Znak - Szlak pieszy zielony

Kod szlaku: KP-4003z/PM-4003z

Wielkiego Kanału Brdy (szlak pieszy, zielony)

Rytel stacja PKP – Uboga – Fojutowo – Legbąd

4.28 (84%) - 7 głosy

15.8 km

Opis

Tekst publikowany dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Tucholi

CHARAKTERYSTYKA SZLAKU WIELKIEGO KANAŁU BRDY

Ciekawy szlak pieszy, którego trasa oscyluje wokół Wielkiego Kanału Brdy. Główną atrakcją na szlaku jest akwedukt i wieża widokowa w Fojutowie oraz drewniane domostwa w Legbądzie.

PRZEBIEG SZLAKU WIELKIEGO KANAŁU BRDY

Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej Rytel, początkowo razem z żółtym szlakiem Kasztelańskim, prowadzi do mostu nad Wielkim Kanałem Brdy. Na drugim brzegu skręca w lewo spotykając niebieski szlak Brdy. Po dotarciu do ruchliwej szosy przecina szlak Kasztelański. Zielony częściowo wraz z niebieskim prowadzi asfaltową drogą pomiędzy sztucznym ciekiem wodnym i doliną Brdy. Na chwilę szlak przechodzi metalową kładką na drugi brzeg Wielkiego Kanału Brdy, drewnianym mostem wraca na prawy brzeg. W osadzie Uboga odchodzi niebieski szlak Brdy, zielony wiedzie leśną drogą, która malowniczo snuje się przy powoli płynącym, majestatycznym kanale. Przecina drogę Woziwoda Gutowiec a w Fojutowie, przed akweduktem, mostkiem przechodzi się na drugi brzeg i dociera do akweduktu i krzyżówki z niebieskim szlakiem Partyzantów AK. Dalej szlak prowadzi nową brukowaną z kostki drogą (na tym odcinku szlak zostanie przeniesiony na pobliską ścieżkę) do kompleksu turystycznego, a dalej asfaltową drogą wiedzie na wschód. Po prawej stronie, co jakiś czas widać Wielki Kanał Brdy. Po dotarciu do szosy turystyczna trasa skręca w prawo i kończy się na przystanku autobusowym w centrum Legbądu.

W. Bykowski, T. Frymark, Szlaki turystyczne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tucholskiego, Tuchola – Bydgoszcz 2013, ss. 61-63

Trasy w okolicy

Trasa Wielkiego Kanału Brdy - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Wielkiego Kanału Brdy - ile km?

Długość trasy wynosi 15.8 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Wielkiego Kanału Brdy ?

Na pokonanie tej trasy o długości 15.8 km należy przeznaczyć do 4 godzin (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Wielkiego Kanału Brdy ?

Trasa Wielkiego Kanału Brdy prowadzi przez województwo kujawsko-pomorskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Szlak pieszy (znakowany) i zielony. Miejscowości: Fojutowo, Legbąd, i Rytel. Regiony: Bory Tucholskie, Tucholski (powiat), i Tucholski Park Krajobrazowy. Województwa: kujawsko-pomorskie.

Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2021