Słupsk jest miastem położonym w województwie pomorskim. Leży nad rzeką Słupią, na Pobrzeżu Koszalińskim. Symbolem Słupska jest hejnał słupski, który codziennie rozbrzmiewa o godzinie 12 z wieży Ratusza.

Zabytki historyczne Słupska

– Kościół Mariacki z krzywą wieżą; to gotycki kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego. Kościół ten został zbudowany w XIII wieku, w późniejszym czasie został przebudowany. Ma on styl trójnawowy, jest bardzo duży i majestatyczny, bardzo bogato wyposażony.

– Kościół Św. Jacka; kościół ten został wzniesiony w XV wieku, w stylu gotyckim. W późniejszym czasie przebudowano go na styl barokowy i taki pozostał do dziś. Kościół ten jest nazywany kościołem salowym, znajduje się w nim wiele zabytków sakralnych. Jednym z największych zabytków tego miejsca są organy, bardzo bogato zdobione w stylu barokowym. Są one wykorzystywane w corocznym Festiwalu Organowym.

– Ratusz Miejski; znajduje się on centrum miasta na Placu Zwycięstwa. Jest on dwupiętrowy, zwieńcza go wieża o wysokości 56 metrów. Wieżę można zwiedzać, prowadzą na nią 180 schody. Na samej górze jest taras widokowy, nieco poniżej galeria słupskich prezydentów i burmistrzów.

– Zamek Książąt Pomorskich; Zamek ten został zbudowany w 1507 roku, został zbudowany w stylu gotyckim. Później dostosowywano go do aktualnie panującego stylu, znajduje się on w pobliżu rzeki Słupia. Posiada on piękną wieżę, która góruje nad okolicą a także ozdobne, duże okna. Zamek był przez lata odrestaurowywany, dlatego dzisiaj prezentuje się bardzo dobrze. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Pomorza Środkowego.

– Zabytkowe kamienice; budynki te pochodzą z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

– Najstarsza czynna winda w Europie.

Imprezy w Słupsku

Co roku w Słupsku odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych i muzycznych. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • Amber Cup
  • Słupska Wiosna Literacka
  • Święto Ryby
  • Jarmark Gryfitów
  • Witkacy pod Strzechy
  • Konfrontacje Kobiece
  • Międzynarodowe Zawody Połowu troci i łososia

i wiele innych ciekawych imprez.

Warto też odwiedzić jeden z licznych parków w Słupsku, do najbardziej znanych należy Park Jerzego Waldorffa oraz Park Kultury i Wypoczynku. Ten drugim jest największym parkiem Słupska. To nie tylko miejsce gdzie można pospacerować ale także miejsce, gdzie można pograć w tenisa , pojeździć konno, popływać kajakami, pobawić się na placu zabaw, pozjeżdżać na sankach i miło spędzić czas na wolnym powietrzu. Park jest bardzo duży i efektowny, jest w nim mnóstwo zieleni, powietrze jest tu czyste i świeże.

Więcej atrakcji w polskich miastach znajdziesz na podroztrwa.pl

materiał zewnętrzny