Szlak rowerowy zielony

Kod szlaku: EV13

Velo Baltica (EuroVelo R10 i R13, rowerowy)

4.00 (79%) - 16 głosy

7650 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Velo Baltica “Wokół Bałtyku” (EuroVelo R10)

Szlak Velo Baltica “Wokół Bałtyku” – Velo Baltica  łączy pięć europejskich stolic; miasta Sankt Petersburg i hanzeatyckie, takie jak Gdańsk i Lubeka okrążając Bałtyk pętlą o długości ponad 8500 km.

Szlak “Żelaznej Kurtyny” (EuroVelo R13)

Szlak “Żelaznej Kurtyny” (ang. Iron Curtain Trail – ICT), znany również jako EuroVelo 13 (EV13), jest częściowo kompletną długodystansową trasą rowerową, która biegnie na całej długości dawnej żelaznej kurtyny. W okresie zimnej wojny (ok. 1947–1991) żelazna kurtyna wyznaczyła w Europie granicę między komunistycznym wschodem a kapitalistycznym zachodem, przy czym wschód to kraje Układu Warszawskiego bloku sowieckiego, a zachód to kraje NATO. Szlak R13 przebiega przez aż 20 państw i liczy 7650 km łącząc Morze Barentsa z Morzem Czarnym.

W Polsce przebiegi  szlaków Velo Baltica i Żelaznej Kurtyny pokrywają się.

Velo Baltica (EV R10 i EV R13) – Województwo zachodniopomorskie

Granicę z niemiecko-polską szlak Euro Velo R10 przekracza w Świnoujściu. Następnie prowadzi przez Wyspę Wolin i Międzyzdroje. Mija okolice Wolińskiego Parku Narodowego. W okolicy Międzywodzia wraca w bezpośrednie okolice brzegu morza, a następnie, w większości odcinkami nowych dróg rowerowych widzie przez nadmorskie kurorty: Dziwnów, Pobierowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Mrzeżyno, Dżwirzyno.  Trasa dociera do Kołobrzegu, gdzie prowadzi przez ścisłe centrum miejscowości.

Kolejne kilometry to malownicze okolice Ekoparku Wschodniego pod Kołobrzegiem i przejazd drogą rowerową bezpośrednio w pobliżu plaży i nadmorskich wydm. Trasa prowadzi przez kolejne letniska: Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Mielno. Mija od strony lądu jeziora nadbrzeżne: Bukowo, Wicko, Grodno i Łebsko między Mielnem, Darłowem, Ustką i Łebą. Szlak Velo Baltica przecina rezerwat Bagna Izbickie w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego. Aż do granicy z województwem pomorskim trasa wiedzie przez ustronne tereny leśne.

Eurovelo R10 i R13 (Velo Baltica) – Województwo pomorskie

Szlak Velo Baltica przecina granicę województw pod Lubiatowem. W Dębkach zbliża się do wybrzeża morza, a potem odbija w głąb lądu w kierunku Pucka. W tej okolicy trasa prowadzi przez ciekawe przyrodniczo rejony Rezerwatu Bielawa i tzw. Puckich Błot. Od Sławoszyna prowadzi wygodną drogą rowerową wybudowaną na dawnej trasie linii kolejowej. Szlak R10 dociera do Zatoki Puckiej w Swarzewie i prowadzi drogą rowerową wzdłuż jej brzegu do Trójmiasta przez Puck, Rzucewo i Kosakowo.

W Gdyni trasa wiedzie początkowo przez tereny portowe, następnie Bulwarem Nadmorskim do Al. Piłsudskiego, Zwycięstwa i Orłowską do mola w Orłowie. Terenami leśnymi dociera do Sopotu, gdzie wiedzie przez samo centrum miejscowości, wzdłuż wybrzeża. Dopiero docierając do Alei Centralnej Hallera w Gdańsku odbija w kierunku centrum miasta, omijając od zachodu tereny portowe.

Szlak Velo Baltica opuszcza Gdańsk stosunkowo nieciekawymi terenami przemysłowymi. Prowadzi przez Wyspę Sobieszewską i dociera do promu Świbno. Na prawym brzegu Wisły wiedzie początkowo przez nadmorskie tereny leśne w okolicy Mikoszewa i Jantaru, a następnie odbija na południowy wschód w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego prowadząc przez rozległe równiny Żuław Wiślanych.  Mostem w Bielniku szlak R13 przekracza Nogat, a tym samym granicę między z województwem wamińsko-mazurskim

Velo Baltica (EV R10 i EV R13) – Województwo warmińsko-mazurskie

Początkowo trasa podąża wzdłuż Nogatu na północ. Następnie odbija w kierunku Zatoki Elbląskiej i Zalewu Wiślanego. Dociera do Tolkmicka i przez Frombork, Braniewo kieruje się w stronę granicy z Federacją Rosyjską w Gronowie.

Ze względu na dostępność niedrogiej bazy noclegowej w miejscach, gdzie prowadzi ten szlak (np. campingi, kwatery prywatne), wyprawa nim jest dobrym pomysłem na tanie wakacje w Polsce z wieloma atrakcjami

Trasy w okolicy

Trasa EuroVelo 10 - Baltic Sea Cycle Route - part Poland 2 - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa EuroVelo 10 - Baltic Sea Cycle Route - part Poland 2 - ile km?

Długość trasy wynosi 7650 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy EuroVelo 10 - Baltic Sea Cycle Route - part Poland 2?

Na pokonanie tej trasy o długości 7650 km należy przeznaczyć 109-111 dni (szczegóły)

Czy trasa EuroVelo 10 - Baltic Sea Cycle Route - part Poland 2 jest atrakcyjna przyrodniczo?

Tak, prowadzi przez Nadmorski Park Krajobrazowy i Słowiński Park Narodowy. (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa EuroVelo 10 - Baltic Sea Cycle Route - part Poland 2?

Trasa EuroVelo 10 - Baltic Sea Cycle Route - part Poland 2 prowadzi przez województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Białogóra, Choczewo, Ciemino, Dębina, Dębogórze, Duninowo, Gać, Gardna Wielka, Gdynia, Główczyce, Izbica, Jackowo, Karwieńskie Błoto Drugie, Karwieńskie Błoto Pierwsze, Kazimierz, Kluki, Kopalino, Kosakowo, Krakulice, Krokowa, Lubiatowo, Łeba, Łokciowe, Machowinko, Mosty, Nowęcin, Objazda, Osieki Lęborskie, Przewłoka, Puck, Rowy, Rumia, Sasino, Skórzyno, Sławoszyno, Smołdzino, Smołdziński Las, Starkowo, Ustka, Wicko, Władysławowo, Wodnica, Wytowno, Zaleskie, Żarnowiec, i Żarnowska. Regiony: Gdynia (powiat), lęborski (powiat), Nadmorski Park Krajobrazowy, Pobrzeże Kaszubskie, pomorskie, pucki (powiat), Równina Słupska, Słowiński Park Narodowy, słupski (powiat), wejherowski (powiat), Wybrzeże Koszalińskie, Wybrzeże Słowińskie, Wysoczyzna Choczewska, i Wysoczyzna Damnicka. Województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, i zachodniopomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 3 marca 2023