Sofia, czyli stolica Bułgarii, to niewielkie miasto, dlatego główne jego atrakcje i zabytki znajdują się stosunkowo blisko siebie. Do najciekawszych miejsc, które warto tam zobaczyć, należą: Teatr Narodowy „Ivan Vazov”, Park Narodowy Witosza, Narodowa Galeria Sztuki oraz liczne świątynie, zwłaszcza Cerkiew Bojańska.

Bułgaria graniczy z Turcją, Grecją, Serbią, Rumunią i Macedonią. Jest chętnie odwiedzana przez licznych turystów z całego świata, głównie ze względu na przyjemny klimat, jaki zawdzięcza położeniu nad Morzem Czarnym, a także malownicze góry i wyżyny, które zajmują ponad połowę powierzchni całego kraju. Lot z Warszawy do Sofii trwa ok. 2 godzin. Bezpośrednio do stolicy kraju można dostać się również z takich miast jak: Kraków, Rzeszów, Katowice, Poznań, Wrocław. Loty warto sprawdzić na stronie: https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Bulgaria-BG/. Do Bułgarii kursują samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT, a także Wizz Air i Enter Air.

Teatr Narodowy „Ivan Vazov”

Zwiedzanie Bułgarii warto rozpocząć od przepięknego Teatru Narodowego w Sofii. Obiekt powstał w 1904 roku i stanowi przykład architektury neoklasycystycznej – z jasnymi kolumnami, czerwonymi murami, w pozłacanej ornamentyce. Obok budynku znajduje się niewielki miejski park z fontannami, który jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek w trakcie zwiedzanie malowniczej Sofii. Sztuki teatralne odbywają się siedem razy w tygodniu, dlatego każdy miłośnik występów na żywo znajdzie wśród nich przedstawienie dla siebie.

Park Narodowy Witosza

Górskie pasmo Witosza to jedna z atrakcji najchętniej wybieranych przez turystów odwiedzających stolicę Bułgarii. W cieplejsze miesiące stanowi idealne miejsce dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek i spacerów na łonie natury. Park Narodowy Witosza powstał w 1934 roku i ma powierzchnię ponad 26 ha. Na jego terenie znajduje się rezerwat Torfeno braniszte i Bistriszko braniszte oraz część górskiego masywu Witosza. W parku wytyczono bardzo wiele dróżek, alejek i szlaków o łącznej długości ok. 270 km. To miejsce świetnie sprawdzi się podczas zimowego wypoczynku. Można wówczas wybrać się do jednego z ośrodków narciarsko-wypoczynkowych, takich jak Złatni Mostowe, Aleko.

Narodowa Galeria Sztuki

Sofia to miasto, gdzie znajdą coś dla siebie nie tylko miłośnicy przyrody, lecz także kultury i sztuki. Narodowa Galeria Sztuki mieści się w budynku dawnego pałacu bułgarskich carów. W obiekcie są przechowywane zbiory rzeźby i malarstwa współczesnego, zaaranżowane w wyjątkowy sposób na suficie i ścianach. Na terenie galerii znajduje się również Muzeum Etnograficzne, gdzie można podziwiać m.in. przepiękne ekspozycje tkanin, ceramiki oraz biżuterii.

Cerkiew Bojańska

Cerkiew Bojańska to prawosławna świątynia usytuowana w Bojanie, dzielnicy na południu Sofii. W 1979 roku została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wnętrze cerkwi zachwyca dobrze zachowanymi freskami, przedstawiającymi postaci świętych, aniołów i osób świeckich. Autor dzieł, nazywany Bojańskim Mistrzem, uznawany jest za prekursora renesansu europejskiego.

artykuł zewnętrzny