Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Warto zdecydować się na dyscyplinę sportu, która będzie naszą pasją, a także która niesie ze sobą jednocześnie wiele korzyści zdrowotnych. Coraz więcej osób decyduje się rozpocząć naukę pływania. Jak się do tego przygotować?

Pływanie poprawia kondycję i wytrzymałość organizmu, wpływa pozytywnie na zmysł równowagi, pracę serca, układ oddechowy, napięcie mięśniowe, odporność czy metabolizm. Pływanie to również wiele korzyści dla kręgosłupa. Dodatkowo aktywność na basenie sprawi wiele satysfakcji, pomoże się zrelaksować, a także pozbyć się zbędnych kilogramów. Na naukę pływania nigdy nie jest za późno i można ją rozpocząć w każdym wieku.

O czym pamiętać ucząc się pływać?

Przed pierwszym pobytem na basenie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty i zapisać się na lekcje pływania. Nauka pływania Kraków to odpowiednio wykwalifikowany instruktor, który pomoże nam oswoić się z wodą, a następnie wyrobić sobie właściwą pozycję ciała, która sprawi, że łatwiej będzie utrzymać się na wodzie. Osoba ucząca się pływać musi wyzbyć się strachu przed wodą i poczuć się w niej pewnie. Nauka pływania powinna być odpowiednio dostosowana do wieku, wzrostu czy wcześniejszego doświadczenia z wodą. Łatwiej będzie nauczyć pływać kogoś, kto wcześniej miał już choć niewielką styczność z wodą np. uczestnicząc w zajęciach aerobiku. Aby łatwiej było pokonać lęk przed wodą, na początek warto skorzystać np. z deski do pływania, która w razie czego będzie dla nas asekuracją. Deska pomoże też wyćwiczyć prawidłową pracę nóg oraz rąk podczas pływania. Nauka pływania powinna się odbywać w wodzie o odpowiedniej głębokości, nie może ona być zbyt głęboka, tak aby osoba ucząca się pływać cały czas czuła grunt pod nogami, a także mogła swobodnie poruszać się w wodzie.  Kluczowym elementem jest to, by stopniowo zwiększać głębokość, z jaką mamy do czynienia. Na głęboką wodę można się zdecydować jedynie wtedy, kiedy w pływaniu czujemy się już pewnie. Naukę pływania warto zacząć od najłatwiejszego stylu np. żabki. Jest to styl, który pozwoli wypracować odpowiednią koordynację pracy rąk i nóg oraz nabrać pewności siebie. Aby łatwiej nam było oswoić się z pływaniem, a dodatkowo uniknąć np. zachłyśnięcia się wodą, warto wcześniej zakupić akcesoria do pływania np. okularki czy maskę do pływania.

Gdzie na basen w Krakowie?

W większych miastach w Polsce takich jak np. Kraków znajdziemy szeroki wybór szkółek pływackich, prowadzących zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Możliwa jest zarówno nauka pływania dla dorosłych Kraków jak i nauka pływania dla dzieci Kraków. Na początku swojej przygody z pływaniem warto zainwestować w lekcje indywidualne. Nauka pływania musi być dostosowana do naszych umiejętności, a także oczekiwań. Najlepiej chodzić na basen w godzinach, kiedy nie ma zbyt wielu innych pływających. Łatwiej wtedy będzie nam skupić się na nauce i swobodnie ćwiczyć pływanie, bez ryzyka np. zderzenia z innym pływającym czy bycia ochlapanym wodą. Dla uczących się pływać, na basenie powinien być wyznaczony osobny, specjalny tor, na który nie są wpuszczani inni pływający. Podczas pobytu na basenie zawsze trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Będąc początkującym pływakiem należy wybierać tylko strzeżone kąpieliska i baseny z ratownikiem. Trzeba też przestrzegać regulaminu basenu, a także stosować się do wszystkich poleceń ratownika czy instruktora pływania.

materiał zewnętrzny