Znak - Szlak pieszy niebieski

Kod szlaku: KP-4007n

Cekcyn – Tleń (“Wszędołazów”, szlak pieszy, niebieski)

Cekcyn – Wierzchucin Stary – Wysoka – Bieszewo – Zielonka - Zdroje – Wierzchy – Tleń Stanica Wodna PTTK

4.00 (79%) - 4 głosy

28 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU WSZĘDOŁAZÓW

Szlak, który można polecić każdemu turyście spragnionemu ciszy, spokoju i zapomnianych przez cywilizację widoków. Trasa wiedzie mało uczęszczanymi, malowniczymi leśnymi drogami. Po drodze można zobaczyć odnowiony cmentarz ewangelicki, pomnikowe drzewa i zabytkowe budynki. Szlak został wyznakowany przez członków nieistniejącego już Osiedlowego Klubu Turystów „Wszędołazy” z Bydgoszczy.

PRZEBIEG SZLAKU WSZĘDOŁAZÓW

Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Cekcynie skąd prowadzi na wschód, ku polnemu przejazdowi przez tory – w tym miejscu odchodzi czarny szlak im. Sulisławskiego do Lniana. Udeptaną ścieżką wiedzie wzdłuż torowiska. W ciekawym przyrodniczo lesie oddala się od torów, mija budynki stacji kolejowej Wierzchucin Stary i skręca pod niewielkim kątem w prawo. Po przecięciu szosy z Cekcyna do Wierzchucina idzie się dalej na wprost, do wsi Wysoka (cmentarz ewangelicki). Teren jest pofałdowany, przy torach szlak ponownie spotyka czarny szlak Sulisławskiego, przekracza linię kolejową. Bór cechuje duża domieszka gatunków liściastych. Po minięciu wsi Bieszewo przechodzi przez tory razem z czarnym szlakiem Sulisławskiego. Na leśnej polanie mija zabudowania leśniczówki Sosnówek i ponownie wkracza w las. Teren jest płaski, droga bywa piaszczysta. We wsi Zielonka ponownie turystyczna trasa krzyżuje się z czarnym szlakiem Sulisławskiego.

Za Zielonką szlak „Wszędołazów” wkracza w bór i prowadzi do Zdrojów, w których mija pomalowany na żółto budynek kościoła. Na krzyżówce asfaltowych dróg prowadzi na wprost, lekko w lewo; za wsią turyści poruszają się nieco piaszczystym traktem, ponownie wkraczamy w sosnowy las. Przed jeziorem Wierzchy turystyczna trasa spotyka zielony szlak Cisów Staropolskich. Na skraju wsi Wierzchy turystyczne trasy ponownie się rozdzielają, by za chwilę znów się spotkać przy węźle szlaków obok szkolnego budynku we wsi Wierzchy. Teraz szlak prowadzi asfaltem w stronę Tlenia po faliście ukształtowanym terenie w pobliżu jeziora Mukrz. Las jest sosnowy, urozmaicony. Szlak kończy się przy Stanicy Wodnej PTTK w Tleniu nad Jeziorem Żurskim.

  1. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 38-39

 

Tekst udostępniony przez Włodzimierza Bykowskiego – malarza, fotografa, autora przewodników po regionie.

 

Łatwy do przejechania, rekreacyjny szlak, który można polecić chyba każdemu rowerzyście spragnionemu ciszy, spokoju i zapomnianych przez cywilizację widoków.

ODCINEK: Cekcyn – Zielonka (15,8 km)

Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Cekcynie; jedziemy na wschód, ku polnemu przejazdowi przez tory – w tym miejscu odchodzi czarny szlak do Lniana. Udeptaną ścieżką poruszamy się wzdłuż torowiska (znaki szlaku wymalowane są na słupach po drugiej stronie), mijamy kolejne przejazdy. W ciekawym, emanującym jakąś wewnętrzną siłą lesie nieco oddalamy się od torów. Mijamy budynki stacji kolejowej Wierzchucin Stary i skręcamy pod niewielkim kątem w prawo; trochę dalej zmieniamy leśny trakt, kiedy indziej kierujemy się w lewo na drogę skrajem lasu. Przecinamy szosę z Cekcyna do Wierzchucina i dalej poruszamy się na wprost, do wsi Wysoka. Teren jest pofałdowany a droga przypomina miejscami tarkę. W lesie na rozwidleniu wybieramy lewą odnogę, skrajem pól jedziemy szutrówką. Przed nasypem kolejowym skręcamy w prawo; z lewej dochodzi towarzyszący nam w Cekcynie czarny szlak. Dojeżdżamy do asfaltu i przedostajemy się na drugą stronę kolejowej linii; szlak Sulisławskiego skręca w prawo, nasz prowadzi asfaltem dalej prosto. Na skrzyżowaniu zakręcamy tak jak szosa, kilkadziesiąt metrów dalej zjeżdżamy z niej w prawo na leśny trakt. Mijamy leśne domostwo, przekraczamy linię kolejową; bór cechuje tu duża domieszka gatunków liściastych. Wyjeżdżamy na pola, mijamy zabudowania, ponownie jedziemy lasem. Teren jest płaski, odcinek drogi pokrywa gruba warstwa piachu. Na rozwidleniu przy dębie odbijamy w lewo, przecinamy strumyk. Nagle drogę zagradza ogrodzenie szkółki; z mozołem okrążamy je, przejeżdżamy przez młodnik. Przed wsią Zielonka wpadamy na drogę, którą prowadzi spotkany wcześniej czarny szlak do Lniana; na skrzyżowaniu z drogą Cekcyn − Zdroje szlaki rozchodzą się.

ODCINEK: Zielonka – Wierzchy (10,0 km)

Na północnym krańcu Zielonki pozostawiamy czarny szlak im. Kazimierza Sulisławskiego i wjeżdżamy w las; po chwili skręcamy w prawo na gdzieniegdzie piaszczystą drogę. Kiedy las się kończy wkraczamy do wsi Zdroje, mijamy budynek kościoła. Na krzyżówce asfaltowych dróg kierujemy się na wprost, lekko w lewo; za wsią poruszamy się nieco piaszczystym traktem, wkraczamy w kolejny sosnowy bór. Opodal upraw i samotnych budynków gospodarczych wykonujemy lekki zjazd; wpadamy w inną drogę, skręcamy w prawo. Polami w szpalerze drzew podążamy na wschód; kiedy widzimy taflę błyszczącego jeziora robimy zjazd i docieramy do drogi, z której dochodzi zielony szlak Cisów Staropolskich. Pokonujemy brukowany podjazd do skraju wsi Wierzchy tu turystyczne trasy ponownie się rozdzielają, by za chwilę znów się spotkać. Objeżdżamy niewielkie jezioro i skręcamy na asfalt. Kawałek dalej jesteśmy przy węźle szlaków obok szkolnego budynku.

ODCINEK: Wierzchy – stanica wodna PTTK w Tleniu (2,7 km)

Od węzła szlaków w wiosce Wierzchy, gdzie zaczyna się czerwony szlak im. Zyglera-Zagłoby jedziemy asfaltem w stronę Tlenia. Kiedy szosa wpada w inną, prowadzącą z Lniana wjeżdżamy na miłą leśną drogę. Z wolna szlak zaczyna nieco kluczyć po faliście ukształtowanym terenie w pobliżu jeziora Mukrz. Las jest sosnowy, w powietrzu czujemy zapach eterycznych żywic. Z jednej z mijanych dróg dochodzi żółty szlak Piętaszków, który na krzyżówce z wyłożoną betonowymi płytami drogą kończy się. Pozostało nam już tylko dotrzeć do stanicy wodnej nad Jeziorem Żurskim.

 

Opis z przewodnika: Włodzimierz Bykowski „Bory Tucholskie nie tylko ekstremalnie”, 2006

 

 

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Bractwa Czarnej Wody i GOK w Osiu

 

Szlak Klubu Turystów „Wszędołazy” ( KP-4007-n) zwany Szlakiem „Wszędołazów”, o długości 28,8 km – pieszy, znaki niebieskie. Trasa:Tleń – Wierzchy – Zdroje  – Zielonka – Cekcyn.

 

Prowadzi południowo-zachodnią częścią gminy i dalej przez centralne partie Borów Tucholskich. W gminie ok. 8 km. Na trasie rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego.

 

  • Tleń – Zdroje (9,5 km).Początek szlaku przy stanicy wodnej w Tleniu. Biegnie na północ razem ze szlakiem czerwonym i czarnym, przy betonowej drodze dołącza do nich żółty. Po ok. 0,5 km odcinku niebieski wraz z żółtym skręcają w lewo i niebawem rozchodzą się. Niebieski wiedzie sosnowym, wysokopiennym lasem, przecina szosę: Tleń – Lniano i dociera drogą asfaltową do Wierzchów (2,7 km). Tu w pobliżu krzyża łączy się z zielonym szlakiem „Cisów Staropolskich”. Do przesmyku między jez. Wierzchy a jeziorem bez nazwy biegną razem. W pobliżu drogi w kierunku Pruskich na chwilę rozdzielają się – niebieski prowadzi początkowo kasztanowo-klonową aleją, brukowanym wąwozem aż do przesmyku pomiędzy jeziorami. Po przekroczeniu strumienia Zdrojanka, przy rozwidleniu dróg szlak niebieski skręca w prawo (4 km)i prowadzi drogą w pofałdowanym terenie. Wkrótce skręca pod kątem prostym w lewo, wąwozem wkracza do lasu. Dalej biegnie malowniczym lasem, mija leśniczówkę Smolarnia (7,5 km). Po wyjściu z lasu skręca w prawo w drogę biegnącą do centrum wsi Zdroje.

 

  • Zdroje – Wysoka (12 km).W centrum wsi przecina skrzyżowanie (9,5 km- z prawej strony neobarokowy kościół z pocz. XX w.). Wkrótce skręca w lewo i opuszcza wieś. Po ok. 500 m po raz kolejny szlak niebieski skręca w lewo i dalej prowadzi drogą między działami leśnymi do Zielonki (13,5 km). W Zielonce nasz szlak łączy się z czarnym i dalej razem opuszczają wieś. Niebawem niebieski odbija w lewo w leśną drogę (czarny biegnie prosto). Po ok. 1,5 km dociera do skrzyżowania leśnych dróg, przecina strumyk i biegnie na wprost do skraju lasu. Z lewej zabudowania miejscowości Suchom, w oddali jezioro o tej samej nazwie (16,5 km). Szlak prowadzi lasem, przecina kolejny strumień i skręca w prawo i wkrótce w lewo. Z lewej podmokłe łąki, z prawej mija leśniczówkę Sarnówek. Przecina tor linii kolejowej: Laskowice – Chojnice (18 km), drogę i dociera do drogi z Wierzchucina do Lubiewa. Dalej prowadzi tą drogą, przekracza przejazd kolejowy na linii: Bydgoszcz – Kościerzyna (spotyka czarny szlak). Za przejazdem skręca w prawo i drogą wiedzie do miejscowości Wysoka (21,5 km).

 

  • Wysoka – Cekcyn. Prowadzi przez miejscowość, przecina asfaltową drogę z Cekcyna do Wierzchucina (23,5 km), lasem dociera do stacji kolejowej Wierzchucin Stary, odbija w lewo. Biegnie równolegle do linii kolejowej aż do węzła szlaków na stacji PKP Cekcyn (28,8 km).

 

Tekst pochodzi z przewodnika “GMINA OSIE – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY” wydanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Osiu we współpracy z Bractwem Czarnej Wody.

Trasy w okolicy

Trasa Cekcyn – Tleń - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Cekcyn – Tleń - ile km?

Długość trasy wynosi 28 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Cekcyn – Tleń ?

Na pokonanie tej trasy o długości 28 km należy przeznaczyć do 6 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Cekcyn – Tleń ?

Trasa Cekcyn – Tleń prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Cekcyn i Tleń. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021