Znak - Szlak pieszy czerwony

Wierzchy – Tleń (Zdzisława Zagłoby-Zyglera, szlak pieszy, czerwony)

Wierzchy - Grzybek - Tleń

3.84 (76%) - 19 głosy

15 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Świeciu

Początek szlaku znajduje się w Wierzchach, gdzie znajduje się malownicze jezioro. Z tego miejsca droga wiedzie do Skrzynisk, a następnie do miejscowości Grzybek, popularnej w tutejszej okolicy miejscowości wypoczynkowej, oddalonej o ok. 5 km od Osia, leżącego na trasie Świecie-Tleń Z grzybka przez Starnie dochodzimy do Tlenia – bardzo chętnie odwiedzanej przez turystów miejscowości letniskowej, położonej na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. W latach 30-tych, po wybudowaniu elektrowni w Żurze, powstało tu szerokie rozlewisko Wdy – tzw. „Zalew Żurski”. Zlokalizowano tu wiele ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych.

 

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Bractwa Czarnej Wody i GOK w Osiu

Szlak im. Zagłoby – Zyglera (KP-4010-c), o długości 18,1 km– pieszy, znaki czerwone, miejscami trudny technicznie. Trasa:Tleń – Grzybek – Wierzchy 15,5 km.

Szlak prowadzi wokół utworzonego w 1929 r. zbiornika zaporowego Jeziora Żurskiego. Powstał on w wyniku spiętrzenia wód Wdy dla potrzeb elektrowni wodnej w Żurze. Była to trasa „nocnego rajdu” organizowanego w każdą pierwszą sobotę czerwca przez Klub Turystów Pieszych PTTK „Piętaszki” z Bydgoszczy.

Głównym walorem trasy są ciekawe przyrodniczo sosnowe lasy miejscami z dużą domieszką drzew liściastych, rezerwat florystyczny Jezioro Ciche, żeremia bobrów.

  • Stanica wodna w Tleniu – Starnie. Początek szlaku przy stanicy wodnej w Tleniu. Dalej biegnie do przejazdu kolejowego, przez centrum Tlenia, most na Wdzie, aż do węzła szlaków turystycznych za mostem przy restauracji „Samotnia nad Wdą”. W tym miejscu czerwony szlak wkracza do lasu. Wiedzie wąską ścieżką ostro w górę. Na krótkim odcinku biegnie razem z żółtym szlakiem A. Hoffmanna, później odchodzi w lewo pod linią wysokiego napięcia. Dalej drogami leśnymi dociera do drogi gruntowej: Tleń – Radańska. Przecina ją i biegnie wzdłuż łąk Zdręczne – dużego kompleksu torfowisk bogatych w zioła i trawy. Można spotkać tu rzadkie gatunki roślin, m.in.: rosiczkę okrągłolistną, żurawinę błotną, wierzbę rokitę, na obrzeżach wawrzynek wilcze łyko, borówkę. Szlak kluczy mocno zarośniętą ścieżką. Opuszcza łąki, prowadzi lasem i dociera do parkingu leśnego. Przecina ścieżkę rowerową i szosę Tleń – Osie. Następnie prowadzi do parkingu leśnego i dalej wiaduktem kolejowym (5,8 km).Szlak wiedzie „czarną” drogą. Na trasie, w pobliżu strumyka Trynka, liczne ślady działalności bobrów, stary drzewostan, pomnikowe dęby. Tu szlak napotyka leśną ścieżkę dydaktyczną „Zatoki” i dociera do przepustu wodnego w pobliżu Starni.
  • Starnie – Grzybek. Dalej szlak biegnie drogą żużlową pod górkę (po lewej stronie zabudowania osady Starnie – 7,3 km). Niebawem skręca w prawo i wiedzie leśną drogą w stronę Grzybka. Szlak dochodzi do drogi asfaltowej (tu przecina żółty szlak A. Hoffmanna), skręca w prawo i szosą, przekroczywszy most, dociera do plaży w Grzybka. Po prawej wiaty, miejsce na ognisko, boisko do gry. Przy plaży odbija w lewo i piaszczystą drogą, między zabudowaniami wiedzie do lasu (po prawej Zatoka Grzybek – 9 km).
  • Grzybek – J. Ciche. Szlak prowadzi lasem, później w prawo ścieżką ostro w dół w kierunku strumyka. Za strumykiem pod górkę do skrzyżowania leśnych dróg i tam w prawo. Następnie prowadzi drogami leśnymi do skrzyżowania pięciu dróg leśnych – tu też skręca w prawo w uczęszczaną żwirową drogę. Dalej kluczy duktami i działami leśnymi aż do bukowanej drogi. Potem zjazdem do grobli nad Zalewem Żurskim (tzw. Rury). Z prawej zatoka Zalewu Żurskiego, z lewej rezerwat Jezioro Ciche (15,5 km). Głównym celem ochrony jest tu roślinność wodna, bagienna oraz fragmenty grądu subkontynentalnego.
  • J. Ciche – Wierzchy. Szlak biegnie drogą żwirową, później brukiem ostro w dół do drogi asfaltowej Tleń – Lniano (16,7 km). Tu kolejny parking leśny. Dalej szosą w prawo, przez most (z lewej – J. Wierzchy, z prawej – Zalew Żurski). Za mostem mija z lewej gruntową drogę, aby wkrótce skręcić w lewo do lasu. Szlak leśną ścieżką prowadzi do zabudowań Szkoły Podstawowej we Wierzchach (18,1 km). Tu kończy się.

 

Tekst pochodzi z przewodnika “GMINA OSIE – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY” wydanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Osiu we współpracy z Bractwem Czarnej Wody.

Trasy w okolicy

Trasa Wierzchy – Tleń - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Wierzchy – Tleń - ile km?

Długość trasy wynosi 15 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Wierzchy – Tleń ?

Na pokonanie tej trasy o długości 15 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Wierzchy – Tleń ?

Trasa Wierzchy – Tleń prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Tleń i Wierzchy. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), i Wdecki Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021