Obóz żeglarski to fantastyczny pomysł na zapewnienie dziecku pełnych wrażeń wakacji. Tego typu imprezy są przeznaczone zarówno dla osób, które już kiedyś posmakowały pokładu, jak i dla zupełnych nowicjuszy. Wszystko jest kwestią wybrania odpowiedniego obozu. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Garść praktycznych porad znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Organizator

Celem każdego rodzica powinno być nie tylko zapewnienie dziecku świetnej zabawy, ale także maksymalnego bezpieczeństwa. Dlatego najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze obozu żeglarskiego, jest zaufanie odpowiedzialnemu, renomowanemu organizatorowi. Na pewno nie możesz skupiać się wyłącznie na cenie! Jeśli dana oferta rażąco odbiega od innych, to na pewno organizator na czymś zaoszczędził – lepiej nie sprawdzać, czy chodzi właśnie o bezpieczeństwo uczestników.

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać każdy rodzic, jest sprawdzenie organizatora obozu w bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podając informacje na temat konkretnej imprezy od razu dowiesz się, czy została ona zgłoszona w Kuratorium Oświaty właściwym ze względu na miejsce jej organizacji. Jeśli nie, to zrezygnuj z takiej oferty!

Kolejną kwestią jest ubezpieczenie organizatora obozu. Każda firma zajmująca się organizacją turystyki (również młodzieżowej) musi posiadać polisę. Dzięki temu jeśli – odpukać – Twojemu dziecku coś się stanie, za jego ewentualne leczenie i rehabilitację zapłaci ubezpieczyciel.

Pamiętaj!

Organizator obozu ma obowiązek przedstawić Ci polisę ubezpieczeniową na żądanie.

Organizator działa legalnie: co dalej?

Na pewno warto sprawdzić opinie o danym organizatorze i oferowanych przez niego obozach. W dobie powszechnego dostępu do Internetu nie ma z tym najmniejszego problemu. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę organizatora i sprawdź, czy nie wyświetlą się recenzje zostawione przez innych rodziców.

Na polskim rynku działa kilka firm cieszących się bardzo dobrymi opiniami. Wśród nich warto wyróżnić Kogis. Ten organizator posiada w swojej ofercie obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży w różnych zakątkach Polski, zarówno w formule rejsu, jak i stacjonarnego obozu szkoleniowego.

No właśnie: na jaki obóz żeglarski się zdecydować?

To już zależy przede wszystkim od doświadczenia dziecka. Jeśli Twoja pociecha do tej pory oglądała żaglówki tylko z brzegu i nie ma nawet podstawowej wiedzy na temat wodniactwa, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie stacjonarny obóz szkoleniowy. Podczas takiego kursu dziecko pozna tajniki żeglowania od podstaw. Spokojnie: na pewno nie będzie się nudzić, ponieważ elementem szkolenia są także krótkie rejsy pod opieką instruktora.

Zaletą stacjonarnych obozów szkoleniowych jest również to, że dzieci mają zapewnione inne rozrywki, niekoniecznie związane z żeglarstwem. Zwiedzają okolicę, mają czas wolny, biorą udział w różnych zabawach i konkursach. Dobrze będzie zatem sprawdzić, czy konkretny obóz nie jest organizowany pośrodku niczego.

Jeśli żeglowanie nie przypadnie Twojemu dziecku do gustu, powinno mieć ono dostęp także do innych rozrywek. Z drugiej jednak strony nie trzeba się upierać przy obozie organizowanym w sercu Mazur. Bardzo ciekawą opcją może być posłanie dziecka w mniej uczęszczany region Polski, gdzie panuje mniejszy tłok i są znacznie lepsze warunki do nauki podstaw żeglowania.

Niedoświadczeni żeglarze śmiało mogą też skorzystać z oferty rejsu rekreacyjnego. Jest to bardzo atrakcyjna forma spędzania wakacji. Pod okiem kompetentnych opiekunów młodzi ludzie poznają tajniki żeglowania, ale bez „napinki”. Nikt nie będzie organizować egzaminów na patent żeglarski. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

Obóz żeglarski w formule rejsu szkoleniowego to natomiast opcja dla dzieci, które znają zapach pokładu i chcą doskonalić swoje umiejętności, a także uzyskać patent żeglarza jachtowego. Podczas takiego obozu kadra kładzie szczególny nacisk na praktyczne aspekty żeglarstwa. Młodzi ludzie mają możliwość żeglowania między portami, czas spędzają głównie na pokładzie i poznają wodniackie życie „od kuchni”.

Pamiętaj!

Przed wybraniem konkretnego obozu żeglarskiego skontaktuj się z organizatorem, opowiedz o swoim dziecku i poproś o potwierdzenie, że ta impreza będzie adekwatna do poziomu umiejętności i doświadczenia Twojej pociechy.

Dlaczego warto?

Wielu rodziców zupełnie niesłusznie odrzuca możliwość posłania dziecka na obóz żeglarski, argumentując, że w rodzinie nie ma żadnych tradycji wodniackich. Tego typu obozy charakteryzują się tym, że uczą dzieci odpowiedzialności za siebie i innych. Wykwalifikowana kadra rygorystycznie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i dyscypliny, co na pewno przyda się młodym ludziom będącym na bakier z obowiązkowością.

Ponadto obóz żeglarski to fantastyczna przygoda, również dla dziecka, które nigdy nie miało do czynienia z żaglami. Trudno sobie wyobrazić, aby jakikolwiek młody człowiek nie wrócił z takiego obozu z bardzo szerokim uśmiechem na twarzy. Koniecznie więc weź tę opcję pod uwagę, szukając pomysłu na zorganizowanie dziecku letniego wypoczynku.

materiał zewnętrzny