Szlak rowerowy żółty

Kod szlaku: nr CTU-106y/GCH-106y

Trzy Akwedukty (szlak rowerowy, zółty)

Woziwoda – Fojutowo – Legbąd – Barłogi – Klocek – Zielonka – Woziwoda

3.86 (77%) - 21 głosy

29.7 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU Trzy Akwedukty

Szlak zataczający pętlę między Woziwodą a Fojutowem. Prowadzi lasami Tucholskiego Parku Krajobrazowego, a największą atrakcją są trzy akwedukty, czyli skrzyżowania sztucznych i naturalnych cieków wodnych, skąd nazwa.

PRZEBIEG SZLAKU Trzy Akwedukty

Opis szlaku rowerowego Trzy Akwedukty

Szlak zaczyna się na parkingu przy siedzibie Nadleśnictwa Woziwoda. Po przecięciu drogi wojewódzkiej nr 237 szlak prowadzi najpierw na zachód a następnie na północ do drogi na Gutowiec tzw. „Koziej Szosy”. Razem z niebieskim szlakiem mijamy 2 rezerwaty i Czerską Strugę. Po przekroczeniu Wielkiego Kanału Brdy turystyczna trasa skręca na wschód i wzdłuż sztucznego cieku wodnego jedzie się do Fojutowa, w którym znajduje się akwedukt (skrzyżowanie Wielkiego Kanału Brdy z Czerską Strugą), a następnie dalej wzdłuż kanału przez Legbąd do miejscowości Barłogi (rozrząd wodny). Teraz szlak zakręca na południe do drugiego, znacznie mniejszego skrzyżowania cieków wodnych. W okolicach miejscowości Klocek przejeżdża się przy ostatnim trzecim akwedukcie. Wzdłuż Małego Kanału Brdy podąża się do Białej (szlak „Gołąbkowy” i Greenwey) i przez Bielską Strugę do skrzyżowania dróg opodal Kiełpińskiego Mostu (niebieski szlak). Uszlachetnioną drogą prowadzącą granicą rezerwatu krajobrazowego Dolina Rzeki Brdy przez Zieloną Łąkę dociera się do Woziwody.
W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 54-55

Trasa wyznaczona w okolicy Małego i Wielkiego Kanału Brdy oraz związanych z nimi urządzeniami i budowlami hydrotechnicznymi.

 

Najbardziej interesujący, ale też najbardziej uciążliwy jest odcinek między Białą a skrzyżowaniem przed Fojutowem z drogą nr 237. W okresie suszy trafimy tam na długie odcinki głębokiego piachu, do pokonania wyłącznie na szerokich oponach lub pchając rower.

 

Woziwoda – Biała (9 km)

 

Przejazd rozpoczynamy przed Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Woziwodzie. Przez chwilę jedziemy na północ równolegle do szosy, po czym odbijamy w prawo i dojeżdżamy do szerokiego leśnego duktu. Droga jest dobrej jakości, jednak okresowo we znaki mogą może nam się dawać „tarka”. Po ok. 3 km od startu mijamy punkt postojowy i wyjeżdżamy na „Zieloną Łąkę”. Na jej końcu pojawia się skrzyżowanie z piaszczystą drogą odbijającą w lewo zgodnie z drogowskazem na Białą. Skręcamy w nią i jedziemy równolegle do Bielskiej Strugi. Dojeżdżamy do wsi. Znajduje się tu jezioro z kąpieliskiem i ośrodek wypoczynkowy, w którym można wypożyczyć sprzęt wodny.

 

Biała – Fojutowo (11 km)

 

Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i po chwili odbijamy od asfaltu w prawo w piaszczystą leśną drogę na Klocek. Po ok. 1 km, po lewej stronie pojawia się Mały Kanał Brdy. Dojeżdżamy do zadaszonego punktu postojowego. Nieopodal znajduje się pierwszy z trzech akweduktów.  Po obejrzeniu obiektu ruszamy w dalszą drogę. Po chwili docieramy do skrzyżowania w okolicy mostu nad kanałem. Szlak prowadzi nas w prawo, zgodnie z drogowskazem na Barłogi. Rozpoczyna się wyjątkowo piaszczysty odcinek trasy, który ciągnie się przez 1,7 km, aż do kolejnego punktu postojowego i drugiego akweduktu.

 

Jedziemy dalej znów oddalając się od kanału. Brniemy piaszczystą drogą prosto, aż do skrzyżowania z szosą przed Barłogami. Tu szlak odbija w prawo na asfalt, by po chwili skręcić w lewo przed drogowskazem na Barłogi. Po lewej stronie widzimy niewielki zbiornik wodny.

 

Kontynuujemy jazdę „szutrówką” wzdłuż Wielkiego Kanału Brdy. Trasa wije się i dociera do szerszego duktu. Znowu pojawia się „tarka”. Po chwili docieramy do skrzyżowania z drogą nr 237, którą przecinamy i gładkim asfaltem mkniemy w kierunku Fojutowa. Warto w tym miejscu zaplanować dłuższy postój.

 

Fojutowo – Woziwoda (10 km)

 

Fojutowo opuszczamy jadąc dalej równolegle do kanału. W miejscu, w którym nawierzchnia zmienia się w granitową kostkę szlak skręca w prawo i zaraz potem w lewo w piaszczystą drogę. Po chwili nawierzchnia nieco się poprawia. Jedziemy leśną drogą przez ok. 2 km i docieramy do zniszczonego asfaltu. Tu skręcamy w lewo.

 

Przed nami dosyć monotonny odcinek drogi przez las. Po ok. 5 km trasa dociera do znajdującego się po lewej stronie drogi punktu postojowego. W tym miejscu warto podjechać 700 m do pobliskiego rezerwatu „Jeziorka Kozie”.

 

Po powrocie na szlak kontynuujemy jazdę szosą. Około 500 m od skrzyżowania z drogą nr 237 szlak odbija w prawo w piaszczyste dukty, którymi po chwili zamyka pętlę. W okresie suszy lepiej pojechać w tymi miejscu prosto asfaltem i skręcić w prawo w szosę do Woziwody.

Trasy w okolicy

Trasa Trzy Akwedukty - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Trzy Akwedukty - ile km?

Długość trasy wynosi 29.7 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Trzy Akwedukty?

Na pokonanie tej trasy o długości 29.7 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Czy trasa Trzy Akwedukty jest atrakcyjna przyrodniczo?

Tak, prowadzi przez Tucholski Park Krajobrazowy . (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Trzy Akwedukty?

Trasa Trzy Akwedukty prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i żółty. Miejscowości: Biała, Brody, Czersk, Klocek, Legbąd, Łosiny, Niwki, Rzepiczna, Tuchola, i Zapędowo. Regiony: Bory Tucholskie, Chojnicki (powiat), kujawsko-pomorskie, pomorskie, Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 28 stycznia 2022