Buty trekkingowe damskie i męskie – czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że główną różnicą jest rozmiar. To oczywiście prawda, choć nie tylko to sprawia, że buty trekkingowe damskie (https://taternik-sklep.pl/category/buty-trekkingowe-wysokie/f_damskie) są nieco innej budowy. Kobieca stopa zazwyczaj jest bardziej smukła i węższa. To sprawia, że but musi być nieco inaczej stworzony, by mógł być idealnie dopasowany. Ma to gigantyczne znaczenie, bo właśnie komfort jest niezwykle istotny, gdy jest mowa o górskich wyprawach. Wybranie obuwia, które jest niewygodne może sprawić, że na stopie pojawią się odciski, oraz że dojdzie do ryzyka kontuzji. Rzeczą, która jest zatem odradzana jest ubieranie przez kobiety męskich modeli, nawet jeśli rozmiar jest taki sam. Budowa całego buta jest znacznie inna, co znacznie wpłynie na wygodę podczas wyprawy.

Buty trekkingowe męskie zazwyczaj występują w większych rozmiarach, dostępność sprawdź w sklepie górskim Taternik. Odpowiada to po prostu budowie ciała kobiet i mężczyzn. U tych drugich stopy zazwyczaj są szersze, więc jednocześnie but również taki musi być. Jeśli byłby on za mały i ciasny sprzyjałoby to ryzyku wystąpienia odparzeń. Niektórzy z producentów stawiają też na inną kolorystykę. Kobiety mogą wtedy wybierać wśród butów, które są wzbogacone większą ilością kolorów. Nie jest to jednak standard, więc zdarza się, że i mężczyźni nie muszą nosić tylko matowych lub ciemnych butów. 

Buty trekkingowe dziecięce – czy są takie modele?

Wielu dorosłych chce sprawić, by dzieci również mogły dzielić z nimi pasje związane z górami, czy po prostu z wycieczkami. W związku z tym producenci coraz częściej tworzą modele dostosowane dla najmłodszych. Wśród butów trekkingowych dziecięcych dostępnych w sklepie Taternik znajdują się takie, które pomogą podczas pierwszych wypraw i sprawią, że to będzie przygoda, którą chce się powtarzać. 

Modele dziecięce cechują się oczywiście odpowiednim rozmiarem, ale również odpowiednią budową idealną na mniejsze stopy. Dodatkowo buty trekkingowe chłopięce jak i dziewczęce mają ciekawy, kolorowy wygląd, by od razu przypadły do gustu najmłodszym. Najważniejsze cechy obuwia dla dorosłych zostają zachowane, tak by dziecko również korzystało z odpowiednio wyprofilowanej podeszwy, czy stabilnej cholewki. 

Buty trekkingowe zimowe czy letnie?

W przypadku, gdy mowa jest o pierwszych wycieczkach, ważne jest pytanie, czy powinno się zaopatrzyć w buty trekkingowe zimowe, czy letnie? Różnicę pomiędzy nimi znacznie wpływają na wygodę. Jeśli wyprawy w góry odbywa się najczęściej zimą warto spojrzeć na modele, które posiadają wysoką cholewkę. Pozwala ona na ochronę przed zamoknięciem, które mógłby spowodować wpadający śnieg do wewnątrz. Dodatkowo przeznaczone na zimę buty trekkingowe czasami są ocieplane. Często uczucie zimna rozpoczyna się na stopach, więc ciepłe obuwie może temu skutecznie zapobiec. Warto jednak postawić też na odpowiednie skarpety, które również mogą wpłynąć na komfort podczas spacerów.

Buty trekkingowe na lato (https://taternik-sklep.pl/category/buty-trekkingowe-wysokie) odznaczają się najczęściej krótką cholewką. Zapobiega to przegrzaniu. Jest to szczególnie istotne podczas długich wypraw, gdy wpływ temperatury mocno się wydłuża. Niezależnie czy wyborem mają paść buty trekkingowe letnie damskie, czy męskie warto szukać na ich całej budowie miejsc, w których stopa może oddychać. Uczucie przewiewu będzie bardzo pożądane, gdy na dworze jest naprawdę ciepło. 

Czasem trudno jest się deklarować np. na buty trekkingowe damskie letnie, gdy chce się z nich korzystać przez cały rok. W sklepie Taternik są dostępne takie, które będą dobrym rozwiązaniem niezależnie od pogody. Buty trekkingowe całoroczne to modele, które spełniają najważniejsze z potrzeb ujawniające się zimą i latem. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą decydować się na dwie pary obuwia lub też nie są w stanie zadeklarować się do wycieczek podczas tylko jednego z sezonów.

Buty trekkingowe – jaki rozmiar wybrać?

Już podczas pierwszego mierzenia należy pamiętać o kilku szczegółach. Skarpety, które zakładane są na wyprawy najczęściej są sporo grubsze niż te noszone na co dzień. Podczas pierwszego zakładania buta warto mieć właśnie takie włożone na stopy. Przy butach trekkingowych nie trzeba się upierać przy tym, jaki rozmiar nosi się w innych rodzajach obuwia. Ich budowa jest znacznie inna niż np. miejskich adidasów. Często się zdarza, że ostatecznie pada wyborem rozmiar, który jest większy niż zazwyczaj.

Podczas podejmowania decyzji, jaki wybrać rozmiar butów trekkingowych warto też pamiętać, by po pierwszym nałożeniu ich na nogę dać sobie trochę czasu. Wycieczki górskie są zazwyczaj dość męczące, więc te kilkadziesiąt kroków w nowym obuwiu powinno dać skuteczniejszą odpowiedź niż tylko chwilowe nałożenie butów na nogi. Podczas zakupów w sklepach internetowych warto sugerować się tabelą rozmiarów. Każdy producent może mieć nieco inne sugestie co do pomiarów. Dobrym pomysłem jest jednak dokonywać mierzenia wieczorem, gdy stopa jest już zmęczona dniem i będzie spuchnięta, co jest normalne dla górskich trasach.

materiał zewnętrzny