Kod szlaku: KP-205-y/PM-205-y
Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Aktualizacja mapy i plików GPS (2021-06-19)
Zaktualizowano przebieg szlaku na podstawie danych przekazanych przez p. Leszka Uminskiego z RO PTTK “Szlak Brdy” w Bydgoszczy.
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU KASZTELAŃSKIEGO
Ciekawy szlak turystyczny, którego trasa biegnie przez leśne rejony Borów Tucholskich w okolicy wsi Rytel oraz rolniczymi, interesująco ukształtowanymi krajobrazowo terenami Pojezierza Krajeńskiego tzw. „Kosznajderii”; na koniec dociera do zalesionej doliny Kamionki . W pierwszej części szlak wiedzie borem, w drugiej pagórkowatymi polami z pojedynczymi skupiskami leśnymi. Ciekawostką jest linia polskich umocnień obronnych z 1939 r. w okolicach Ludwichowa. Składa się ona z 6 żelbetowych schronów. Nazwa szlaku wywodzi się od grodzisk, w pobliżu których przechodzi, a w szczególności od grodu kasztelańskiego w Raciążu.
PRZEBIEG SZLAKU KASZTELAŃSKIEGO
Od stacji kolejowej znajdującej się na północnym krańcu turystycznej miejscowości Rytel szlak prowadzi razem z zielonym szlakiem Wielkiego Kanału Brdy. Następnie obok kościoła dochodzi do drogi krajowej nr 22 z Czerska do Chojnic. Na drugim brzegu kanału przecina niebieski szlak Brdy i ponownie zielony. Wzdłuż ruchliwej drogi przechodzi mostem rzekę Brdę. W południowej części Rytla szlak odbija na polną drogę, wkracza na tereny Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Teraz szlak wiedzie leśnym traktem do rozległej polany nad Suską Strugą i budynków Stacji Przyrodniczej Uniwersytetu Łódzkiego w Suszku. Trasa pokrywa się z przebiegiem przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. Leśnymi drogami szlak kluczy na południe. Z lewej strony, w oddali, widać taflę polodowcowego jeziora Śpierewnik. Na jego końcu po przekroczeniu rzeki, na lewo odbija ścieżka do znajdującego się na jeziornym półwyspie grodziska Raciąż (obecnie częściowo zrekonstruowane). Skrajem lasu szlak zbliża się do wsi Wysoka, a następnie skręca na wschód do Raciąskiego Młyna. Kładką przechodzi nad Raciąską Strugą między Jeziorem Raciąskim i jeziorem Rudnica, dociera do Raciąża, który opuszcza wzdłuż drogi na Piastoszyn. Z szosy w prawo polami szlak prowadzi do Grochowa, a następnie przez Objezierze do Silna – stoi tam drewniana chałupa z połowy XIX w. nazywana Betlejemką.
W Silnie, opodal stacji kolejowej, szlak Kasztelański przed torowiskiem odbija w lewo, a następnie prowadzi drogą przy torach, dalej skręca w prawo przez tory w polną drogę do wsi Ostrowite. Można w niej zobaczyć zabytkowy gotycki kościół św. Jakuba. Za Ostrowitem szlak wiedzie rolniczymi terenami na południe prostą drogą do Obrowa (grodzisko), a następnie w stronę Drożdżenicy. Wzdłuż pobliskiej rzeki Wytrych znajdują się polskie schrony bojowe z 1939 roku (3 znajdują się w pobliżu szlaku koło Ludwichowa). Na południowy wschód od wsi Drożdżenica znajdują się zalesione Góry Kozackie, którymi prowadzi szlak, a dalej przez Pamiętowo polnymi drogami do Adamkowa, nazywanego od jakiegoś czasu „Ptasią Wioską”. Okolica jest pagórkowata, ciekawa krajobrazowo. Wzdłuż rzeki Kamionki szlak wiedzie wzgórzami z wspaniałą panoramą na dolinę. Następnie przez Bralewnicę do Karczewa, gdzie dociera do szosy z Gostycyna do Sępólna Krajeńskiego. Za mostem nad Kamionką turystyczna trasa skręca na polną drogę, która prowadzi w pobliżu meandrującej rzeki. Lasem dociera do Kamienicy (zespół pałacowo- parkowy), w której skręca na północ do Gostycyna (grodzisko „Burchat”). Przy zabytkowym kościele św. Marcina z 1819 r. szlak skręca na wschód, odbija na gruntową drogę prowadzącą w stronę lasu. Trasa kończy się przy Stanicy Wodnej PTTK w Gostycynie- Nogawicy (obecnie Piła), gdzie spotyka czarny szlak łącznikowy do Piły.
W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 25-27
Opis odcinka Silno – Rytel
Trasy w okolicy
Trasa Rytel – Gostycyn-Nogawica - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Rytel – Gostycyn-Nogawica - ile km?
Długość trasy wynosi 68 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Rytel – Gostycyn-Nogawica ?
Na pokonanie tej trasy o długości 68 km należy przeznaczyć 2-4 dni (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Rytel – Gostycyn-Nogawica ?
Trasa Rytel – Gostycyn-Nogawica prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Gostycyn, Gostycyn Nogawica, Raciąż, i Rytel. Regiony: Bory Tucholskie, Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 czerwca 2021