Pod nazwą Borów Tucholskich kryje się przepiękna kraina położona na północy Polski. To miejsce wprost stworzone do wypoczynku na łonie przyrody, aktywności na świeżym powietrzu i relaksu z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Na terenie Borów Tucholskich nie brakuje atrakcji, z których warto skorzystać, meldując się na miejscu.

Jak dojechać do Borów Tucholskich i skąd wyruszyć na odkrywanie ich tajemnic?

Bory Tucholskie znajdują się w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim. Miejsce to słynie przede wszystkim z obficie porastających je naturalnych borów sosnowych – na tym terenie znajduje się największe ich skupisko w całej Polsce! To jednak jeszcze nie wszystko – miejsce to obfituje bowiem w atrakcje o głównie przyrodniczym charakterze.

W związku z tym, Bory Tucholskie idealnie nadają się na urlop dla osób, które cenią sobie spokój, kochają bliski kontakt z naturą oraz chcą odpocząć w aktywny sposób. Specjalne z myślą o nich okolice te przygotowały bogatą ofertę zakwaterowania. Można się z nią zapoznać na Nocowanie.pl – największym polskim portalu noclegowym i za jego pośrednictwem od ręki zarezerwować nocleg na miarę swoich potrzeb i budżetu w takich miejscowościach, jak m. in. Chojnice, Tuchola czy Swornegacie.

Bory Tucholskie wczoraj i dziś, czyli wieża widokowa Trzebciny

Jednym z tych niezwykłych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas urlopu w Borach Tucholskich, jest zlokalizowana w Trzebcinach wieża widokowa. Jest to o tyle nietypowa konstrukcja, że pozwala nie tyle podziwiać piękno Borów Tucholskich, lecz ukazuje, jak natura odradza się do życia po kataklizmie.

W 2012 r. przez Bory Tucholskie przetoczył się potężny huragan, który powalił na ziemię całe hektary lasów. W miejscu zniszczonych drzew zasadzono nowe, których stopniowy wzrost można podziwiać z wieży widokowej w Trzebcinach. To niewysoka, drewniana konstrukcja, która dobitnie ukazuje, że wobec działania sił natury jesteśmy bezsilni. Tuż obok znajduje się tablica informacyjna upamiętniająca to wydarzenie.

Natura w pełnej krasie, czyli wizyta w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”

O tym, jak wielkie znaczenie przyrodnicze ma obszar Borów Tucholskich świadczy obecność tu parku narodowego. Zajmuje on powierzchnię 46 km2, które chronią lasy, torfowiska, jeziora oraz wydmy. Park Narodowy „Bory Tucholskie” to także dom wielu zwierząt – na jego terenie można spotkać się „oko w oko” z sarnami, zającami, borsukami i innymi przedstawicielami tucholskiej fauny.

Wybierając się do parku narodowego i odkrywając jego kolejne bogactwa, należy jednak pamiętać, że po jego terenie można poruszać się zgodnie z ustalonymi zasadami. Obowiązują bilety wstępu oraz obowiązek trzymania się wyznaczonych ścieżek.

Rowerem po Borach Tucholskich, czyli Kaszubska Marszruta

Bory Tucholskie to miejsce, które doceniają nie tylko turyści piesi, ale także rowerzyści. Tereny te obfitują w liczne ścieżki rowerowe, spośród których warto wymienić szczególnie jedną. Nosi ona nazwę Kaszubskiej Marszruty i biegnie przez tereny powiatu chojnickiego, łącząc ze sobą najważniejsze miasta i kurorty wypoczynkowe, w tym m. in. Swornegacie, Charzyków, Chojnice, Czersk i wiele innych.

Po zarezerwowaniu za pośrednictwem strony https://www.nocowanie.pl/ noclegów w jednym z nich i dotarciu na miejsce, wystarczy więc wsiąść na rower i wyruszyć na odkrywanie Borów Tucholskich! Kaszubska Marszruta obejmuje 4 szlaki rowerowe, których łączna długość wynosi aż 165 km.

Wodne atrakcje pośród lasów, czyli spływy kajakowe po rzece Brdzie

Na terenie Borów Tucholskich znajdziemy nie tylko bujne, zielone lasy, lecz także liczne rzeki i jeziora. Jest więc idealne miejsce na urlop także dla miłośników sportów wodnych, w tym szczególnie kajakarstwa. Z uroków tego sportu można skorzystać, wybierając się nad rzekę Brdę, na której organizowane są popularne spływy kajakowe.

Spory odcinek spływów prowadzi przez samo serce Borów Tucholskich, zapewniając swoim uczestnikom niesamowite wrażenia oraz jeszcze bliższy kontakt z naturą. Organizacją spływów kajakowych po Brdzie zajmują się profesjonalne firmy, działające m. in. w Swornychgaciach i Tleniu.

600-letni dąb Bartuś i jezioro Kacze Oko

Bory Tucholskie także mają swoje najstarsze drzewo. Jest nim dąb Bartuś, który od 1991 r. jest pomnikiem przyrody, a jego wiek szacuje się na ok. 600 lat. Tuż za dębem znajduje się natomiast wejście na drewnianą kładkę prowadzącą wokół jeziorka Kacze Oko.

Trasa liczy sobie ok. 600 m i biegnie przez leśne ostępy i miejsca, w których czuć unikalny klimat panujący w Borach Tucholskich, bliskość dzikiej przyrody oraz spokój panujący w królestwie zwierząt, gdzie człowiek jest jedynie gościem.

artykuł zewnętrzny