Azja coraz częściej staje się celem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Co skłania rodaków do podróży na ten kontynent? W ofertach biur podróży coraz częściej można trafić na wycieczki do Wietnamu czy do Singapuru w cenach znajdujących się w zasięgu przeciętnego Kowalskiego. Azja z roku na rok staje się nam bliższa, mimo swojego odległego położenia na mapie – a to za sprawą wielu podróżujących Polaków, dzielących się swoimi doświadczeniami w sieci oraz coraz korzystniejszych cen.

W dobie łatwego dostępu do wszelkich informacji turystycznych również zorganizowanie takiego dalekiego i egzotycznego wyjazdu na własną rękę nie stanowi większego problemu.

Oczywiście trzeba pamiętać, aby przed wyjazdem dopełnić niezbędnych formalności: przede wszystkim sprawdzić ważność paszportu, upewnić się, czy wybierając dany kierunek podróży nie potrzebujemy wizy i rozważyć zalecane szczepienia. O czym jeszcze warto wiedzieć, zanim rozpoczniemy wyszukiwanie w sieci najkorzystniejszych ofert pod hasłem: „wycieczki Wietnam” czy „wycieczki Singapur”?

●      Wietnam – wycieczka na własną rękę czy z biurem podróży?

●      Co trzeba wiedzieć planując wyjazd do Singapuru?

●      Wycieczki do Azji – dlaczego są aż tak popularne?

●      Wietnam czy Singapur – na co się zdecydować?

Wietnam na własną rękę vs Wietnam z biurem podróży

Biura podróży z całego kraju organizują wyjazdy do Azji – to jednak tylko jedna z możliwości, jakie ma do wyboru osoba zainteresowana spędzeniem wakacji w klimacie zdecydowanie odmiennym niż europejski.

Jakie mamy alternatywy? Wyjazd do Wietnamu można oczywiście zorganizować na własną rękę, co z pewnością pozwoli na większą swobodę, elastyczność i spontaniczność, a także zmniejszy całościowy koszt podróży. Turyści, którzy mają już takie doświadczenie za sobą, chętnie dzielą się w sieci wrażeniami, kosztorysami, poleceniami, ostrzeżeniami zarówno na blogach, jak i na forach podróżniczych – właśnie w oparciu o takie doświadczenia i źródła tanie wyjazdy do Azji stały się ostatnimi czasy tak popularne i pożądane.

Czy to już koniec opcji? Niekoniecznie. Istnieje jeszcze jedno, ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za masowymi wycieczkami objazdowymi, ale samotna wyprawa z plecakiem jest dla nich zbyt ekstremalna – polski przewodnik po Wietnamie. Co to znaczy? Możemy spróbować odszukać w Wietnamie lokalne biura podróży, można nawet trafić na takie prowadzone przez mieszkających tam na stałe Polaków i zdecydować się na organizację wymarzonej wycieczki z ich pomocą. Możemy zdecydować się na całościowe zaplanowanie naszego wyjazdu do Azji lub wybrać z oferty danego biura tylko kilka interesujących nas, krótszych wycieczek po wybranym regionie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z powyższych opcji jest najlepsza. To zależy od sytuacji. Jeżeli ktoś ma dokładny plan na to, co zobaczyć w Azji i może pochwalić się doświadczeniem w dalekich podróżach – jak najbardziej może spróbować zorganizować wyjazd do Wietnamu samodzielnie. W przeciwnym wypadku, chociażby ze względu na komfort wyjazdu i jego bezpieczeństwo, o wiele lepiej jest zdać się na doświadczenie pośrednika.

Co trzeba wiedzieć, planując wyjazd do Singapuru?

Chcąc, by wycieczki zagraniczne były w pełni bezpieczne, warto skorzystać z porad lekarza medycyny podróży odnośnie zalecanych szczepień. W przypadku krajów azjatyckich będą to przeważnie szczepionki na choroby wirusowe wątroby, tężec czy dur brzuszny.

Planując wyjazd do Singapuru, poza tym, że oczywiście trzeba posiadać ważny paszport, nie musimy martwić się o wizę, warto jednak wiedzieć o tym kraju kilka rzeczy, które pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych stresów.

Pamiętajcie, że Singapur słynie jako miasto zakazów i nakazów. Przed wyjazdem w te strony warto dokładnie prześledzić informacje na temat tego, co możemy wwieźć i co możemy wywieźć z Singapuru, a także, jakich zachowań unikać, by nie wpędzić się w kłopoty (za śmiecenie na ulicy czy niespuszczanie wody w toalecie można się narazić na spore kary finansowe).

Z pewnością przed wyjazdem zrodzi się nam także w głowie podstawowe pytanie o to, kiedy jechać do Azji, w tym wypadku do Singapuru i tu również, posiłkując się informacjami pogodowymi w sieci i relacjami innych podróżników, musimy wybrać odpowiedni czas dla siebie. W Singapurze zawsze jest upalnie i deszczowo, możemy jednak ustalić termin podróży w oparciu o planowane aktywności, udział w jakichś większych wydarzeniach (np. Great Singapore Sale) czy festiwalach (np. obchody Chińskiego Nowego Roku).

Wycieczki do Azji – dlaczego są aż tak popularne?

Dlaczego wycieczki do Azji cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem? Powodów może być kilka. Wyjazdy wakacyjne do krajów północnej Afryki, które jeszcze kilka lat temu królowały wśród najpopularniejszych ofert wakacyjnych, nie są już niczym wyjątkowym. Większość osób już była w Egipcie czy w Tunezji. Tymczasem wycieczki do Azji kuszą nowością i tajemniczością odległego kontynentu, dlatego przyciągają tak wielu chętnych turystów.

Azja jest tak rozległa, tak zróżnicowana, tak egzotyczna, że jej piękno jeszcze długo pozostanie nieprzebrane – prędko się nam nie znudzi. Co ważne, możemy eksplorować ją na wiele sposobów, nie jesteśmy więc zmuszeni do skorzystania z ofert któregokolwiek z touroperatorów, bo z dobrą ekipą, bezpiecznie i za stosunkowo małe pieniądze zwiedzimy Azję na własną rękę.

Ze względu na odległość, wciąż jeszcze pewną niedostępność, tajemniczość i egzotyczność, wycieczka do Azji może być naszą wycieczką życia – dlatego wyjazdy do Wietnamu czy Singapuru wciąż wzbudzają tyle emocji.

Wyjazd do Wietnamu czy wycieczka do Singapuru – co wybrać?

Wybierając się po raz pierwszy w egzotyczną podróż do tak odległych krajów, można mieć niemały problem z podjęciem ostatecznej decyzji, jaki kierunek wybrać. Cała Azja kusi tak wieloma atrakcjami i smakami, każdy kraj ma swój specyficzny koloryt, każdy region ma zaoferowania coś innego, ale równie atrakcyjnego. Musimy znaleźć balans pomiędzy naszym pragnieniem wylegiwania się na słonecznej plaży, a ciekawością poznania odmiennych kultur zarówno w ich współczesnym, jak i historycznym wydaniu.

Na całym kontynencie nie brakuje urokliwych miejsc, a urlop ma ograniczony czas. Jak więc podjąć decyzję, aby potem nie żałować swojego wyboru?

Kluczem do sukcesu jak zawsze okaże się porządny reserach i dokładne sprawdzenie tego, co dany kraj ma nam do zaoferowania od strony turystycznej. Zawsze w cenie są przeróżne listy i zestawienia, sporządzane przez wszystkich uczestników planowanej wycieczki, odnośnie swojej wizji wymarzonych wakacji w Azji. Dla jednego idealny scenariusz, to dwa tygodnie spędzone na piaszczystej plaży w promieniach ciepłego słońca, którego w naszym kraju niestety brakuje przez większą część roku. Z kolei ktoś inny może preferować bardziej aktywny sposób spędzania urlopu, nastawiony na poznawanie najciekawszych atrakcji turystycznych i lokalnych mieszkańców. Oczywiście nikt nie musi wybierać pomiędzy zwiedzaniem a plażowaniem, gdyż znajdziemy mnóstwo opcji na połączenie obu tych form spędzania wolnego czasu w ramach jednego programu wycieczki.

Koniecznym będzie też prześledzenie informacji pogodowych, tak, by z jak największa dozą prawdopodobieństwa trafić na aurę odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Z doświadczenia podpowiemy jednak, że szkoda czasu na koncertowanie się na tym, gdzie w Azji nie pada deszcz, bo może tu padać zawsze i wszędzie. Oczywiście możemy skreślić z listy terminy wyjazdów w samym środku pory deszczowej, ale dobrze zaplanowanej wycieczki z dobrze dobranym towarzystwem i przewodnikiem nie zepsuje nam żaden deszcz – i na tym warto się skupić.

W Singapurze mamy dość jednolitą sytuację pogodową, jest to także państwo-miasto o niewielkiej powierzchni i o ograniczonej (choć niezwykle bogatej) ilości najciekawszych atrakcji. Oczywiście możemy spędzić tu miesiąc, ale na satysfakcjonujące poznanie Singapuru wystarczą nawet 3 dni. Będzie to więc doskonały kierunek na krótszą wyprawę lub bazę wypadową do podróży po całej Azji.

Jeśli chodzi o dłuższe wycieczki, Wietnam wydaje się zdecydowanie lepszym wyborem – jest to kraj niezwykle zróżnicowany nie tylko pod kątem atrakcji, ale także klimatu i kuchni. Aby poznać Wietnam w pełni, od majestatycznej, górzystej Północy po ciepłe i gwarne Południe, potrzeba minimum dwóch tygodni, a można tu zabawić o wiele dłużej nie zaznając nudy.

Wyjazd do Singapuru czy wycieczka do Wietnamu to będą dwa nieporównywalne doświadczenia podróżnicze, nie sposób więc zdecydować o wyższości jednego nad drugim. To od nas zależy, czy wolimy zabawić się w atmosferze azjatyckich wielkich miast i nacieszyć oczy niebywałymi zdobyczami nowoczesności czy może bardziej ciągnie nas ku poznawaniu w nieco wolniejszym rytmie azjatyckiej przyrody, codziennego życia mieszkańców, aromatów tradycyjnej kuchni i piękna lokalnej tradycji.

 materiał zewnętrzny

 

 

undefined