Bieganie znajduje w Polsce coraz więcej zwolenników. Polacy przekonali się, że to świetna forma dbania o kondycję i zdrowie, ale i sposób na styl życia. Biegacze organizują się w społeczności, przy okazji startów w wydarzeniach biegowych zwiedzają świat. I w trakcie każdego z takich eventów towarzyszą im buty do biegania.

Bez nich nie tylko nie sposób wyobrazić sobie startów, ale również i codziennych treningów. Jedną z najbardziej cenionych marek są buty Salomon. Nawet i w tym przypadku wyboru odpowiedniego modelu trzeba dokonywać uważnie, zwracając uwagę na kilka cech obuwia biegowego.

Buty do biegania – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Dla komfortu w czasie zawodów i treningów to właśnie ten parametr ma największe znaczenie. Wbrew pozorom wybór rozmiaru butów biegowych nie jest bowiem oczywisty. Nie każdy – zwłaszcza początkujący – biegacz pamięta, że but musi być nieco większy od stopy.

Optymalne wydaje się obuwie dłuższe o około pół centymetra od stopy. Dlaczego? Po pierwsze, w czasie długich treningów i wybiegań stopa puchnie. Większe buty dają jej potrzebną przestrzeń. Po drugie, w czasie biegania po nierównym terenie palce napierają na czubek buta. Gdy będą zbyt mocno ściśnięte, niekorzystnie odbije się to na paznokciach.

Buty Salomon męskie do biegania – jak dobrać podeszwę?

Dla komfortu i bezpieczeństwa bardzo ważna jest odpowiednia podeszwa butów do biegania. Powinna być dobrana do rodzaju nawierzchni, po jakiej najczęściej będziemy biegać.

Wśród butów biegowych znajdziemy te na nawierzchnie asfaltowe, a także modele z podeszwą przeznaczoną do biegania w terenie. Na asfalt potrzebne są twardsze mieszanki, które nie będą się łatwo ścierać. Wszystkie wspomniane rodzaje butów Salomon kupisz na https://megaoutdoor.pl/buty-salomon.

Takie modele przydają się na terenowych trasach. Głęboki bieżnik to konieczność zwłaszcza na błotnistych lub zaśnieżonych trasach. W terenie przydaje się też gumowy otok wokół cholewki, który chroni przed uderzeniami.

Obuwie biegowe – jaki typ butów wybrać?

W profesjonalnych sklepach z obuwiem biegowym znajdziemy trzy typy takich butów: treningowe, treningowo-startowe i startowe. Jeśli nie myślisz o wygrywaniu maratonów, w zupełności wystarczą Ci te pierwsze. Są najbardziej trwałe, mają też największy stopień amortyzacji. Solidnością wyróżniają się zwłaszcza buty Salomon męskie do biegania.

Buty treningowo-startowe to nieco wyższa szkoła jazdy. Wciąż nieźle amortyzują, ale są bardziej dynamiczne. To krok w kierunku profesjonalizacji biegania.

Najbardziej wysublimowane są buty startowe. To lekkie obuwie, które ma mniej amortyzacji, ale “przyspiesza” bieg. Do ich używania potrzeba jednak odpowiedniej biegowej techniki – nie są dla każdego. Ponadto buty startowe szybko się zużywają. Przeżyją tylko kilka długich startów.

Materiał zewnętrzny