W naszym kraju żyje sporo osób pasjonujących się żeglarstwem. Największym marzeniem wielu z nich jest wyruszenie w samotny rejs po wodach Morza Bałtyckiego. Przed taką wyprawą trzeba jednak odpowiednio się przygotować, aby zagwarantować sobie optymalne bezpieczeństwo i komfort. W pierwszej kolejności warto odwiedzić internetowy sklep żeglarski Wind w celu zakupu stosownego wyposażenia.

Profesjonalna odzież to nie wszystko

Decydując się na samotny rejs po Bałtyku, należy przede wszystkim nabyć porządny sztormiak przeciwdeszczowy obejmujący nieprzemakalną kurtkę z kapturem i wysokim kołnierzem, a także luźne spodnie. Najlepiej postawić na model wykonany z tworzywa Gore Tex, czyli politetrafluoroetylenu. Nie obejdzie się ponadto bez kaloszy z antypoślizgową podeszwą (chroniących stopy przed wilgocią i chłodem), ciepłej czapki i rękawiczek, bluzy polarowej, butów trekkingowych o doskonałej przyczepności do podłoża oraz zestawu ubrań na cieplejsze dni (t-shirty, szorty, okulary przeciwsłoneczne itp.).

Oczywiście trzeba też koniecznie dysponować elementami ułatwiającymi nawigację i podnoszącymi poziom bezpieczeństwa. Mowa tutaj o apteczce wypełnionej lekami i opatrunkami, lokalizatorze osobistym, radiopławie awaryjnej, radiotelefonie, kamizelce ratunkowej pneumatycznej, odbiorniku GPS czy echosondzie. Większość wymienionych powyżej rzeczy posiada w swoim bogatym asortymencie wspomniany już we wstępie sklep żeglarski Wind.

Pamiętajmy o zweryfikowaniu trasy i prognozy pogody

Jednym z niezwykle istotnych punktów przygotowania do samotnej wyprawy morskiej jest bez wątpienia sprawdzenie, czy na planowanej trasie rejsu nie występują mielizny i inne zagrażające bezpieczeństwu niespodzianki. Przyda się dodatkowo ustalenie głównych portów przystankowych i marin zapasowych, orientacyjne wyliczenie czasu niezbędnego na dopłynięcie do celu i opracowanie planu B w razie zaistnienia niepożądanych okoliczności (utrata żywności, nieszczelność burty itp.).

Kolejne ważne działanie to dokładne zapoznanie się z długoterminową prognozą pogody. Istnieje kilka zaawansowanych aplikacji na smartfon, które można bez problemu ściągnąć nawet na samym morzu – i to przy względnie słabym łączu sieciowym. Dzięki dobrej znajomości warunków atmosferycznych ryzyko utraty zdrowia czy życia zostaje znacznie zminimalizowane.

Pozostałe cenne wskazówki dla osób niedoświadczonych

W przypadku rejsu po Bałtyku bardzo duże znaczenie ma odbycie krótkiego kursu nawigacyjnego, wyrobienie turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego OC i NNW, a także zabranie ze sobą dowodu osobistego, gotówki, wielofunkcyjnego scyzoryka, suchego prowiantu, zapasu wody butelkowanej i patentu sternika morskiego. Nie można też zapomnieć o rzetelnym sprawdzeniu całego oprzyrządowania pokładowego – ze szczególnym uwzględnieniem żagli, akcesoriów ratunkowych, napędu oraz nawigacji elektronicznej.

Rozsądnym rozwiązaniem jest, zrobienie tego bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę. Ewentualne odkrycie jakichkolwiek nieprawidłowości powinno skutkować natychmiastową wymianą wadliwego elementu, a w skrajnej sytuacji przełożeniem rejsu na inny termin. Jeśli natomiast wszystko jest w porządku, to wystarczy uzbroić się w dobry humor i odcumować jacht.

materiał zewnętrzny