Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wakacyjne plany wielu osobom, które zostały zmuszone do odwołania lub przełożenia wyjazdu na wczasy. W sezonie letnim podróże mają jednak znów stać się możliwe. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy odpowiednio się do nich przygotować.

Jak zorganizować wakacje w dobie pandemii?

Pandemia koronawirusa wprowadziła duże zmiany w życiu każdego obywatela Polski. Dotknęła ona również zapalonych podróżników i miłośników wyjazdów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych). Zamknięte granice, zawieszone kursy lotnicze oraz wstrzymany międzynarodowy ruch kolejowy w dużym stopniu ograniczyły lub wręcz uniemożliwiły przemieszczanie się. Polski rząd jednak zdecydował się na stopniowe odmrażanie gospodarki, a tym samym na złagodzenie restrykcji dotyczących podróżowania. 1 czerwca 2020 roku wznowiono loty krajowe, a planowana data przywrócenia rejsów międzynarodowych to 16 czerwca. Wkrótce mają też zostać otworzone granice Polski.

Poprawa sytuacji w turystyce skłania do ponownego planowania wakacyjnych wyjazdów. Warto więc przyjrzeć się bliżej ofercie znanych touroperatorów, np. Exim Tours. Wśród propozycji znajdują się zarówno wycieczki krajowe, jak i zagraniczne. Skorzystanie z usług biura podróży zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ zapewnia objęcie ubezpieczeniem.

Organizując wyjazd w trakcie pandemii, warto zastanowić się, które miejsca wypoczynku są najbezpieczniejsze. Niestety koronawirus jest obecny praktycznie we wszystkich krajach Europy oraz w innych miejscach na świecie. Nie ma więc możliwości całkowitego wyeliminowania ryzyka zakażenia – specjaliści uważają, że taki stan rzeczy może utrzymać się nawet przez rok lub dłużej. Wydaje się jednak, że niektóre z państw mają epidemię pod kontrolą, w związku z czym zamierzają stopniowo otwierać się na turystów. Dotyczy to wielu znanych, turystycznych kierunków podróży, m.in. Chorwacji, Grecji, Cypru, Włoch, Malty i Hiszpanii. Planując wakacje, należy więc sprawdzić, jaka jest sytuacja w danym kraju.

Zamiast wyjazdu zagranicznego można też pomyśleć o urlopie w Polsce. W tym przypadku na kierunek swojej podróż warto wybrać bardziej ustronne miejsce, które zapewnia pełny odpoczynek i zmniejsza ryzyko kontaktu ze zbyt dużą liczbą ludzi.

Jakim środkiem transportu jechać na wakacje podczas pandemii?

Bez względu na to, czy planuje się wyjazd za pośrednictwem touroperatora, czy samodzielną wycieczkę, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Podróżując samolotem, trzeba przygotować się na szereg ograniczeń, które zostały wprowadzone przez linie lotnicze. Dotyczą one m.in. konieczności noszenia maseczek ochronnych na pokładzie samolotu.

Niektóre z wycieczek oferowanych przez touroperatorów mają opcję „dojazd własny”. W przypadku wyjazdu do jednego z europejskich krajów zamiast lotu samolotem warto wybrać podróż samochodem. Choć taka forma przemieszczenia zajmuje więcej czasu, przez co jest mniej wygodna, gwarantuje największe bezpieczeństwo podczas pandemii, ponieważ wiąże się z ograniczonym kontaktem z innymi ludźmi. Decydując się na wyjazd własnym samochodem, wciąż należy jednak podjąć działania, których celem jest jeszcze większe zabezpieczenie się przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem. Zaleca się, aby podczas wsiadania i wysiadania z auta przemyć jego często dotykane elementy płynem dezynfekcyjnym na bazie przynajmniej 60% alkoholu lub wodą z mydłem. Dotyczy to przede wszystkim kierownicy, drążka zmiany biegów, klamek, dźwigni kierunkowskazów i sterowania wycieraczkami, radia, a także przycisków odpowiadających za otwieranie okien i sterowanie klimatyzacją.

Co zabrać ze sobą na wyjazd, by zachować jak największe bezpieczeństwo?

Wakacyjny wyjazd zawsze wymaga zabrania ze sobą bagażu. Zazwyczaj ogranicza się to jednak do spakowania dokumentów, odpowiednich ubrań, telefonu i ładowarki, przewodnika, kosmetyczki, nakrycia głowy oraz podstawowej apteczki. W obliczu pandemii konieczne jest jednak zachowanie szczególnych środków ostrożności, dlatego w bagażu każdej osoby powinno znaleźć się kilka dodatkowych rzeczy. Bez względu na to, czy wyjeżdża się do innego miasta w kraju, czy za granicą, należy zabrać ze sobą termometr, leki o działaniu przeciwgorączkowym (rekomendowane są specyfiki na bazie paracetamolu) oraz stosowne dokumenty medyczne (np. książeczkę zdrowia).

Jako że koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, szczególnie ważne stało się przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza regularne mycie rąk przy pomocy wody i mydła. W podróży i podczas pobytu w danym miejscu nie zawsze jest to możliwe, dlatego trzeba zabrać ze sobą odpowiednie środki. Rekomenduje się, aby spakować na wakacje i zawsze mieć przy sobie płyn do dezynfekcji na bazie alkoholu. Przydatne są także mokre chusteczki nasączone płynem do mycia rąk oraz klasyczne chusteczki jednorazowe. W wielu przypadkach konieczne mogą się okazać rękawiczki jednorazowe. Planując podróż, nie można też zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiedniej liczby maseczek ochronnych – jednorazowych lub przeznaczonych do wielokrotnego użytku.

materiał zewnętrzny