinek trasy wraz z miejscami odpoczynku dla rowerzystów.  Aktualne informacje na temat przebiegu trasy znaleźć można:

W aplikacji: Rowerem po żelaznym szlaku

W przewodniku: Przewodnik po Żelaznym Szlaku Rowerowym

Oraz korzystając z mapy: Mapa Żelaznego Szlaku Rowerowego.

Lub pobierając mapę w formacie pdf

 

Trasa Żelazny Szlak Rowerowy - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Żelazny Szlak Rowerowy - ile km?

Długość trasy wynosi 52 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Żelazny Szlak Rowerowy?

Na pokonanie tej trasy o długości 52 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Żelazny Szlak Rowerowy?

Trasa Żelazny Szlak Rowerowy prowadzi przez województwo śląskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Trasa rowerowa (nieoznakowana). Miejscowości: Godów, Gołkowice, Gorzyce, Jastrzębie-Zdrój, Łaziska, Podbucze, Skrbeńsko, Skrzyszów, Turza Śląska, i Zebrzydowice. Regiony: cieszyński (powiat), Jastrzębie-Zdrój (powiat), Kotlina Olzy, Płaskowyż Rybnicki, wodzisławski (powiat), i Wysoczyzna Kończycka. Województwa: śląskie. Projekty: Trasy rowerowe na dawnych liniach kolejowych.

Ostatnia modyfikacja: 20 lipca 2021