Aerobik wodny to świetna odmiana fitnessu. Coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób. Wiele z nich wciąż korzysta z publicznych pływalni. Są jednak ćwiczenia, które można wykonywać w basenie znajdującym się w ogrodzie przy domu.

Czy aerobik w basenie domowym jest dla wszystkich?

Tak! Ćwiczenia mogą wykonywać wszyscy, od najmłodszych, po najstarszych. Niezależnie od wieku jest to świetna forma rehabilitacji po kontuzji. Aqua aerobik możecie uprawiać niezależnie też od tego, czy jesteście w ciąży, jesteście osobami otyłymi, osobami w pełni sprawnymi lub niepełnosprawnymi. Ta forma ćwiczeń przynosi za sobą wiele korzyści, przez co zalecany jest w wielu przypadkach. Nie tylko możecie wtedy zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, czy pozbyć się cellulitu, ale też wpłynie to świetnie na psychikę.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w domowym basenie?

Mogłoby się wydawać, że nigdzie nie osiągnie się lepszych efektów ćwiczeń, niż na basenie miejskim, czy siłowni. Jest to jednakże błędne myślenie. Odpowiedni zestaw ćwiczeń sprawi, że domowy basen stanie się Waszym profesjonalnym miejscem do treningu ciała i duszy. Jak zatem osiągnąć pożądane efekty?

Bezpieczne ćwiczenia na początek

Ćwiczenia przy krawędzi basenu są dobrym sposobem na to, by rozpocząć aerobik w wodzie. Jest to także idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie umieją pływać. Jednym z tych ćwiczeń jest, np. trzymanie się rękami tejże krawędzi, leżąc na wodzie, jednocześnie przebierając nogami. Szybko wtedy spalicie kalorie, ponieważ pracuje wtedy praktycznie całe ciało. Trzymając się brzegu basenu, możecie również ćwiczyć podciąganie poprzez zanurzanie się w wodzie i wynurzanie.

Odwracając się plecami, można również wykonywać to ćwiczenie.

Zaawansowane ćwiczenia

W tego typu ćwiczeniach bardzo przydatna jest piankowa tuba. Można w basenie na niej usiąść, a następnie zginając kolana, wynurzać się i zanurzać. Można również wykorzystać ją do odważniejszego pływania, niż przy krawędzi basenu.

Będziecie zdziwieni, ale w wodzie można podnosić również ciężarki. Dostępne na rynku są te, które będą odpowiednie do wody. Oczywiście możecie zrobić swój własny, ale lepiej skorzystać z profesjonalnego. Podnoście go najlepiej obiema rękoma, ponieważ opór wody jest wysoki. Pamiętajcie, by wykonywać to ćwiczenie pod wodą, by osiągnąć pożądany efekt.

Oprócz tego rodzaju ćwiczeń, dobrym sposobem jest również chodzenie w wodzie. Intensywność tego zadania będzie zależała od głębokości basenu, na jakiej będziecie się znajdować. Jeśli chcecie zapewnić sobie jeszcze większy wycisk, możecie spróbować chodzenia na ugiętych kolanach. Gdy to będzie niewystarczające, możecie stawiać krok w przód, a następnie cofać się.

Wszystkie ćwiczenia w basenie to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także zabawa. Pamiętajcie, by robić to z głową, by smukła sylwetka nie była opłacona niepotrzebnymi urazami.

materiał zewnętrzny