Wybór właściwego plecaka turystycznego może okazać się nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępne są różne plecaki turystyczne i każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie, jednak jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed zakupem, by potem nie żałować swojej decyzji.

Plecak turystyczny, czyli podstawowy element wycieczek

Bez względu na to, czy czeka cię tygodniowy wypad w góry, czy krótka wycieczka po lesie, wytrzymały, funkcjonalny i przede wszystkim wygodny plecak turystyczny będzie niezbędny. Pamiętaj, by dobrze się zastanowić przed kupnem i nie dać się skusić na pierwsze lepsze tanie oferty. Plecaki turystyczne powinny być przede wszystkim wykonane z bardzo dobrych jakościowo materiałów, by mogły nam służyć przez wiele lat. Co więcej, odpowiednio dobrane plecaki i pokrowce turystyczne nie nadwyrężą naszego kręgosłupa i jednocześnie odciążą ramiona. Warto też zakupić mały plecak turystyczny dla dziecka, jeśli masz zamiar zabierać swoją pociechę na wyprawy.

Chociaż spektrum możliwości plecaków turystycznych jest niezwykle duże, to jednak nie są one uniwersalne i zazwyczaj poszczególne modele różnią się od siebie. Na jakie rzeczy zatem warto zwracać uwagę przed zakupem? Pierwsza rzecz to pojemność, która jest określana w litrach. Im większa wartość, tym więcej możemy włożyć do plecaka. Druga to stelaż. Niektóre plecaki posiadają dodatkowe elementy usztywniające, które odciążają plecy podczas przenoszenia wielu ciężkich rzeczy o niejednolitych gabarytach. Dodatkowo poszczególne rozwiązania mogą sprawiać, że plecaki możemy podzielić na kilka niezależnych przestrzeni ładunkowych (najczęściej 2). Najprostsze plecaki turystyczne w ogóle nie będą miały tej funkcji.

Plecak trekkingowy

W przypadku dłuższych wypraw powinniśmy mieć na uwadze to, że musimy być samowystarczalni, dlatego dobrze jest zawczasu pomyśleć o dużym plecaku, w którym bez problemu pomieścimy cały nasz ekwipunek, ubrania oraz jedzenie. W takim wypadku istotny jest właściwy system nośny pozwalający wygodnie i bezpiecznie przenosić większy ciężar. Ważne są również kieszenie i dostęp do głównej komory. W końcu, gdy wszystkie potrzebne rzeczy mamy przy sobie, to musimy mieć możliwość szybkiego sięgnięcia bez potrzeby rozładowywania całego bagażu. Plecaki przeznaczone do trekkingu mają bardzo rozbudowany system nośny (zwróć szczególną uwagę na ich szeroki pas biodrowy), mocno przylegający do pleców i bioder użytkownika. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu pozwalają na przenoszenie naprawdę dużych ładunków. Warto też wyposażyć się w kije trekkingowe oraz butelki i bidony turystyczne, które będą bardzo pomocne podczas różnych wypraw.

Zawsze pamiętajmy też o tym, gdzie i w jakich sytuacjach mamy zamiar używać plecaka – w górach podczas wspinaczek, w trakcie wędrówek czy może podczas wyprawy pod namiot? Od odpowiedzi na to pytanie zależy litraż, jak i dodatkowe udogodnienia, mocowania i kieszonki. Ważne jest tylko to, byśmy nie przesadzili z pojemnością, bo im większe plecaki trekkingowe kupimy, tym więcej załadujemy, ale też będziemy musieli więcej nosić na plecach. Pamiętajmy też, by dokupić pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak. W końcu pogoda potrafi być kapryśna, a wysokiej jakości pokrowiec na plecak ochroni go przed zamoczeniem.

Na rynku znajdziemy zarówno plecaki damskie, jak i męskie, a różnica tutaj w dużej mierze polega na dopasowaniu plecaka do innej budowy anatomicznej. Kobieta zazwyczaj ma węższe barki oraz krótszy tułów niż mężczyzna, dlatego niektórzy producenci wprowadzili modele dedykowane paniom. Tego typu wybór znacznie zmniejszy ryzyko niedopasowania rozmiaru systemu nośnego, gdy zdecydujesz się np. na plecak turystyczny damski.

materiał zewnętrzny