Spis treści:   Opis  | Mapa trasy  | Komentarze

Kod szlaku: EV13

Velo Baltica (EuroVelo R10 i R13, rowerowy)

4.50 (87%) - 4 głosy

7650 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Mapa

Opis

Velo Baltica “Wokół Bałtyku” (EuroVelo R10)

Szlak Velo Baltica “Wokół Bałtyku” – Velo Baltica  łączy pięć europejskich stolic; miasta Sankt Petersburg i hanzeatyckie, takie jak Gdańsk i Lubeka okrążając Bałtyk pętlą o długości ponad 8500 km.

Szlak “Żelaznej Kurtyny” (EuroVelo R13)

Szlak “Żelaznej Kurtyny” (ang. Iron Curtain Trail – ICT), znany również jako EuroVelo 13 (EV13), jest częściowo kompletną długodystansową trasą rowerową, która biegnie na całej długości dawnej żelaznej kurtyny. W okresie zimnej wojny (ok. 1947–1991) żelazna kurtyna wyznaczyła w Europie granicę między komunistycznym wschodem a kapitalistycznym zachodem, przy czym wschód to kraje Układu Warszawskiego bloku sowieckiego, a zachód to kraje NATO. Szlak R13 przebiega przez aż 20 państw i liczy 7650 km łącząc Morze Barentsa z Morzem Czarnym.

W Polsce przebiegi  szlaków Velo Baltica i Żelaznej Kurtyny pokrywają się.

Velo Baltica (EV R10 i EV R13) – Województwo zachodniopomorskie

Granicę z niemiecko-polską szlak Euro Velo R10 przekracza w Świnoujściu. Następnie prowadzi przez Wyspę Wolin i Międzyzdroje. Mija okolice Wolińskiego Parku Narodowego. W okolicy Międzywodzia wraca w bezpośrednie okolice brzegu morza, a następnie, w większości odcinkami nowych dróg rowerowych widzie przez nadmorskie kurorty: Dziwnów, Pobierowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Mrzeżyno, Dżwirzyno.  Trasa dociera do Kołobrzegu, gdzie prowadzi przez ścisłe centrum miejscowości.

Kolejne kilometry to malownicze okolice Ekoparku Wschodniego pod Kołobrzegiem i przejazd drogą rowerową bezpośrednio w pobliżu plaży i nadmorskich wydm. Trasa prowadzi przez kolejne letniska: Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Mielno. Mija od strony lądu jeziora nadbrzeżne: Bukowo, Wicko, Grodno i Łebsko między Mielnem, Darłowem, Ustką i Łebą. Szlak Velo Baltica przecina rezerwat Bagna Izbickie w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego. Aż do granicy z województwem pomorskim trasa wiedzie przez ustronne tereny leśne.

Eurovelo R10 i R13 (Velo Baltica) – Województwo pomorskie

Szlak Velo Baltica przecina granicę województw pod Lubiatowem. W Dębkach zbliża się do wybrzeża morza, a potem odbija w głąb lądu w kierunku Pucka. W tej okolicy trasa prowadzi przez ciekawe przyrodniczo rejony Rezerwatu Bielawa i tzw. Puckich Błot. Od Sławoszyna prowadzi wygodną drogą rowerową wybudowaną na dawnej trasie linii kolejowej. Szlak R10 dociera do Zatoki Puckiej w Swarzewie i prowadzi drogą rowerową wzdłuż jej brzegu do Trójmiasta przez Puck, Rzucewo i Kosakowo.

W Gdyni trasa wiedzie początkowo przez tereny portowe, następnie Bulwarem Nadmorskim do Al. Piłsudskiego, Zwycięstwa i Orłowską do mola w Orłowie. Terenami leśnymi dociera do Sopotu, gdzie wiedzie przez samo centrum miejscowości, wzdłuż wybrzeża. Dopiero docierając do Alei Centralnej Hallera w Gdańsku odbija w kierunku centrum miasta, omijając od zachodu tereny portowe.

Szlak Velo Baltica opuszcza Gdańsk stosunkowo nieciekawymi terenami przemysłowymi. Prowadzi przez Wyspę Sobieszewską i dociera do promu Świbno. Na prawym brzegu Wisły wiedzie początkowo przez nadmorskie tereny leśne w okolicy Mikoszewa i Jantaru, a następnie odbija na południowy wschód w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego prowadząc przez rozległe równiny Żuław Wiślanych.  Mostem w Bielniku szlak R13 przekracza Nogat, a tym samym granicę między z województwem wamińsko-mazurskim

Velo Baltica (EV R10 i EV R13) – Województwo warmińsko-mazurskie

Początkowo trasa podąża wzdłuż Nogatu na północ. Następnie odbija w kierunku Zatoki Elbląskiej i Zalewu Wiślanego. Dociera do Tolkmicka i przez Frombork, Braniewo kieruje się w stronę granicy z Federacją Rosyjską w Gronowie.

 

Sponsorem opisu szlaku EuroVelo R10 i R13 jest wyszukiwarka apartamentów Little Home
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat atrakcji w Sopocie oraz możliwości spędzenia czasu wolnego dla rowerzystów, który poleca Little Home.

 

Trasy w okolicy

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (planowany). Miejscowości: Braniewo, Dziwnów, Dżwirzyno, Frombork, Gąski, Gdańsk, Gdynia, Międzyzdroje, Mielno, Mrzeżyno, Niechorze, Nowy Dwór Gdański, Pobierowo, Rewal, Sarbinowo, Sopot, Świnoujście, Trzęsacz, i Ustronie Morskie. Regiony: Słowiński Park Narodowy i Woliński Park Narodowy. Województwa: pomorskie i zachodniopomorskie. Projekty: EuroVelo, Najlepsze trasy rowerowe w Polsce, i Zachodniopomorskie Trasy Rowerowe. Kolory: czerwony.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021