Polskie wybrzeże Bałtyku jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych regionów turystycznych w kraju. Długość polskiej linii brzegowej wynosi aż 500 km, co sprawia że wraz ze najbliższą okolicą stanowi one naprawdę duży obszar pełen atrakcji i skarbów przyrody.
Nadmorskie miejscowości takie jak Świnoujście, Międzyzdroje, Łeba, Ustka, Mielno czy Władysławowo zna chyba każdy z autopsji lub wakacyjnych wspomnień znajomych. Ale polski Bałtyk to nie tylko tłoczne kurorty. W bezpośredniej okolicy plaż trafimy na liczne ciekawostki przyrodnicze, ujścia małych rzek, lasy porastające pagórkowate obszary wydm, a nawet bagna czy mokradła bogate w unikatową florę i faunę. Wraz z bogatą kulturą nadmorskich regionów od wieków związanych z morzem tworzą mieszankę, która dla wielu może skutecznie konkurować tłocznymi plażami.
Szczególnym miejscem na polskim wybrzeżu Bałtyku jest Słowiński Park Narodowy. Jego głównym walorem są imponujące ruchome wydmy (ponad 40m!), ale jego okolice odwiedzane są również ze względu na piękne plaże i walory kulturowo-historyczne, w tym pobliski skansen w Klukach.
Przez wspomniane wyżej miejscowości i pas lasów porastających wydmy bezpośrednio przy plaży i okolice przybrzeżnych jezior poprowadzono szlaki piesze i trasy rowerowe. które Służą one szukającym aktywnego wypoczynku wśród morskiej bryzy.
Velo Baltica – nadmorski król szlaków rowerowych
Trasa znana również pod nazwami Eurovelo R10 i R13 (ich przebiegi pokrywają się na terenie Polski) to najważniejszy szlak rowerowy polskiego wybrzeża, a jednocześnie istotny element sieci tras rowerowych w Europie. Velo Baltica “Wokół Bałtyku” (EuroVelo R10) łączy pięć stolic europejskich, m.in. Sankt Petersburg, Gdańsk i Lubekę, okrążając Bałtyk pętlą o długości ponad 8500 km. Natomiast Szlak “Żelaznej Kurtyny” (EuroVelo R13) jest częściowo gotową trasą rowerową, która przebiega przez miejsca na linii dawnej żelaznej kurtyny. Prowadzi przez 20 krajów i ma długość 7650 km, łącząc Morze Barentsa z Morzem Czarnym.
Polski odcinek tych tras poprowadzony jest bezpośrednio przy wybrzeżu morza przez 3 województwa. Dlatego też trafimy na niego odwiedzając w zasadzie dowolną miejscowość nad polskim morzem. W wielu miejscach szlak zmobilizował lokalne i regionalne samorządy do inwestycji w dobrej jakości infrastrukturę rowerową. Tam trafimy na dobrą nawierzchnię trasy, wiaty i inne elementy ułatwiające życie rowerzystom w podróży.
Szlak Velo Baltica jest popularną trasą na wielodniowe wędrówki wzdłuż wybrzeża Bałtyku. W przypadku bardziej stacjonarnego wypoczynku możemy skorzystać z tej trasy odwiedzając sąsiednie miejscowości i wracając po swoich śladach lub robiąc pętle przez tereny nieco oddalone od wybrzeża.
Lokalne szlaki rowerowe
W paru miejscach w okolicy wybrzeża wyznaczono lokalne szlaki rowerowe. Niektóre z nich mają formę pętli, która pozwala na zaplanowanie wygodnej jednodniowej wycieczki. Spośród nich wyróżniają się:
- Trasa Władysławowo – Hel (ok. 35 km), która wraz z połączeniem kolejowym pozwala zorganizować bardzo fajną wycieczkę po Mierzei Helskiej,
- Trasa Swarzewo – Krokowa (ok. 17 km) wytyczona została trasie dawnej linii kolejowej. To pozwala na zorganizowanie krótkiej wycieczki w okolicy Władysławowa,
- Szlak Zwiniętych Torów (Ustka – Rowy, ok 23 km) to kolejna trasa po trasie dawnej linii kolejowej. Wykorzystując przebieg trasy Velo Baltica możemy z jej pomocą okrążyć jezioro Gardno (ok. 60 km).
- Wokół Jeziora Sarbsko (23 km) – to kolejna tras okrążająca przybrzeżne jezioro, tym razem w okolicy Łeby.
Jak zorganizować rowerową wycieczkę nad Bałtykiem?
Podstawowa rzecz, jakiej potrzebujemy to oczywiście rower. Tu mamy w zasadzie dwie opcje: własny lub wypożyczony. Niemal w każdej popularnej miejscowości nadmorskiej znajdziemy wypożyczalnie. Jeśli w planie mamy jednorazowy wypad. to będzie najlepszą opcją. Alternatywnie możemy zabrać swój jednoślad, ale wiąże się to koniecznością posiadania (lub wypożyczenia) bagażnika rowerowego i trochę większym kosztem paliwa (spalanie!).
Jeśli zabierzemy swój pojazd, to dobrze jest mieć wcześniej dogadaną możliwość jego przechowania w miejscu noclegu. W przypadku prywatnych kwater zwykle nie ma z tym problemu. Inaczej bywa z hotelami i dużymi ośrodkami, gdzie nie zawsze są odpowiednie warunki do magazynowania pojazdów gości. Za każdym razem warto wybrać sprawdzone miejsce i pamiętać, że rezerwując noclegi nad morzem bez pośrednictwa dużych platform możemy oszczędzić parę złotych. Przykładem serwisu, który umożliwia bezpośredni kontakt z wynajmującymi, a przy tym nie pobiera prowizji jest E-wczasy.pl.
Przygotowując się do ruszenia w trasę musimy pamiętać oczywiście o standardowym wyposażeniu, które służy nam w każdym innym miejscu (podstawowe narzędzia, dętka, pompka, napoje i prowiant).
Polskie wybrzeże Bałtyku jest pełne cudownych atrakcji i jest doskonałym miejscem na wakacje. Od pięknych miast, przez parki krajobrazowe, narodowe i malownicze plaże. Wybrzeże Bałtyku w Polsce oferuje coś dla każdego. Zdecydowanie warto odwiedzić te okolice na rowerze i doświadczyć jego uroków. Dzięki rowerowi zyskamy możliwość aktywnego spędzenia czasu i poznania miejsc, do których trudno byłoby dotrzeć w inny sposób. Jeśli do tej pory ten sposób spędzania czasu był nam obcy, warto dać mu szansę nawet w dobrze znanych okolicach, żeby poznać je z innej perspektywy.
źródło zdjęć: depositphotos.com
Jechałam z Międzyzdrojów do Gdańska, w większości fajna trasa ale niestety sporo odcinków po ruchliwych drogach bez pobocza, gdzie albo hamujesz cały ruch i czujesz na plecach oddech podirytowanego “konwoju”, albo wyprzedzają cię na szerokość żyletki. Niby są alternatywy “bezsamochodowe”, ale tam znowu łatwo wchrzanić się w jakieś bagna, krzywe trylinki i inne cuda. Niemniej warto!
A jak wygląda ta trasa bałtycka? Czy tam dużo się po piachu “jedzie”?