Mazurska Pętla Rowerowa

Pisz – Ruciane-Nida – Mikołajki – Mrągowo – Ryn – Węgorzewo – Giżycko – Miłki – Orzysz

3.75 (75%) - 73 głosy

300 km

Pobierz ślad GPS: KML | GPX

Spis treści:   Mapa trasy | Opis  | Komentarze

Mapa

Opis

Mazurska Pętla Rowerowa zapowiada się na idealne miejsce na aktywny wypoczynek – szczególnie dla wszystkich fanów Mazur. MPR ma liczyć 300 kilometrów i prowadzić wokół Wielkich Jezior Mazurskich, w sąsiedztwie szlaku wodnego.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rowerzyści zaczną ją przemierzać pod koniec 2023 roku.

Etapy Mazurskiej Pętli Rowerowej

Najważniejszymi miejscowościami na trasie MPR są:

Pisz – Ruciane-Nida – Mikołajki – Mrągowo – Ryn – Węgorzewo – Giżycko – Miłki – Orzysz

Prace przy pętli zakładają trzy etapy:

  1. Odcinek liczący 120 km, który przebiega przez: Sterławki Małe–Doba–Radzieje–Przystań–Mamerki–Węgorzewo–Ogonki–Pozezdrze–Pierkunowo–Giżycko–Wilkasy–Bogaczewo-Kanał Kula-Rydzewo-Marcinowa Wola.
  2. Odcinek 90 km w miejscowościach: Cierzpięty-Karwik-Pisz-Wiartel-Karwica-Krzyże-Ruciane Nida-Iznota.
  3. Odcinek 90 km, który ma przebiegać przez: Mikołajki-Stare Sady-Jora Wielka-Notyst-Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka-Użranki-Kosewo-Mrągowo-Młynowo-Ryn-Orło.

Z niektórych fragmentów trasy można korzystać już dziś, jednak większość jest jeszcze w budowie – dlatego warto dokładnie sprawdzić aktualną mapę, zanim wybierzemy się w drogę. Niestety na tę chwilę dokładne dane GPS dla trasy nie są jeszcze dostępne. Jak tylko się pojawią, opublikujemy mapę i pliki GPX i KML, jak dla pozostałych plików w bazie.

Co ważne, Mazurska Pętla Rowerowa ma się łączyć z Green Velo, czyli ze Szlakiem Rowerowym Polski Wschodniej. 

Nawierzchnia na MPR

Nawierzchnia na Mazurskiej Pętli Rowerowej ma być zróżnicowana, ale przy tym możliwa do przejechania na większości rodzajów rowerów. Na trasie powstają ścieżki asfaltowe, które będą oddzielone od jezdni, jak również wyrównywane są drogi gruntowe. Na 300 km dystansie pojawiają się tez ścieżki rowerowe, które powstały nawet kilkanaście lat temu.

Modernizacji mają być poddane mosty, kładki i inna infrastruktura na całej długości trasy. Możemy więc spodziewać się dobrego oznakowania w postaci tablic informacyjnych, wiat wypoczynkowych, sanitariatów i stojaków na rowery.

Gdzie zacząć wycieczkę?

Najbardziej kojarzoną z Mazurską Pętlą Rowerową jest miejscowość Pisz i to od niej warto zacząć rowerową wyprawę. To miejsce najbardziej wysunięte na południe, a więc najbliżej Warszawy – transport nie powinien sprawić kłopotu. W Piszu jest dworzec kolejowy oraz autobusowy. Na ten drugi dojedziemy z Olsztyna, Gdańska, Białegostoku, Ełku i Warszawy.

Czy Mazurska Pętla Rowerowa to trudna trasa?

Mazurska Pętla Rowerowa zapowiadana jest jako bezpieczna, wygodna trasa z łatwym dostępem do przyrody i dobrze wyposażonymi MOR. Odcinki, które będą oddzielone od ruchu kołowego, nadadzą się dla najmłodszych rowerzystów.

Ile zajmuje przejechanie MPR? Trzeba na to liczyć około 5 dni, jeśli zakładamy, że pokonamy 60 km dziennie. Łatwo zaplanować wycieczkę tak, by przed zmierzchem dotrzeć do miejsca noclegowego.

Noclegi

Najprościej o noclegi będzie w miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Mikołajki czy Mrągowo. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w sezonie ceny będą tam najwyższe. Noclegu można poszukać też w Giżycku, Piszu, Orzyszu i Węgorzewie.

Na Mazurach łatwo o nocleg o różnym standardzie. Znajdzie się coś zarówno dla fanów apartamentów, jak i agroturystyki i nocowania pod namiotem. Ceny są adekwatne do standardu. Spanie na polu namiotowym to koszt od 20 zł za osobę (czasem dochodzi do tego opłata za samochód albo namiot). W hotelu czy apartamencie zapłacimy trzycyfrową kwotę za dobę pobytu.

Główne atrakcje na trasie

Mazury to piękny teren – nie dziwi zatem fakt, że przemierzanie pętli dostarczy rowerzystom wiele okazji do zachwytu przyrodą. Na odwiedzających czekają też atrakcje, które powstały wiele lat temu.

Miejsca, które na pewno warto odwiedzić:

  •       Zabytkowy ratusz w Piszu
  •       Puszcza Piska
  •       Śluza Guzianka
  •       Wioska Żeglarska w Mikołajkach
  •       Rezerwat Jezioro Łuknajno
  •       Amfiteatr, Piknik Country i Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie
  •       Zamek Ryn
  •       Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria” w Rynie
  •       Wyspa Kormoranów
  •       Wioska Indiańska w Spytkowie
  •       Zabytkowy Most Obrotowy nieopodal Giżycka
  •       Największy śródlądowy Port Ekomarina Giżycko
  •       Najstarszy kościół na Mazurach w Miłkach
  •       Największa ostoja przelotnych żurawi
  •       Wędkarskie serce Mazur blisko Orzysza
  •       Walka Czołgów w Orzyszu.

Mazurska Pętlo Rowerowa, czekamy! Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to już w 2023 roku będziemy mogli połączyć turystykę wodną i rowerową, podziwiać 2600 mazurskich jezior i aż 11 rezerwatów przyrody – a wszystko to beztrosko pedałując w towarzystwie przyrody.

Trasy w okolicy

Trasa Mazurska Pętla Rowerowa - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Trasa Mazurska Pętla Rowerowa - ile km?

Długość trasy wynosi 300 km (szczegóły)

ile czasu potrzeba na pokonanie trasy Mazurska Pętla Rowerowa?

Na pokonanie tej trasy o długości 300 km należy przeznaczyć 4-6 dni (szczegóły)

Czy trasa Mazurska Pętla Rowerowa jest atrakcyjna przyrodniczo?

Tak, prowadzi przez Mazurski Park Krajobrazowy . (szczegóły)

Gdzie znajduje się trasa Mazurska Pętla Rowerowa?

Trasa Mazurska Pętla Rowerowa prowadzi przez województwo warmińsko-mazurskie (szczegóły)

Kategorie

Rodzaje szlaku: Trasa rowerowa (nieoznakowana). Miejscowości: Baranowo, Bogacko, Bogaczewo, Boże, Cierzpięty, Doba, Gajewo, Giżycko, Grzegorze, Iznota, Jagodne Wielkie, Jeglin, Jeziorko, Jora Wielka, Kal, Kamionki, Karwica, Kleszczewo, Knis, Kociołek Szlachecki, Kosewo, Krzyżany, Krzyże, Kwik, Łabapa, Maldanin, Marcinowa Wola, Mikołajki, Miłki, Młynowo, Mrągowo, Nikutowo, Nowe Guty, Ogonki, Okartowo, Orło, Orzysz, Pieczarki, Pilwa, Pisz, Pniewo, Pogobie Średnie, Popowo Salęckie, Pozezdrze, Prawdowo, Probark, Radzieje, Ruciane Nida, Ruska Wieś, Rydzewo, Ryn, Słabowo, Śniadowo, Snopki, Stare Sady, Stawki, Sterławki Małe, Stręgiel, Surwile, Świdry, Szczechy Wielkie, Szczerzbowo, Sztynort, Tros, Trygort, Trzonki, Turośl, Użranki, Wąglik, Węgorzewo, Wiartel, Wiartel Mały, Wielki Las, Wilkasy, Wrony, Wygryny, Wyszembork, Zdory, i Zdunowo. Regiony: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Mazurski Park Krajobrazowy, piski (powiat), i Równina Mazurska. Województwa: warmińsko-mazurskie.

Ostatnia modyfikacja: 3 lipca 2023