Serbskie góry wyróżniają się wieloma pięknymi szlakami trekkingowymi. Łączna długość tras sięga nawet kilku tysięcy kilometrów, dlatego nie sposób udać się we wszystkie. Które szlaki w Serbii warto zobaczyć?

Park Narodowy Tara

Wspaniały górski klimat występuje w Parku Narodowym Tara, który zachwyca także piękną przyrodą. Można tam dotrzeć zarówno z Belgradu, jak i Chorwacji. Podróż samochodem jest bezpieczna – drogi są utrzymane w dobrym stanie, a na dodatek stale remontowane. Do największych atrakcji należą tunele, przez które przebiega trasa. W skałach wykutych są ich setki – zarówno mniejszych, jak i większych. Park Narodowy Tara to jeden z największych skarbów Serbii. Góry są tutaj stosunkowo niskie, z mocno zalesionymi szlakami. Przecinają je liczne ścieżki, z których korzystają piesi i rowerowi turyści. Największą wadą tych rejonów jest kiepskie oznakowanie. Aby mieć orientację podczas podróży, trzeba dysponować dobrą mapą parku.

Logo intersport

Fruška gora

Jako baza wypadowa do górskich wycieczek, bardzo dobrze mogą sprawdzić się serbskie wsie. Wiele z nich leży na obrzeżach parku Tara. Na wsiach bez trudu znaleźć można prywatne kwatery, który cena nie jest przesadnie wygórowana – wynosi ok. 10-20 euro od osoby. Wyprawę można też rozplanować w Mokrej Górze. Znajduje się tam sporo pensjonatów, a kwatery dla turystów charakteryzują się wysokim standardem. Miłośnikom gór szczególnie polecany jest masyw o nazwie Fruška gora. Pod wieloma względami, rejon ten przypomina polskie Bieszczady. Posiada jednak mocniej zróżnicowaną roślinność, a klimat jest odczuwalnie cieplejszy. Na zboczach szlaku podziwiać można winnice.

Nowy Sad Najmocniej rozbudowana baza turystyczna w Serbii to Nowy Sad. W tym rejonie szlaki dla pieszych i rowerzystów są bardzo dobrze oznakowane, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. W okolicy znajdują się małe hoteliki i pensjonaty, a także schroniska górskie. W okresie letnim, rejony Nowego Sadu są mocno zatłoczone – to niezwykle popularne miejsce wypadów dla serbskiej młodzieży.

Droga na Midżur

Góry w Serbii nie należą do szczególnie wysokich. Na granicy z Bułgarią leży najwyższy szczyt kraju – Midżur, który mierzy 2169 metrów n.p.m. Aby do niego dotrzeć, najlepiej wybrać szlak wychodzący od wioski Babin Zub, gdzie dojechać można samochodem. Midżur to szczyt stosunkowo łatwy do zdobycia. Najciekawsze trasy trekkingowe zlokalizowane są po drugiej części państwa, na granicy z Bośnią i Hercegowiną. Miłośnicy górskich szlaków znajdą wiele fascynujących miejsc także w centrum Serbii.

materiał zewnętrzny