Przypadająca na wczesną wiosnę Wielkanoc jest świetną okazją, by spędzić trochę czasu z rodziną. Bardzo fajnym pomysłem jest wspólny wyjazd, najlepiej do jednego z państw europejskich, położonych na południu kontynentu, gdzie wiosna rozpoczyna się wcześniej niż u nas, przynosząc podmuchy łagodnego powietrza, delikatne słońce i rozkwitającą zieleń. Tegoroczna Wielkanoc, przypada na drugą połowę kwietnia, więc jeśli masz trochę urlopu do wykorzystania, wyjazd może być połączony ze zbliżającą się majówką.

Chorwacja

Wielkanoc jest w katolickiej Chorwacji obchodzona bardzo gorliwie, zwłaszcza w regionie Dalmacji. Uroczystości rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową i trwają przez cały Wielki Tydzień. W wielu miastach, każdego wieczora odbywają się podniosłe ceremonie. Na przykład w Korculi, lokalne bractwa religijne organizują wielobarwne procesje – ich członkowie wkładają na tę okazję tradycyjne stroje i śpiewają średniowieczne psalmy. W ramach uroczystości wielkanocnych, odgrywane są sceny z Biblii, zwłaszcza dotyczące Męki Pańskiej. Kulminacja obchodów ma miejsce wieczorem w Wielki Piątek, gdy następuje błogosławieństwo bram miasta. Wiele innych wysp Dalmacji, w tym turystyczne perełki, takie jak Hvar i Brač, również świętuje Wielki Tydzień w podobny sposób. Natomiast w regionach centralnych, lokalne społeczności gromadzą się wokół ogromnych ognisk zwanych krijes, których tradycja sięga czasów pogańskich. Warto w tym czasie odwiedzić również Zagrzeb, gdzie będziesz miał okazję poznać niektóre z wielkanocnych zwyczajów i tradycji kultywowanych w Chorwacji. W stolicy, organizowana jest co roku wystawa wielkich, ręcznie malowanych pisanek. Pisanki prezentowane są na placu przed Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdująca się w centrum Kaptolu – historycznej osady pełnej ciekawych zabytków. Warto również zajrzeć na Plac bana Josipa Jelačicia, gdzie odbywa się Jarmark Wielkanocny. To świetne miejsce do kupienia ciekawych pamiątek i skosztowania lokalnych specjałów. Wielkanoc może być idealnym momentem, by odwiedzić Chorwację jeszcze przed rozpoczęciem wysokiego sezonu turystycznego.

Grecja

Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkową Wielkanoc, to Grecja z pewnością powinna znaleźć się na liście Twoich wymarzonych destynacji. Wielkanoc jest świętem pełnym symboli dla chrześcijan na całym świecie, ale Grecki Kościół Prawosławny, do którego należy większość Greków, w wyjątkowy sposób łączy dwa odrębne aspekty Wielkanocy: z jednej strony cierpienie i męczeństwo Jezusa Chrystusa, a z drugiej radość z jego zmartwychwstania. Te ważne wydarzenia o charakterze religijnym zostały – nie przez przypadek – splecione z nadejściem wiosny, symbolem nadziei i odrodzenia. Nawet jeśli nie jesteś osobą głęboko wierzącą, będziesz poruszony sposobem, w jaki Grecy celebrują Wielkanoc i symboliczny początek nowego życia. O tej porze roku zachwycisz się przede wszystkim cichym urokiem greckiej wsi i wysp, gdzie masowo kwitną dzikie kwiaty, a wzgórza, zazwyczaj brązowe i spalone letnim słońcem, kuszą bujną zielenią po zimowych deszczach. Jednym z pierwszych miejsc w basenie Morza Śródziemnego, gdzie wiosna przychodzi najwcześniej, jest, bez wątpienia, grecka wyspa wysunięta najdalej na południe – Kreta. Piękne plaże ciągnące się wzdłuż wyspy pozwalają się cieszyć słońcem, gdy pozostała część Europy dopiero powoli budzi się z zimowego snu. Zaplanuj wyjazd już teraz: https://r.pl/grecja.

Hiszpania

Jeśli poza wypoczynkiem, chciałbyś przeżyć Wielkanoc w wyjątkowy sposób, to koniecznie pomyśl o wycieczce do Sewilli. Wielki Tydzień jest obchodzony bardzo uroczyście w całej Hiszpanii, ale to właśnie stolica Andaluzji słynie z najpiękniejszych i najbarwniejszych procesji organizowanych przez lokalne bractwa pokutnicze. Możesz też skorzystać z gwarancji słońca i pogody, by odpocząć na malowniczych plażach Costa del Sol. Kurorty takie jak Marbella i Nerja oferują szereg atrakcji, a pobyt w luksusowym hotelu to idealny początek wiosny. Na szczególną uwagę zasługuje również Majorka, która wiosną kusi zupełnie inną atmosferą niż upalnym latem. Dni są przyjemne i słoneczne, średnie temperatury już w marcu przekraczają pułap 20o C, a piękne plaże zachęcają do relaksu. Jednakże wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie wnętrza wyspy, odkrywanie malowniczych wiosek położnych z dala od głównych szlaków. Przyjedź tu w okresie Wielkanocy, a być może zrozumiesz, dlaczego artyści tacy, jak Chopin i Miró w archipelagu Balearów upodobali sobie właśnie tę wyspę. Miejskie plaże w Palma de Mallorca są o tej porze roku spokojniejsze, a pozbawione tłumów miasto zachęca do zwiedzania i rozkoszowania się lokalną kulturą. Możesz również zaplanować relaksujący wypoczynek w jednym z luksusowych kurortów na wybrzeżu, takich jak Magaluf czy Cala d’Or, gdzie na turystów czeka wiele atrakcji.

Włochy

Wielkanoc to wspaniały czas, by bliżej poznać kulturę Włoch, w tym nie tylko niektóre z tradycji kulinarnych, ale także religijnych. Niezależnie od miejsca, do którego się wybierzesz będziesz miał niepowtarzalną okazję podziwiać spektakularne procesje i tętniące życiem jarmarki wielkanocne. Jeśli doskonale zdążyłeś już poznać atrakcje Włoch kontynentalnych, to zaplanuj tegoroczne święta wielkanocne na Sycylii. Ta największa spośród wysp na Morzu Śródziemnym stanowi wspaniały cel wycieczek, zachwyca spektakularnymi ruinami z czasów starożytnej Grecji i Rzymu, urokliwymi miasteczkami z barokową zabudową. Poza tym Palermo jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących włoskich miast. Na uwagę zasługuje również malowniczo położna Taormina, która rozpościera się na stromych zboczach gór, od poziomu morza aż do samych ich szczytów. Warto również podkreślić, że Wielki Tydzień jest na Sycylii obchodzony w niezwykle uroczysty sposób. W każdym mieście i wiosce odbywają się procesje i festyny, które przybliżają turystom lokalne zwyczaje i kulturę. Na szczególną uwagę zasługują tworzone z okazji Wielkanocy wielobarwne dywany kwiatowe, zwane infiorata.

materiał zewnętrzny