Wymagająca górska jazda rowerowa, a może rekreacyjne trasy przeznaczone dla rodzin z dziećmi? To wszystko znajduje się w malowniczej Słowenii położonej w naturalnym środowisku gwarantującym przeżycie niezapomnianych wrażeń. Śródziemnomorski klimat sprawia, że jazda rowerowa po Słoweńskich szlakach możliwa jest przez cały rok.

Najlepsze trasy rowerowe w Słowenii

Słowenia to kraj sprzyjający rowerzystom, dlatego dostępność tras i atrakcji rowerowych stanowi istotny czynnik w ofercie turystyczno-wypoczynkowej kraju. Wśród najpopularniejszych tras rowerowych w Słowenii należą:

Logo intersport

  • Tolmin-Kobarid, czyli kraina żywej wody, która znajduje się wśród najatrakcyjniejszych ofert aktywności na świeżym powietrzu (aż 2271 km tras rowerowych). Trasy przebiegają przez Park Narodowy Triglav oraz umożliwiają podziwianie widoków, panoram oraz zwiedzanie zabytków.
  • Bovec, to 395 km tras rowerowych przez malownicze doliny, które oceniane są jako najpiękniejsze tereny Słowenii. Łatwiejsze trasy przebiegają wzdłuż strumieni, rzek oraz lasów. Atrakcje dostosowane są zarówno do początkujących rowerzystów, jak i dla wyczynowych fanatyków ekstremalnej jazdy, którzy mogą spróbować swoich sił w wyższych partiach gór lub w Kanin MTB Park.
  • Kranjska Gora, zdobyła popularność po uruchomieniu parku rowerowego na widokowym stoku Vitranc. Dostępność oznakowanych tras rowerowych sprzyja stale zwiększającemu się zainteresowaniu rowerzystów. Ponad 30 km zróżnicowanych tras przeznaczonych jest zarówno dla rowerzystów szosowych, jak i górskich, którzy mogą przetestować słynną krętą drogę zlokalizowaną na wysokości 1611 m n.p.m. na przełęczy Vršič. Nie brakuje tu spokojnych tras dla rodzin z dziećmi, wytyczonych po dawnej linii kolejowej oddalonej od głównych dróg.
  • Bohinj, to 370 km tras rowerowych zlokalizowanych w samym sercu Alp Julijskich. Ta polodowcowa kraina oferuje niezapomniane widoki, a szutrowe drogi stanowią idealną propozycję na rodzinną wycieczkę z dala od ruchu pojazdów.
  • Bled to trasy dedykowane głównie dla starszych rowerzystów, którzy podczas aktywności fizycznej mogą czerpać przyjemność z uroków miejscowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
  • Idrija i Cerkno, trasy o łącznej długości 326 km o zróżnicowanej trudności stanowią idealną propozycję dla rowerzystów zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Dostępne są tutaj krótkie, rekreacyjne odcinki oraz długie i wymagające trasy rowerowe.
  • Koroška, to 580 km tras położonych na wschodnim krańcu Alp Kravanek wśród dolin i gór. Infrastruktura rowerowa umożliwia uprawianie zawodowego kolarstwa górskiego.
  • Zreče – Rogla, to serce regionu turystycznego, które dysponuje 214 km oznakowanych tras rowerowych wspieranych przez nowoczesny system nawigacji satelitarnej. Ponadto można skorzystać z usług lokalnego przewodnika w celu odkrycia walorów etnologicznych miejscowej kultury.

Słowenia to idealna propozycja na spędzenie wakacji lub odpoczynek w zgodzie z naturą. Bogactwo kultury oraz narodowego dziedzictwa połączone z pięknymi krajobrazami gwarantują niezapomniane wrażenia dla wszystkich fanatyków rowerowych wycieczek.

materiał zewnętrzny