Chorwacja jest kojarzona przede wszystkim z błękitem Morza Adriatyckiego i słonecznymi plażami. Tymczasem kraj ten oferuje także doskonałe warunki dla amatorów górskich wędrówek. Szlaki górskie w Chorwacji charakteryzują się pięknymi widokami oraz zróżnicowanym stopniem trudności.

Najpopularniejsze szlaki górskie w Chorwacji

Dinara – najwyższa góra Chorwacji

Najwyższy szczyt Chorwacji jest popularnym celem górskich wędrówek. Mierzy on 1831 m n.p.m. Południowo-zachodnie skaliste zbocze góry wznosi się gwałtownie, majestatycznie górując nad całą okolicą. Największym miastem u jego podnóży jest warte zwiedzenia przepiękne Knin. Krajovbraz Dinary to przede wszystkim skaliste formacje krasowe, porośnięte łąkami bogatymi w wiele chronionych gatunków roślin.

Czerwone i Błękitne Jezioro

Oba jeziora znajdują się nieopodal miasta Imotski, skąd najlepiej zaplanować dalsze zwiedzanie. Czerwone Jezioro znajduje się w ogromnym skalnym zagłębieniu, które otacza wysoki na ponad 200 metrów skalisty klif. Szacuje się, że licząc do dna jeziora, cała formacja liczy aż 530 metrów głębokości. Podobnie ukształtowane zostało Błękitne Jezioro, otacza je także wysoki na około 200 klif. Ma ono jednak nieco mniejsza głębokość. Warto wiedzieć, że z obu jezior, tylko Błękitne umożliwia dojście do jego brzegu.

Vela Draga – potężny kanion w Istrii

Vela Draga znajduje się w Istrii. Ciągnie się na długość trzech i pół kilometra. Do kanionu warto udać się przemierzając szlak na górę Vojak, który rozpoczyna się w miejscowości Poklon. Vojak jest najwyższym szczytem masywu Učka (pod którym znajduje się długi na 5 kilometrów tunel o tej samej nazwie). Na szczycie wybudowano kamienną wieżę widokową, pochodzi ona z 1911 roku. Ze szczytu rozpościera się wspaniała panorama na góry Dynarskie, a także Morze Adriatyckie. Okolica jest bogata także w liczne stanowiska wspinaczkowe oraz speleologiczne.

Logo intersport

Park Narodowy Północnego Welebitu i Park Narodowy Paklenica

Góry Welebit rozciągają się malowniczo wzdłuż brzegu Adriatyku, w centralnej części kraju. To na ich terenie znajduje się Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy Północnego Welebitu. Ten pierwszy słynie z zachwycających walorów przyrodniczych kanionu rzeki Wielka Paklenica. W jego obrębie znajduje się mnóstwo szlaków, a także jaskiń oraz skał do wspinaczki, które stanowią o uroku tamtejszych tras turystycznych. W obrębie Paku wznosi się na wysokość 1757 m n.p.m. Vaganski Vrh. Jest to najwyższy szczyt Welebitu, a z jego szczytu rozciąga się panorama na Góry Dynarskie oraz znajdujący się nieopodal Adriatyk wraz z łańcuchem przepięknych wysepek.

materiał zewnętrzny