Gdy mówimy o atrakcjach Województwa Kujawsko-Pomorskiego, większość ludzi intuicyjnie skupia się na dwóch największych miastach tego regionu. Bydgoszcz i Toruń rzeczywiście oferują wiele fascynujących miejsc, jednak województwo kujawsko – pomorskie swoją prawdziwą twarz odkrywa, gdy opuścimy zgiełk miejski i udajemy się do mniejszych miejscowości, gdzie turystów zachwyca bogata tradycja regionu. Jakie z tamtejszych atrakcji warto uwzględnić w planie wycieczki? Co warto zobaczyć w kujawsko – pomorskim?

Będąc w województwie kujawsko-pomorskim, warto zajrzeć także do stolicy województwa. W Bydgoszczy znajduje się Wyspa Młyńska – wyjątkowy zakątek zieleni w centrum miasta, miasto – ogród Sielanka czy szereg muzeów. Na obrzeżach miasta znajduje się zaś wyjątkowe muzeum – Exploseum i Muzeum Wojsk Lądowych dla zwolenników militariów. W położonym nieopodal Toruniu znajdują się ruiny zamku krzyżackiego oraz ciekawe Żywe Muzeum Piernika.

Zamki krzyżackie – coś dla miłośników historii

Skoro pojawiła się już informacja o ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu, warto pamiętać, że to nie jedyna pozostałość po tym zakonie na terenie regionu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Zamek Krzyżacki w Świeciu – wzniesiony w XIV wieku jako jedyna warownia w granicach państwa krzyżackiego. Do naszych czasów przetrwały skrzydła, wieża, baszta oraz fragmenty murów obronnych.

Najlepiej zachowaną warownią krzyżacką w województwie jest Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Inne zamki można zobaczyć w Radzyniu Chełmińskim, w Grudziądzu czy w Chełmnie. Chcąc zwiedzać Chełmno czy Świecie, warto jako bazę wypadową wybrać Poledno. Znajduje się tam wyjątkowy pałac ze strefą Spa i safari, idealny jako zakwaterowanie dla par czy rodzin.

Bory Tucholskie i inne przyrodnicze kujawsko – pomorskie atrakcje

Z pewnością warto przywołać urokliwe Bory Tucholskie oraz Muzeum Borów Tucholskich. To największy obszar borów sosnowych w Polsce, rozciągający się w dorzeczu rzek Wdy i Brdy. Miejsce zachwyca malowniczym krajobrazem, interesującą rzeźbą terenu oraz bogactwem flory i fauny. To doskonałe miejsce dla tych, którzy pragną oderwać się od miejskiego zgiełku.

Co zobaczyć w Brodnicy?

Kolejnym ciekawym miasteczkiem jest Brodnica. Na miłośników przyrody czeka tu Brodnicki Park Krajobrazowy, zaś na pasjonatów zwiedzania – Pałac Anny Wazówny. Obowiązkowym punktem wycieczek jest wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok na panoramę miasta.

materiał zewnętrzny