Kod szlaku: KP-4006s
Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi
Lniano – Huta – Cisiny – rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie – Mukrz – Wierzchucin – Lisiny – Suchom – rezerwat cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko – Zielonka – Cekcyn stacja PKP
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU SULISŁAWSKIEGO
Turystyczna trasa, której głównymi at rakc jami są: Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlasie i Rezerwat Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko oraz poligon doświadczalny „Heidekraut” koło Wierzchucina, na którym w okresie II wojny światowej testowano rakiety balistyczne V2. Patron szlaku to nadleśniczy Kazimierz Sulisławski, przyjaciel Leona Wyczółkowskiego, towarzyszący mu wielokrotnie w wyprawach malarskich po Borach Tucholskich, których efektem były m.in. liczne prace litograficzne. Po II wojnie światowej wojewódzki konserwator przyrody w Bydgoszczy.
PRZEBIEG SZLAKU SULISŁAWSKIEGO
Szlak rozpoczyna się przy przystanku autobusowym w dużej wsi Lniano, przy głównej drodze do Tlenia. Początkowo prowadzi wzdłuż torów, w stronę dworca kolejowego, a następnie polnymi drogami dociera do drugiego przejazdu przez torowisko, gdzie przechodzi na drugą stronę. Od kolejowej drogi szlak oddala się na południowy zachód w stronę miejscowości Cisiny, w której z prawej strony dochodzi zielony szlak Cisów Staropolskich , a za jakiś czas od południa żółty szlak do Błądzimia. Teraz wszystkie szlaki prowadzą drogą przy ogrodzeniu do głównego wejścia do rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego.
Dalej przed przejazdem kolejowym czarny szlak odbija na północ pozostawiając towarzyszące szlaki i wzdłuż jeziora Mukrz, dociera do miejscowości o tej samej nazwie, a następnie skręca w niej na północny zachód, na leśną drogę. Po dotarciu do szosy turystyczna trasa skręca w lewo, spotykając niebieski szlak Klubu Turystów „Wszędołazy” . Przecina strumyk i tory kolejowe i zaraz skręca w prawo, kieruje się szosą na północ. Kiedy droga zakręca, a towarzyszący szlak odchodzi w lewo, to czarny, aż do Wierzchucina, prowadzi prosto na północ równolegle do torowiska. Po dotarciu do przejazdu kolejowego, szlak skręca w prawo. Po lewej stronie widać budynek stacji kolejowej Wierzchucin.
Asfaltową drogą szlak odbija w lewo przez tory w las, by skręcić w prawo w leśną przecinkę, którą w czasie wojny wykorzystywano jako bocznicę kolejowa. Szlak spotyka niebieski szlak Klubu Turystów „Wszędołazy” i z nim dociera do torowiska, za nim szlaki się rozchodzą. Kierujemy się drogą wzdłuż torów i niebawem mijamy pomnik przyrody „Lipę Napoleońską”, a za jakiś czas szlak odbija przez tory na północny wschód do miejscowości Lisiny (leje po wybuchach rakiet V2), w której skręca w stronę jeziora Suchom, którego brzegiem dociera do miejscowości o tej samej nazwie (pomnikowe drzewa i drewniane chaty). Idąc dalej mijamy teren w pobliżu którego znajdują się pozostałości inf ras t ruktury związane j z ni emi e ckim pol igonem doświadczalnym „Heidekraut”. Dalej szlak podąża do rezerwatu cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko.
Leśnym kompleksem szlak dociera do wsi Zielonka (dużo drewnianych chat borowiackich), w której spotyka niebieski szlak Klubu Turystów „Wszędołazy”. Ze wsi szlak wiedzie asfaltową szosą, z której odbija na piaszczystą leśną drogę. Mija przejazd przez tory kolejowe i nieco dalej zmienia kierunek na południowo- zachodni. Początkowo obchodzi łąkę i dalej leśnymi traktami i polami prowadzi w kierunku Cekcyna prosto do przejazdu kolejowego gdzie łączy się z niebieskim szlakiem Klubu Turystów „Wszędołazy” i razem docierają do dworca kolejowego w Cekcynie, przy którym szlaki się kończą i spotykają początek żółtego szlaku do Tucholi Plaskosza.
W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 36-38
Uwaga: W roku 2013 zmieniono bieg szlaku w kilku miejscach, w związku z czym poniższy opis może odbiegać od obecnego przebiegu trasy.
Trasy w okolicy
Trasa Lniano – Cekcyn - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Lniano – Cekcyn - ile km?
Długość trasy wynosi 30 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Lniano – Cekcyn ?
Na pokonanie tej trasy o długości 30 km należy przeznaczyć do 10 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Lniano – Cekcyn ?
Trasa Lniano – Cekcyn prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Cekcyn i Lniano. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021