Co będzie lepsze: tablet z GPS czy smartfon? Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań? Warto o tym wiedzieć, jeśli w najbliższym czasie wybieramy się w podróż i chcemy korzystać z nawigacji.
Jeśli chodzi o konstrukcję, to tablety oraz smartfony mają wiele wspólnego. Znajdziemy w nich np. takie same systemy operacyjne, procesory oraz pojemność pamięci. Pierwsza różnica, która najbardziej rzuca się w oczy, to wielkość. Standardowy smartfon ma ekran wielkości 4-5,5 cala, z kolei tablet “rusza” od 7 cali wzwyż.
Typowe urządzenia GPS wypierane przez inne sprzęty
Obecnie konsumenci stawiają na wielozadaniowość używanych przez siebie urządzeń. Dlatego wybierają smartfona lub tablet z GPS. Te sprzęty umożliwiają im wykonywanie wielu innych czynności, przez co nie muszą ze sobą zabierać kilku różnych rzeczy. To duża wygoda i większe bezpieczeństwo, bowiem łatwiej uchronić się przed kradzieżą jednej rzeczy, aniżeli kilku.
Tablet z GPS – zalety i wady
Tablety są bardzo uniwersalnymi urządzeniami. Zabieramy je ze sobą w wiele różnych miejsc. Dlatego coraz więcej producentów decyduje się umieścić w swojej ofercie sprzęty z wmontowaną nawigacją. Atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że tablet zazwyczaj mamy przy sobie, więc jeśli pojawi się niespodziewana potrzeba skorzystania z nawigacji – nie ma problemu. Do tego tablet z GPS ma wiele dodatkowych funkcji multimedialnych oraz całe mnóstwo przydatnych oraz zazwyczaj darmowych aplikacji. Użytkownicy wśród zalet wymieniają także fakt, iż mogą wybierać najlepszą i najwygodniejszą dla siebie aplikację obsługującą nawigację, a że jest ich sporo, to w przypadku niezadowolenia zawsze mogą ją zmienić.
Niestety tablet z GPS ma też wady. Przede wszystkim aplikacje z nawigacją są wielokrotnie mniej dopracowane, aniżeli te z dedykowanych urządzeń służących jedynie jako GPS. Wśród minusów jest też wyższa cena, szczególnie jeśli interesują nas tablety z bardzo dobrymi parametrami, które nie będą się zacinać i mogą działać przez wiele godzin bez przerwy.
Kolejną ważną kwestią jest też wielkość tabletu. Zbyt duży sprzęt może znacznie ograniczać widoczność kierowcy, a co za tym idzie – nie tylko zmniejszyć komfort jazdy, ale i stanowić zagrożenie. Zbyt mały wyświetlacz też nie jest dobrym rozwiązaniem – ciężko bowiem wówczas dojrzeć szczegóły trasy. Dotyczy to przede wszystkim smartfonów, których wielkość zaczyna się już od 4 cali.
Nawigacja w smartfonach?
GPS obecnie nie jest urządzeniem, które kusi złodziei, więc często kierowcy zostawiają go w samochodach. Dlatego nie ma konieczności ciągłego montowania urządzenia. Smartfona lepiej nie zostawiać. Tablety także lepiej zabierać ze sobą. Minusem używania telefonu jako nawigacji jest też to, że podczas jazdy może ktoś do nas zadzwonić, wówczas przez jakiś czas stracimy mapę z oczu.
Smartfon łączy się z Internetem, więc możemy otrzymywać na bieżąco informacje o tym, co dzieje się na drodze. Taką samą opcję mają tablety z modemem.