Spis treści:  opis  | mapa  | komentarze

Do Piekiełka nad Brdą (szlak rowerowy, żółty)

Cekcyn – Kruszka – Leśnictwo Świt – Uroczysko „Piekiełko” – Rezerwat Przyrody „Dolina Rzeki Brdy” – Knieja – Cekcyn

4.80 (92%) - 5 głosy

25 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

asfalt: 12 % | szuter: 88 % |

Kod szlaku: CTU-208y

Mapa

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej

Prawie całą trasę stanowią drogi gruntowe. W większości są one utwardzone i wygodne, jednak na niektórych odcinkach droga jest piaszczysta i momentami wymaga prowadzenia roweru. Te drobne niedogodności rekompensują piękne widoki tworzone przez pola, lasy oraz jeziora: Wielkie Cekcyńskie, Drzycimskie, Miały i Gwiazda. Krajobraz wzbogacają malowniczo zagubione wśród lasów i pól borowiackie siedliska. Spotykamy też liczne, typowe dla tego regionu przydrożne figury świętych, zwane przez miejscową ludność “Bożymi mękami”. Największą atrakcją tej ścieżki rowerowej jest przełom rzeki Brdy w Świcie zwany uroczyskiem – “Piekiełko”. W miejscu tym rzeka Brda przybiera charakter rzeki górskiej. Uwaga: Szlak ten przecina w dwóch miejscach bardzo ruchliwą drogę wojewódzką nr 240 Świecie – Tuchola – Chojnice (na 8,5 km i 14,4 km). Skrzyżowania te wymagają szczególnej ostrożności – STOP.

(Najodpowiedniejszym rowerem na tym szlaku będzie rower górski lub trekkingowy, odcinki leśne wymagają zwiększonego wysiłku od rowerzystów).

Warto zobaczyć:

Świt
11,5 km – Na skrzyżowaniu dróg figura św. Huberta (rzeźbiona w drewnie). Nasz szlak żółty skręca w prawo w kier. Leśnictwa Świt. Natomiast jadąc ok. 200 m na wprost w kierunku osady Piła – Młyn (pozostawiając figurkę św. Huberta po lewej stronie) dojeżdżamy do parkingu, przy którym trzeba skręcić w prawo w oznakowany pieszy Szlak Brdy (o kolorze niebieskim), który zaprowadzi nas do uroczyska “Piekiełko” (ok. 1,3 km).

“Piekiełko” – to przełom rzeki Brdy nadający jej charakter rzeki górskiej o ponad 2% spadku. Z koryta rzeki wynurzają się liczne głazy narzutowe o tajemniczych, legendarnych nazwach, którym flisacy nadali różne imiona, np. Owczarz, Wartoka, Kentzer, Tłusty, Chudy, Kierda. Głazy te w rzece tworzą progi i liczne wiry. Skupisko głazów ze względu na trudności dla spływających Brdą zostało nazwane “Piekiełkiem” i jest pomnikiem przyrody. Osobliwe walory rzeki spotęgowane są przez okalające ściany wąwozu doliny Brdy, piękne starodrzewia lasów lipowo-grabowo-dębowych z licznymi pomnikami przyrody. Ze względu na swe niepowtarzalne walory w opinii znawców turystyki kajakowej, Brda należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i Europie. Jadąc rowerem, płynąc kajakiem lub przechadzając się wzdłuż brzegów Brdy spotkać można jednego z najbarwniejszych ptaków Europy – zimorodka.

11,9 km – po wrażeniach z “Piekiełka”, dojeżdżamy do żelbetonowego mostu na Brdzie. Na wprost droga prowadzi do Tucholi, a my żółtym szlakiem rowerowym przed mostem skręcamy w prawo na mniejszy drewniany mostek na rzece Ruda. Jedziemy żwirową drogą, wzdłuż Rezerwatu Przyrody “Dolina Rzeki Brdy”. Warto się kilka razy tu zatrzymać, żeby podziwiać meandrującą w głębokim korycie najpiękniejszą rzekę Borów Tucholskich. Rezerwat ten przedstawia wyjątkową wartość geomorfologiczną, geologiczną, geobotaniczną i krajobrazową.

Knieja
20,7 km – opuszczając prawdziwą knieję o gęstym drzewostanie bukowym wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń pomiędzy polami, po lewej stronie zabudowania Cekcynka, a po prawej, w oddali, czerwona wieża kościoła górująca nad zielenią drzew i błękitem Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego (inspiracja dla autora znaku graficznego – logo gminy Cekcyn).


 

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU Do Piekiełka nad Brdą

Szlak, który tworzy pętlę na południowy zachód od Cekcyna. Atrakcją jest uroczysko, a zarazem pomnik przyrody Piekło na Brdzie.

PRZEBIEG SZLAKU Do Piekiełka nad Brdą

Z Cekcyna szlak prowadzi na południe do dwóch przejazdów nad strugami między polodowcowymi jeziorami: Drzycimskim a Wielkim Cekcyńskim oraz Gwiazda a Miały. W okolicach leśnictwa Rudzki Most przecina się ruchliwą drogę wojewódzką nr 240 ze Świecia do Tucholi, dociera do Świtu. Tu można korzystając z niebieskiego szlaku pieszego odwiedzić uroczysko Piekło na Brdzie. Po powrocie mijamy grupę pomnikowych dębów i docieramy do mostu nad Brdą w Świcie szlak prowadzi na północ do Rudzkiego Mostu, Przecina drogę wojewódzką nr 240 (skrzyżowanie to wymaga szczególnej ostrożności), a następnie do mostu nad rzeką Stążką. Leśną drogą na wschód szlak wraca przez Cekcynek (oznaczenie 18 południka) do Cekcyna.

W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, s. 56

Trasy w okolicy

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak rowerowy (znakowany). Miejscowości: Cekcyn, Knieja, Kruszka i Leśnictwo Świt. Regiony: Bory Tucholskie, Tucholski (powiat) i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 20 lutego 2017