Znak - Szlak pieszy niebieski

Kod szlaku: KP-202n/PM-202n

Bydgoszcz – Konarzyny, Szlak Brdy (szlak pieszy, niebieski)

Bydgoszcz - Koronowo - Rytel - Męcikał - Swornegacie - Chojnice

4.02 (80%) - 43 głosy

159.3 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 7 % | szuter: 86 % | piach: 7 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Najdłuższy szlak pieszy na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Jedna z najważniejszych tras turystycznych, ceniona zarówno przez turystów pieszych, jak i entuzjastów terenowej jazdy na rowerze. Został wyznakowany w 1992-93 roku jako sztandarowy szlak nowo powstałego Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy. Pomysłodawcą i głównym wykonawcą szlaku był Ryszard Seidel, szef Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej.

Szlak „wchłonął” wytyczone 25-30 lat wcześniej:

  1. „Szlak Brdy”_ Bydgoszcz Bielawy – Romanowo;
  2. „Uroczysk Brdy”_ Sokole Kuźnica – Tuchola
  3. „im. dra K. Karasiewicza”_ Tuchola – Woziwoda
  4. „Wielkiego Kanału Brdy”_Męcikał – Legbąd

UWAGA! Przeprawa promowa przez Brdę w Sokole Kuźnicy
(51,2 km szlaku) NIECZYNNA w okresie 1 listopada – 31 marca.

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

Bydgoszcz Brdyujście róg ul. Łowickiej i Witebskiej – ul. Łowicka – ul. Fordońska – ul. Jasieniecka – za torami kolejowymi w lewo – Las Gdański – Osiedle Leśne PKP węzeł szlaków – stacja wodociągów z 1899 r. – Leśny Park Kultury i Wypoczynku –dawne leśnictwo Zacisze – Rynkowo PKP – Smukała pętla MZK – węzeł szlaków – Janowo Stanica Wodna PTTK – Bożenkowo węzeł szlaków – most na kanale lateralnym – Samociążek węzeł szlaków – Koronowo PKS cmentarz panorama na zespół poklasztorny cystersów, kościół św. Andrzeja z XIII/XIV w. – Przyrzecze – zapora wodna węzeł szlaków – Srebrnica – pole biwakowe – Romanowo pole biwakowe – przeprawa promowa węzeł szlaków – Stanica Wodna PTTK Sokole Kuźnica – Zamrzenica – Piła Młyn – Świt węzeł szlaków – Rudzki Most – Gołąbek – Zielona Łąka – Woziwoda – Nadolna Karczma – Lutom – Rytel węzeł szlaków – Mylof – Męcikał węzeł szlaków – Drzewicz węzeł szlaków – Płęsno – Swornegacie węzeł szlaków – Owink – Małe Swornegacie – Ciecholewy – Konarzyny

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU PIESZEGO BRDY

Rozpoczynający się w Bydgoszczy , a kończący w Konarzynach, pieszy szlak Brdy jest jednym z najciekawszych w okolicach Bydgoszczy i Borach Tucholskich. W południowej części turystyczna trasa jest różnorodna pod każdym względem i doskonale prezentuje walory turystyczno-przyrodnicze terenów okalających rzekę Brdę od Bydgoszczy do Jeziora Koronowskiego, za którego północnymi krańcami wkracza na tereny Tucholskiego Parku Krajobrazowego, gdzie mija Piekiełko, a następnie wzdłuż linii rzeki prowadzi turystów się na północ do Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Szlak kończy się w Konarzynach, za zachodnimi granicami Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Trasa nadaje się do pokonania przez rowerzystów MTB; kręte, wąskie ścieżki mogą okazać się sprawdzianem umiejętności jazdy rowerem terenowym.

PRZEBIEG SZLAKU SZLAKU PIESZEGO BRDY

Niebieski szlak Brdy rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Łowickiej i Witebskiej, opodal torów regatowych skąd Lasem Gdańskim prowadzi do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. W Smukale ponownie dociera w okolice Brdy. Wąskimi ścieżkami, grzbietem przybrzeżnej skarpy lub leśnymi drogami prowadzi na północ do Janowa, Bożenkowa, Samociążka i centrum Koronowa. Urozmaiconym terenem szlak prowadzi dalej na północ brzegiem Jeziora Koronowskiego do przystani promu w Sokole-Kuźnicy. Na drugim brzegu Brdy, od przystani sezonowego promu osobowo-samochodowego przez Jezioro Koronowskie, leśnymi drogami i ścieżkami, niebieski szlak prowadzi w pobliżu Stanicy Wodnej PTTK Sokole Kużnica do Zamrzenicy położonej nad północnymi krańcami sztucznego zbiornika wodnego. Tereny te są ciekawe, wymarzone na letni wypoczynek. Szlak prowadzi sosnowym lasem o bogatej ściółce do mostu nad Brdą w miejscowości Piła-Młyn, gdzie za figurką Maryi, skręca na północ na utwardzoną leśną drogę w Tucholskim Parku Krajobrazowym. Po kilkuset metrach, szlak Brdy odbija do krajobrazowego rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Brdy. Turyści podążają ścieżką przy malowniczym przełomie o górskim charakterze. Jest to jeden z najatrakcyjniejszych odcinków turystycznej trasy. Po minięciu punku widokowego „Niebo”, dociera się do pomnika przyrody Piekiełko – zbiorowiska głazów narzutowych w nurcie Brdy. Warto się tu zatrzymać i przynajmniej przez chwilę podziwiać dziką przyrodę. Nurt rzeki jest tu zawsze dość szybki i przypomina sądeckie potoki. Przy skrzyżowaniu dróg szlak mija kapliczkę św. Huberta, a następnie dociera do kilku wiekowych dębów pomników przyrody w okolicach leśnictwa Świt.
Od węzła szlaków przy polu namiotowym szlak Brdy wiedzie na północ drogą prowadzącą równolegle wzdłuż rzecznego koryta. W Rudzkim Moście trasa przecina asfaltową szosę, wiedzie na północ wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Brdy. Co jakiś czas na trasie szlaku widać zakola Brdy. Atmosfera boru jest tajemnicza, a to za przyczyną rzucających cień świerków. Odcinek do szosy w Gołąbku jest atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo. Las sprawia wrażenie naturalnego. Od pola namiotowego w Gołąbku – miejsca postojów spływów kajakowych na Brdzie – szlak prowadzi na północ utwardzonym tłuczniem leśnym traktem, granicą krajobrazowego rezerwatu. Przecina Bielską Strugę i w Zielonej Łące Mały Kanał Brdy nazywany też Kanałem Nawadniającym. W lesie opodal leśnictwa Woziwoda szlak dochodzi do ruchliwej drogi wojewódzkiej 247 i dużego pola namiotowego – miejsca postojów spływów kajakowych na Brdzie.
Od Woziwody szlak Brdy wiedzie borem na północny zachód. Nastrój budują, zawsze ciemnozielone, masywne świerki, których ciężkie gałęzie pochylają się ku ziemi. Z prawej strony mija rezerwat Jeziorka Kozie i dociera do mostku nad Czerską Strugą w Lutomskim Nowym Młynie. W lesie szlak przechodzi opodal malowniczego zakola rzeki i polami, po wzniesieniach, dociera do skrzyżowania z asfaltową szosą w Nadolnej Karczmie. Trasa prowadzi malowniczymi polami i lasem wzdłuż rzecznej doliny. Mija Lutom, od osady Uboga prowadzi między Brdą a Wielkim Kanałem Brdy, chwilowo łączy się z zielonym szlakiem z Legbąda. Z asfaltu szlak odbija w lewo na leśną drogę do szczytu skarpy, a później wraca na asfalt, by ponownie połączyć się z zielonym szlakiem Wielkiego Kanału Brdy.
W Rytlu szlak Brdy spotyka żółty szlak Kasztelański do Gostycyna-Nogawicy. Między Wielkim Kanałem Brdy a Brdą wiedzie w stronę Mylofu. W połowie drogi szlak przedostaje się na drugi brzeg sztucznego cieku wodnego. Leśną ścieżką wiedzie wzdłuż pstrągarni w Mylofie. Mocno piaszczystymi drogami turystyczna trasa dociera do wsi Duża Klonia, malowniczo wije się przy brzegu Brdy w sosnowym lesie. W Męcikale nowym mostem przechodzi się na drugi brzeg, polnymi i leśnymi drogami podąża na zachód do granicy Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Ścieżka, którą prowadzi szlak wije się przy brzegu przepływowego jeziora Dybrzk na Brdzie. W Parku Narodowym drogę niekiedy tarasują powalone drzewa lub butwiejące kłody.
W Drzewiczu szlak Brdy dochodzi się do krzyżówki znakowanych tras turystycznych, kieruje się w stronę Płęsna oraz zatłoczonej w okresie letnim wsi Swornegacie. Od przystanku autobusowego wiedzie na południe, wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Karsińskiego, ponownie do Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, dociera do skrzyżowania szlaków przy Strudze Siedmiu Jezior. Opodal Dębu Bartuś szlak Brdy odbija na zachód, w kierunku letniskowej miejscowości Małe Swornegacie. Mostem przecina się linię Brdy i spotyka w lesie żółty szlak im. Józefa Bruskiego. Od tego miejsca trasa prowadzi na południe wzdłuż brzegu Jeziora Charzykowskiego, mija bagienny użytek ekologiczny. W okolicach ujścia Brdy do Jeziora Charzykowskiego szlak odbija na zachód wzdłuż szuwarów otaczających meandrującą rzekę. W Babilonie szlak przechodzi na drugi brzeg, a lasem do wsi Ciecholewy, gdzie turystyczna trasa prowadzi skrajem pól i kompleksu leśnego, a dalej przez pola do Brdy. Kładką nad Brdą dociera się do wsi Konarzyny, gdzie szlak kończy się przy przystanku autobusowym opodal kościoła.
W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 61-63

Trasy w okolicy

Trasa Bydgoszcz – Konarzyny, Szlak Brdy - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Bydgoszcz – Konarzyny, Szlak Brdy - ile km?

Długość trasy wynosi 159.3 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Bydgoszcz – Konarzyny, Szlak Brdy ?

Na pokonanie tej trasy o długości 159.3 km należy przeznaczyć 5-9 dni (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Bydgoszcz – Konarzyny, Szlak Brdy ?

Trasa Bydgoszcz – Konarzyny, Szlak Brdy prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Bydgoszcz, Chojnice, Koronowo, Męcikał, Rytel, i Swornegacie. Regiony: Bory Tucholskie, Bydgoski (powiat), Bydgoszcz, Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 24 maja 2023