Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Szlak Borowej Ciotki to najdłuższy z 3 szlaków rowerowych wytyczonych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej. Każdy z nich zaczyna się w Cekcynie i w formie pętli prowadzi w jego okolicach w różnych kierunkach. Pozostałe szlaki to Gołąbkowy i Do Piekiełka nad Brdą.
Opis rowerowego szlaku Borowej Ciotki
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej
Znakowany szlak rowerowy “Borowej Ciotki” jest najdłuższą trasą w formie pętli przebiegającą przez gminę Cekcyn. Prowadzi głównie przez lasy. Charakterystyczne dla tych okolic są jałowce, rosnące pośród okazałych sosen. Z daleka sprawiają wrażenie zaklętych postaci ludzkich, co zainspirowało starą borowiacką legendę o “Borowej Ciotce”, stąd wzięła się nazwa szlaku. Poza czarownicami, diabłami i innymi stworami Borowiacy wierzyli w postać Borowej Ciotki – staruszki w czerwonej szacie, przepasanej zielonym pasem z igliwia i diademem z szyszek na głowie, z koszem i kosturem w rękach, otoczoną zwierzętami. Dobrzy ludzie nie musieli obawiać się Borowej Ciotki. Była ona dobrym duchem borów, broniła przed czarownicami, błędnymi ognikami, a zbłąkanych w lesie prowadziła do swojego leśnego dworu, dając im schronienie. Opiekowała się również dziećmi zbierającymi jagody i grzyby w lesie. Biada była szkodnikom, kłusownikom i tym, co rzucają śmieci w lasach! Wysyła przeciw nim komary, osy i żmije. Tych, którzy niszczyli las, robili krzywdę zwierzętom potrafiła zamienić w jałowiec. Na szlaku zwiedzić możemy Rezerwat Przyrody “Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie.
Atrakcją przyrodniczą są też tereny bagienne przylegające do rezerwatu w Wierzchlesie, na których występują chronione gatunki zwierząt i roślin: rzekotka drzewna, ropucha paskówka, ropucha zielona, kumak nizinny, żaba moczarowa, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, traszka grzebieniasta, padalec, żmija zygzakowata czy rosiczka pośrednia.
Charakteru historycznego tej trasie rowerowej nadaje fakt przebiegu szlaku obok starych i odnawianych obecnie poewangelickich cmentarzy w Iwcu, Wysokiej i Brzoziu. Pozostałości po drugiej wojnie światowej – leje po wybuchach rakiet V-1, których wyrzutnie hitlerowcy instalowali w pobliskich lasach, a także pozostałości po drewniano-ziemnych bunkrach zgrupowania oddziału Armii Krajowej “Jedliny – 102” w okolicy miejscowości Wielkie Gacno.
(Najodpowiedniejszym rowerem na tym szlaku będzie rower górski lub trekkingowy, odcinki leśne wymagają zwiększonego wysiłku od rowerzystów).
Co warto zwiedzić na Szlaku Borowej Ciotki
Wierzchlas
11,1 km – zwiedzić należy przyrodniczą perłę na miarę europejską – Rezerwat Przyrody “Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlesie (cis pospolity – Taksus baccata). Jest to najstarszy rezerwat w Polsce i drugi pod tym względem w Europie. Znajduje się w nim 3.500 cisów, a najstarszy liczy ok. 600 lat. Wszystkie inne informacje uzyskamy od oprowadzającego nas przewodnika – mieszkającego na miejscu (tel.: 606-922-582, e-mail: wierzchlas@las.pl). Rezerwat zwiedzamy wyłącznie z przewodnikiem. Uwaga: nie zwiedzając rezerwatu narażasz się Borowej Ciotce, winę możesz odkupić poprzez wywiezienie z trasy chociaż jednego śmiecia.
Lisiny
17,3 km – miejscowość Lisiny. Na skraju lasu po prawej stronie drogi “leje ziemne” pozostałości po wybuchach niemieckich rakiet V-1.
Jelenia Góra
Wielkie Gacno
32,8 km – przed torami kolejowymi skręcamy w lewo. Na wprost, po przekroczeniu torów kolejowych w odległości ok. 500 m dojeżdżamy do miejscowości Wielkie Gacno. Tam skręcamy w prawo, w kierunku Śliwic i po ok. 300 m dojeżdżamy do tablicy informującej o znajdujących się w lesie pozostałościach po ziemno- drewnianych bunkrach zgrupowania oddziału Armii Krajowej “Jedliny 102”.
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi
Cekcyn – Iwiec – Wysoka – Wierzchlas – Lisiny – Suchom – Leśnictwo Jelenia Góra – Zdroje – Trzebnicy – Małe Gacno – Wielkie Budziska – Krzywogoniec – Cekcyn
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU Borowej Ciotki
Szlak „Borowej Ciotki” nazwę wziął od ludowej legendy o staruszce, która chodziła otoczona zwierzętami, a ubrana była w czerwoną szatę , przepasaną zielonym pasem z igliwia, na głowie miała diadem z szyszek . Turystyczna trasa tworzy pętlę na wschód od Cekcyna. Szlak jest rekreacyjny i prowadzi przeważnie asfaltowymi drogami. Atrakcjami są: rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlasie oraz rezerwat cisów Jelenia Góra koło Zielonki.
PRZEBIEG SZLAKU Borowej Ciotki
Szlak rozpoczyna się przy Urzędzie Gminy w Cekcynie, z którego prowadzi asfaltem na południowy zachód przez Lubińsk, Iwiec i Wysoką w okolice miejscowości Mukrz, gdzie ma odnogę prowadzącą do rezerwatu cisów w Wierzchlasie. Po powrocie na skrzyżowanie przy torach kolejowych jedziemy na północny wschód. W Bieszewie zjeżdża z asfaltu i lasem prowadzi do wsi Lisiny i Suchom oraz rezerwatu cisów Jelenia Góra. W Zdrojach przejeżdża się obok pomalowanego na żółto kościoła św. Mateusza z początku XX w. Koło Jeziora Trzebcińskiego rowerowa trasa skręca w lewo na asfalt do Wielkiego Gacna, gdzie podczas II wojny światowej ukrywał się w pobliskich lasach oddział Armii Krajowej „Jedliny – 102”. Z Wielkiego Gacna rowerzyści jadą na południe do Małego Gacna, a następnie na zachód przez Wielkie Budziska do wsi Krzywogoniec. Ponownie szlak zjeżdża z asfaltu i lasem prowadzi na południowy wschód do szosy, którą jadąc na zachód wraca się do Cekcyna.
W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 55-56
Trasy w okolicy
Trasa Borowej Ciotki - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Borowej Ciotki - ile km?
Długość trasy wynosi 50 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Borowej Ciotki ?
Na pokonanie tej trasy o długości 50 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Borowej Ciotki ?
Trasa Borowej Ciotki prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: czarny i Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Cekcyn, Iwiec, Krzywogoniec, Leśnictwo Jelenia Góra, Lisiny, M. Gacno, Suchom, Trzebnicy, Tuchola, Wierzchlas, Wlk. Budziska, Wysoka, i Zdroje. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), Tucholski (powiat), Tucholski Park Krajobrazowy, i Wdecki Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021