Znak - Szlak pieszy żółty

Kod szlaku: KP-4008-y

Tleń PTTK – Droga do Tlenia (Piętaszków, szlak pieszy, zółty)

Stanica wodna PTTK w Tleniu - szlak Zyglera-Zagłoby - szlak Wszędołazów - skrzyżowanie dróg leśnych

3.60 (72%) - 25 głosy

4.7 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Szlak prowadzi wokół jeziora Mukrz. w ścisłej okolicy miejscowości wypoczynkowej Tleń. Po drodze mija skrzyżowania z czerwonym szlakiem Zyglera-Zagłoby i  niebieskim szlakiem Wszędołazów. Rowerzyści lubiący jazdę w terenie docenią techniczne odcinki w pobliżu brzegu jeziora.

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Bractwa Czarnej Wody i GOK w Osiu

Szlak „Piętaszków” (KP-4008-y), o długości 4,7 km – pieszy, znaki żółte, miejscami utrudnienia – teren piaszczysty, uprawy rolne, wąskie pochyłe ścieżki. Trasa:wokół jeziora Mukrza. Szlak prowadzi urozmaiconym, lekko pagórkowatym terenem wokół jeziora.

  • Skrzyżowanie szlaków przy drodze betonowej w okolicy jeziora Mukrza. Początek szlaku znajduje się przy drodze betonowej (równoległej do linii kolejowej), prowadzącej z centrum Tlenia w kierunku stanicy wodnej PTTK, w miejscu spotkania trzech szlaków: czerwonego, czarnego i niebieskiego. Od tego miejsca szlak prowadzi drogą leśną w kierunku jeziora Mukrza. Dalej biegnie ścieżką wzdłuż brzegu jeziora. Miejscami pojawiają się źródliska, podmokłe wąskie ścieżki, korzenie, ostre podjazdy. Później drogą leśną dociera do pola namiotowego i kąpieliska.
  • Kąpielisko – przesmyk między Zalewem Żurskim a jeziorem Mukrza. Przed bramą szlak skręca w prawo i prowadzi dalej wzdłuż ogrodzenia (odcinek mało atrakcyjny). Dalej ścieżka bardzo malownicza, wąska i trudna szczególnie dla rowerzysty (pochyłości, nierówności i wystające korzenie), drzewostan stary, z lewej strony zarośnięte zakola jeziora. Dociera do asfaltowej drogi i skręca w lewo. Wkrótce schodzi z asfaltu w lewo, w polną drogę. Na trasie malowniczy wąwóz, dalej przesmyk między jeziorami. W tym miejscu kajakarze przenoszą kajaki na Zalew Żurski lub odwrotnie na jezioro Mukrza.
  • Przesmyk między Zalewem Żurskim a jeziorem Mukrza– stanica wodna PTTK. Po krótkim podjeździe szlak dociera do leśnej polany – z lewej jezioro Mukrza, z prawej Zalew Żurski. Po obu stronach trasy różnorodna roślinność. Na tym odcinku znaki mało widoczne. Szlak wkracza do lasu i aleją brzozową prowadzi nad brzegiem jeziora Mukrza. Dalej wiedzie podjazdem do betonowej drogi. Następnie w lewo betonową drogą do skrzyżowania szlaków i w prawo do stanicy wodnej PTTK.

Tekst pochodzi z przewodnika “GMINA OSIE – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY” wydanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Osiu we współpracy z Bractwem Czarnej Wody.

Trasy w okolicy

Trasa Tleń PTTK – Droga do Tlenia - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Tleń PTTK – Droga do Tlenia - ile km?

Długość trasy wynosi 4.7 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Tleń PTTK – Droga do Tlenia ?

Na pokonanie tej trasy o długości 4.7 km należy przeznaczyć do 2 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Tleń PTTK – Droga do Tlenia ?

Trasa Tleń PTTK – Droga do Tlenia prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany). Miejscowości: Tleń. Regiony: Bory Tucholskie, Świecki (powiat), i Wdecki Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021