Szlak rowerowy czarny - znak

Kod szlaku: nr CTU-14s/GCH-14s, dawniej BY 7001s

Tuchola – Bachorze (szlak rowerowy czarny)

Tuchola - Czersk – Odry – Karsin - Wiele - Leśno - Drzewicz - Bachorze - Chojnice z wariantem od Leśna do Bachorza przez Kaszubę - Rolbik - Laska - Śluza - Swornegacie i Chociński Młyn

3.44 (69%) - 9 głosy

113 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Trasa przebiega przez fragment Borów Tucholskich – Park Narodowy „Bory Tucholskie i trzy parki krajobrazowe: Tucholski, Wdzycki i Zaborski oraz dwa rezerwaty archeologiczne w Odrach i Leśnie.

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

Tuchola – Stobno – Raciąż – Nadolna Karczma – Zapędowo – Lutom – Fojutowo – Legbąd – Czersk – Odry – Miedzno – Karsin – Wiele – Lubnia – Leśno – Brusy – Czyczkowy – Wielkie Chełmy – Drzewicz – Bachorze

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU TUCHOLA – BACHORZE

Szlak prowadzi zachodnią częścią kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Przechodzi przez dwa Parki Krajobrazowe: Tucholski i Zaborski, oraz Park Narodowy „Bory Tucholskie”. W większości biegnie asfaltami i tylko gdzieniegdzie porusza się po gruntowych leśnych traktach. Atrakcjami na szlaku są: akwedukt w Fojutowie, rezerwat Cisy nad Czerską Strugą, rezerwat archeologiczny Kręgi Kamienne koło wsi Odry, kalwaria we Wielu, drewniany kościół w Leśnie, chroniący kolejne kamienne kręgi rezerwat archeologiczny w Leśnie, okolice Strugi Siedmiu Jezior w Parku Narodowym.

PRZEBIEG SZLAKU TUCHOLA – BACHORZE

Szlak rozpoczyna się w Tucholi przy dworcu PKP, którą opuszcza asfaltową drogą na północny zachód przez Stobno. W Raciążu (początek niebieskiego szlaku „Kasztelania”) skręca w prawo i prowadzi do Nadolnej Karczmy. Za Zapędowem, po spotkaniu niebieskiego szlaku rowerowego, skręcają w prawo i lasem, gdzie się rozchodzą wiedzie do mostu na Wielkim Kanale Brdy i akweduktu w Fojutowie, gdzie stoi wieża widokowa. W Legbądzie wjeżdżamy na drogę wojewódzka nr 237 do Czerska, zahaczając o rezerwat Cisy nad Czerską Strugą. W Odrach szlak zjeżdża z asfaltu i gruntowymi drogami dociera do rezerwatu archeologicznego prezentującego prehistoryczne kręgi kamienne. W Karsinie szlak wraca na asfalt, prowadzi na północny zachód do Wiela, gdzie znajduje się kalwaria upamiętniająca ofiary I wojny światowej. W Leśnie szlak skręca na południe, a w okolicach Brus na zachód, na drogę, którą dojeżdża się do Drzewicza, gdzie spotykamy niebieski szlak. Teraz szlak wkracza na leśne drogi Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, mija pomnikowy dąb Bartuś i piaszczystym traktem dociera do Bachorza gdzie się kończy (niebieski szlak do Chojnic).

W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 61-63

Trasy w okolicy

Trasa Tuchola - Bachorze - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Tuchola - Bachorze - ile km?

Długość trasy wynosi 113 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Tuchola - Bachorze?

Na pokonanie tej trasy o długości 113 km należy przeznaczyć do 12 godzin (szczegóły)

Czy trasa Tuchola - Bachorze jest atrakcyjna przyrodniczo?

Tak, prowadzi przez Tucholski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy i Park Narodowy Bory Tucholskie. (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Tuchola - Bachorze?

Trasa Tuchola - Bachorze prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: czarny i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Białowieża, Brody, Brusy, Charzykowy, Chojnice, Czapiewice, Czarnowo, Czersk, Czyczkowy, Gotelp, Kamionka, Karsin, Kiełpin, Klocek, Krzyż, Kurcze, Legbąd, Leśno, Lubierzyn, Lubnia, Lutom, Łubna, Małe Chełmy, Męcikał, Mokre, Niwki, Odry, Orlik, Raciąż, Stobno, Swornegacie, Tuchola, Wiele, Wielkie Chełmy, Zapędowo, i Złotowo. Regiony: Bory Tucholskie, Chojnicki (powiat), kościerski (powiat), kujawsko-pomorskie, Park Narodowy Bory Tucholskie, Pojezierze Północnokrajeńskie, pomorskie, Równina Charzykowska, Tucholski (powiat), Tucholski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, i Zaborski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 28 stycznia 2022