Kod szlaku: CTU-208y
Spis treści: Mapa trasy | Opis | Komentarze
Mapa
Opis
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej
(Najodpowiedniejszym rowerem na tym szlaku będzie rower górski lub trekkingowy, odcinki leśne wymagają zwiększonego wysiłku od rowerzystów).
Warto zobaczyć:
Świt
11,5 km – Na skrzyżowaniu dróg figura św. Huberta (rzeźbiona w drewnie). Nasz szlak żółty skręca w prawo w kier. Leśnictwa Świt. Natomiast jadąc ok. 200 m na wprost w kierunku osady Piła – Młyn (pozostawiając figurkę św. Huberta po lewej stronie) dojeżdżamy do parkingu, przy którym trzeba skręcić w prawo w oznakowany pieszy Szlak Brdy (o kolorze niebieskim), który zaprowadzi nas do uroczyska “Piekiełko” (ok. 1,3 km).
“Piekiełko” – to przełom rzeki Brdy nadający jej charakter rzeki górskiej o ponad 2% spadku. Z koryta rzeki wynurzają się liczne głazy narzutowe o tajemniczych, legendarnych nazwach, którym flisacy nadali różne imiona, np. Owczarz, Wartoka, Kentzer, Tłusty, Chudy, Kierda. Głazy te w rzece tworzą progi i liczne wiry. Skupisko głazów ze względu na trudności dla spływających Brdą zostało nazwane “Piekiełkiem” i jest pomnikiem przyrody. Osobliwe walory rzeki spotęgowane są przez okalające ściany wąwozu doliny Brdy, piękne starodrzewia lasów lipowo-grabowo-dębowych z licznymi pomnikami przyrody. Ze względu na swe niepowtarzalne walory w opinii znawców turystyki kajakowej, Brda należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i Europie. Jadąc rowerem, płynąc kajakiem lub przechadzając się wzdłuż brzegów Brdy spotkać można jednego z najbarwniejszych ptaków Europy – zimorodka.
Knieja
20,7 km – opuszczając prawdziwą knieję o gęstym drzewostanie bukowym wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń pomiędzy polami, po lewej stronie zabudowania Cekcynka, a po prawej, w oddali, czerwona wieża kościoła górująca nad zielenią drzew i błękitem Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego (inspiracja dla autora znaku graficznego – logo gminy Cekcyn).
Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU Do Piekiełka nad Brdą
Szlak, który tworzy pętlę na południowy zachód od Cekcyna. Atrakcją jest uroczysko, a zarazem pomnik przyrody Piekło na Brdzie.
PRZEBIEG SZLAKU Do Piekiełka nad Brdą
Z Cekcyna szlak prowadzi na południe do dwóch przejazdów nad strugami między polodowcowymi jeziorami: Drzycimskim a Wielkim Cekcyńskim oraz Gwiazda a Miały. W okolicach leśnictwa Rudzki Most przecina się ruchliwą drogę wojewódzką nr 240 ze Świecia do Tucholi, dociera do Świtu. Tu można korzystając z niebieskiego szlaku pieszego odwiedzić uroczysko Piekło na Brdzie. Po powrocie mijamy grupę pomnikowych dębów i docieramy do mostu nad Brdą w Świcie szlak prowadzi na północ do Rudzkiego Mostu, Przecina drogę wojewódzką nr 240 (skrzyżowanie to wymaga szczególnej ostrożności), a następnie do mostu nad rzeką Stążką. Leśną drogą na wschód szlak wraca przez Cekcynek (oznaczenie 18 południka) do Cekcyna.
W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, s. 56
Trasy w okolicy
Trasa Do Piekiełka nad Brdą - najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Trasa Do Piekiełka nad Brdą - ile km?
Długość trasy wynosi 25 km (szczegóły)
ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Do Piekiełka nad Brdą ?
Na pokonanie tej trasy o długości 25 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)
Gdzie znajduje się trasa Do Piekiełka nad Brdą ?
Trasa Do Piekiełka nad Brdą prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)
Kategorie
Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i żółty. Miejscowości: Cekcyn, Knieja, Kruszka, i Leśnictwo Świt. Regiony: Bory Tucholskie, Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021
Szlak bardzo przyjemny, dość dobrze oznakowany, choć wspomagaliśmy się opisem z oficjalnego serwisu turystycznego gminy Cekcyn. Prowadzi głównie drogami leśnymi, także dlatego szczególnie warty polecenia, bez hałasu i spalin samochodowych.
Drugie przekroczenie drogi 240 tj. “do Rudzkiego Mostu, Przecina drogę wojewódzką nr 240” wydaje się niewykonalne bo wygląda, że trzeba przekroczyć jezdnię drogi 240, rów wzdłuż jezdni i wdrapać się na zarośniętą, wysoką na kilka metrów skarpę, bez śladu żadnej ścieżki w nadziei, że natrafi się na jakąś ścieżkę.
Zamiast tego więc pojechaliśmy szosą na Cekcyn (drogowskaz Cekcyn 8 km) do końca (pod koniec po lewej stronie drogi w lesie zaczyna się ścieżka rowerowa).
Wygląda na to, że można też wjechać w drugi wylot żółtego szlaku na tę szosę i dokończyć wycieczkę wg szlaku.