Szlak rowerowy żółty

Kod szlaku: CTU-208y

Do Piekiełka nad Brdą (szlak rowerowy, żółty)

Cekcyn – Kruszka – Leśnictwo Świt – Uroczysko „Piekiełko” – Rezerwat Przyrody „Dolina Rzeki Brdy” – Knieja – Cekcyn

4.40 (87%) - 30 głosy

25 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 12 % | szuter: 88 %

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej

Prawie całą trasę stanowią drogi gruntowe. W większości są one utwardzone i wygodne, jednak na niektórych odcinkach droga jest piaszczysta i momentami wymaga prowadzenia roweru. Te drobne niedogodności rekompensują piękne widoki tworzone przez pola, lasy oraz jeziora: Wielkie Cekcyńskie, Drzycimskie, Miały i Gwiazda. Krajobraz wzbogacają malowniczo zagubione wśród lasów i pól borowiackie siedliska. Spotykamy też liczne, typowe dla tego regionu przydrożne figury świętych, zwane przez miejscową ludność “Bożymi mękami”. Największą atrakcją tej ścieżki rowerowej jest przełom rzeki Brdy w Świcie zwany uroczyskiem – “Piekiełko”. W miejscu tym rzeka Brda przybiera charakter rzeki górskiej. Uwaga: Szlak ten przecina w dwóch miejscach bardzo ruchliwą drogę wojewódzką nr 240 Świecie – Tuchola – Chojnice (na 8,5 km i 14,4 km). Skrzyżowania te wymagają szczególnej ostrożności – STOP.
AKTUALIZACJA WRZESIEŃ 2020: Po remoncie drogi wojewódzkiej nr 240 w okolicy Rudzkiego Mostu zalecany jest alternatywny objazd w kierunku Cekcynka: należy skierować się drogą dla rowerów w stronę Tucholi, a następnie na skrzyżowaniu przekroczyć jezdnię i kontynuować wycieczkę ścieżką rowerową zgodnie z drogowskazem na Cekcyn. W ten sposób można dotrzeć do końca szlaku lub wrócić na jego stary oryginalną trasę za mostem na Stążce.

(Najodpowiedniejszym rowerem na tym szlaku będzie rower górski lub trekkingowy, odcinki leśne wymagają zwiększonego wysiłku od rowerzystów).

Warto zobaczyć:

Świt
11,5 km – Na skrzyżowaniu dróg figura św. Huberta (rzeźbiona w drewnie). Nasz szlak żółty skręca w prawo w kier. Leśnictwa Świt. Natomiast jadąc ok. 200 m na wprost w kierunku osady Piła – Młyn (pozostawiając figurkę św. Huberta po lewej stronie) dojeżdżamy do parkingu, przy którym trzeba skręcić w prawo w oznakowany pieszy Szlak Brdy (o kolorze niebieskim), który zaprowadzi nas do uroczyska “Piekiełko” (ok. 1,3 km).

“Piekiełko” – to przełom rzeki Brdy nadający jej charakter rzeki górskiej o ponad 2% spadku. Z koryta rzeki wynurzają się liczne głazy narzutowe o tajemniczych, legendarnych nazwach, którym flisacy nadali różne imiona, np. Owczarz, Wartoka, Kentzer, Tłusty, Chudy, Kierda. Głazy te w rzece tworzą progi i liczne wiry. Skupisko głazów ze względu na trudności dla spływających Brdą zostało nazwane “Piekiełkiem” i jest pomnikiem przyrody. Osobliwe walory rzeki spotęgowane są przez okalające ściany wąwozu doliny Brdy, piękne starodrzewia lasów lipowo-grabowo-dębowych z licznymi pomnikami przyrody. Ze względu na swe niepowtarzalne walory w opinii znawców turystyki kajakowej, Brda należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i Europie. Jadąc rowerem, płynąc kajakiem lub przechadzając się wzdłuż brzegów Brdy spotkać można jednego z najbarwniejszych ptaków Europy – zimorodka.

11,9 km – po wrażeniach z “Piekiełka”, dojeżdżamy do żelbetonowego mostu na Brdzie. Na wprost droga prowadzi do Tucholi, a my żółtym szlakiem rowerowym przed mostem skręcamy w prawo na mniejszy drewniany mostek na rzece Ruda. Jedziemy żwirową drogą, wzdłuż Rezerwatu Przyrody “Dolina Rzeki Brdy”. Warto się kilka razy tu zatrzymać, żeby podziwiać meandrującą w głębokim korycie najpiękniejszą rzekę Borów Tucholskich. Rezerwat ten przedstawia wyjątkową wartość geomorfologiczną, geologiczną, geobotaniczną i krajobrazową.

Knieja
20,7 km – opuszczając prawdziwą knieję o gęstym drzewostanie bukowym wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń pomiędzy polami, po lewej stronie zabudowania Cekcynka, a po prawej, w oddali, czerwona wieża kościoła górująca nad zielenią drzew i błękitem Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego (inspiracja dla autora znaku graficznego – logo gminy Cekcyn).


 

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU Do Piekiełka nad Brdą

Szlak, który tworzy pętlę na południowy zachód od Cekcyna. Atrakcją jest uroczysko, a zarazem pomnik przyrody Piekło na Brdzie.

PRZEBIEG SZLAKU Do Piekiełka nad Brdą

Z Cekcyna szlak prowadzi na południe do dwóch przejazdów nad strugami między polodowcowymi jeziorami: Drzycimskim a Wielkim Cekcyńskim oraz Gwiazda a Miały. W okolicach leśnictwa Rudzki Most przecina się ruchliwą drogę wojewódzką nr 240 ze Świecia do Tucholi, dociera do Świtu. Tu można korzystając z niebieskiego szlaku pieszego odwiedzić uroczysko Piekło na Brdzie. Po powrocie mijamy grupę pomnikowych dębów i docieramy do mostu nad Brdą w Świcie szlak prowadzi na północ do Rudzkiego Mostu, Przecina drogę wojewódzką nr 240 (skrzyżowanie to wymaga szczególnej ostrożności), a następnie do mostu nad rzeką Stążką. Leśną drogą na wschód szlak wraca przez Cekcynek (oznaczenie 18 południka) do Cekcyna.

W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, s. 56

Trasy w okolicy

Trasa Do Piekiełka nad Brdą - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Do Piekiełka nad Brdą - ile km?

Długość trasy wynosi 25 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Do Piekiełka nad Brdą ?

Na pokonanie tej trasy o długości 25 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Do Piekiełka nad Brdą ?

Trasa Do Piekiełka nad Brdą prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany) i żółty. Miejscowości: Cekcyn, Knieja, Kruszka, i Leśnictwo Świt. Regiony: Bory Tucholskie, Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2021