Przewodnik turystyczny po najciekawszych miejscach województwa

Różnorodna rzeźba, doliny rzek, lasy, łąki, miasta i miasteczka oraz ciekawe zabytki wplecione w ten krajobraz – tak prezentuje się województwo kujawsko-pomorskie na mapach, pocztówkach czy folderach promocyjnych. Podobne wrażenie na temat regionu można odnieść po kontakcie z przewodnikiem Włodzimierza i Wieńczysława Bykowskich pt. “Kujawsko-pomorskie dla każdego”.

Włodzimierz Bykowski znany jest przede wszystkim jako autor licznych przewodników po regionie kujawsko-pomorskim dla turystów aktywnych, w tym przede wszystkim dla rowerzystów i kajakarzy. Tym razem do współpracy zaprosił swojego syna Wieńczysława. W jej wyniku powstał przewodnik napisany z myślą o turystach zmotoryzowanych lub rowerowych. Jest to drugie wydanie publikacji z 2005 roku, wydanej pod tym samym tytułem.

Mapa tras przedstawionych w przewodnikuPo otwarciu przewodnika rzucają w oczy liczne czarno-białe fotografie oraz schematyczne mapy. To dlatego, że koncepcja przewodnika polega na prowadzeniu po konkretnych trasach zgrupowanych w 5 rozdziałach. Wycieczki liczą zwykle po kilkadziesiąt kilometrów łącząc kilkanaście miejscowości. Opis każdej z tras rozpoczyna się krótką charakterystyką jej przebiegu, a następnie obszernymi opisami historyczno-krajoznawczymi poszczególnych miejsc. Przy każdej z tras podane są współrzędne geograficzne punktów, przez które prowadzą wycieczki, dzięki czemu można je wprowadzić do GPS i ułatwić w ten sposób nawigację. Odpowiednie, gotowe pliki dla urządzeń GPS można pobrać ze strony www.apeiron.datum.pl. Miejsca opisane w przewodniku zostały sklasyfikowane, co ułatwia decyzję przy wyborze kierunku i przebiegu wycieczki. Ta forma przewodnika sprawia, że jest on bardzo praktyczny przy używaniu go w terenie.

Kilka stron przewodnika poświęcono charakterystyce geograficzno-historycznej regionu, która ilustrowana jest mapami. Krótki praktyczny słownik porządkuje terminologię z zakresu historii sztuki. Równie przydatnym dodatkiem jest indeks miejscowości opisanych w przewodniku. Czarno-białe zdjęcia sprawiają bardzo dobre wrażenie. Zostały opracowe z dużą dbałością o szczegóły, dzięki czemu nie odczuwa się braku koloru w przewodniku. Szyto-klejona, porządna oprawa sprawia, że będzie on na pewno służył przez długie lata.

Przewodnik “Kujawsko-pomorskie dla każdego” można śmiało polecić każdemu, kto chce poświecić trochę czasu na eksplorację regionu, szczególnie od strony zabytków architektury. Walory przyrodnicze i krajobrazowe schodzą w nim nieco na drugi plan, ale trudno uznać to za wadę, bo jest to wrażenei zgodne z założoną przez autorów konwencją przewodnika.

Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski 
Kujawsko-pomorskie dla każdego 
Przewodnik turystyczny po najciekawszych miejscach województwa

ISBN 978-83-62303-07-6
2011, wydanie 2 (poszerzone i uaktualnione)
objętość: 272 str., wielkość: 130 x 205 mm, oprawa broszurowa szyto-klejona
Zapraszamy do odwiedzenia strony www i profilu Facebook Włodzimierza Bykowskiego, gdzie prezentuje swoją działalność z zakresu malarstwa, designu, fotografii, a także bloguje.

Przewodnik “Kujawsko-pomorskie dla każdego” dostępny jest m.in. w Bydgoskim Centrum Informacji:

ul. Batorego 2 (wejście ul. Niedźwiedzia 1)

85-104 Bydgoszcz

tel.:  +48 52 340 -45-50

e-mail:  bci@visitbydgoszcz.pl

www.visitbydgoszcz.pl