Polska skrywa wiele fantastycznych miejsc, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Wśród nich są województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie, a konkretniej Bory Tucholskie. Mowa tutaj o jednym z najbardziej zalesionych obszarów Polski, który ma sporo do zaoferowania zarówno osobom ceniącym aktywny wypoczynek, jak i tym szukającym leniwego relaksu.

Gdzie znajdują się Bory Tucholskie? 

Bory Tucholskie znajdują się na obszarze dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Mowa tutaj zarówno o lasach, jak i równinach sandrowych, które poprzecinane są wydmami i dolinami. Miejsce słynie z przepięknych rezerwatów przyrody i urokliwych tras spacerowych, choć na przestrzeni wieków utraciło ono znamiona prawdziwej puszczy.

Pod względem kulturowym Bory Tucholskie należą do Pomorza Gdańskiego. Teren ten położony jest pomiędzy Kaszubami, Krajną a Kociewiem. Dużo trudniej jest natomiast precyzyjnie określić granice etnograficzne Borów Tucholskich — niektórzy badacze wskazują, że mogły do nich należeć takie miejscowości, jak Czersk, Łąg, Zdroje, Wda czy Jeżewo.

W bezpośredniej okolicy tego niezwykłego obszaru, położonych jest kilka urokliwych miasteczek i wsi — w tym m.in. Człuchów i Przechlewo. To właśnie nieopodal Przechlewa w powiecie człuchowskim (zaledwie 40 km od Chojnic) wybudowano Hotel Aubrecht — miejsce słynące z niesamowitego klimatu, spokoju i licznych atrakcji w najbliższej okolicy. Mowa tutaj m.in. o Jeziorze Szczytno, które przecina rzeka Brda, będąca popularnym i zarazem jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Na jeziorze znajduje się też Wyspa Zamkowa, na której w średniowieczu wzniesiono legendarny gród obronny Szczytno. Co więcej, Jezioro Szczytno jest też wielką atrakcją dla wędkarzy. W jeziorze występują okonie, węgorze, karpie, szczupaki i liny. Z kolei okoliczne wysepki to miejsca lęgowe wielu ptaków wodnych — w tym m.in. gągoła, tracza czy remiza. Zarówno jezioro, jak i jego okolice sprzyjają błogiemu odpoczynkowi, długim spacerom i wycieczkom rowerowym. W pobliżu Szczytna można też zwiedzić rezerwat Osiedle Kormoranów — popularne wśród turystów miejsce letniego wypoczynku.

Bory Tucholskie — atrakcje 

Podczas wycieczki do Borów Tucholskich oprócz wspomnianego Jeziora Szczytno, warto też odwiedzić miasto Człuchów — znajduje się ono zaledwie 15 km na zachód od Chojnic. W Człuchowie można zwiedzić potężną wieżę dawnego zamku krzyżackiego, który swego czasu był drugą pod względem wielkości tego typu budowlą zaraz po zamku w Malborku.

Warto również zobaczyć rynek starego miasta, muzeum regionalne i kościół św. Jakuba Apostoła. Popularną atrakcją jest także Lasek Luizy — park słynący z buków i dębów, w którym na początku XIX wieku zakochała się pruska królowa Luiza. W Borach Tucholskich odnajdziemy także wiele akcentów zarówno kultury kaszubskiej, jak i niespotykanej nigdzie indziej kultury Borowiaków — mieszkańców tej dawnej puszczy, którzy na przestrzeni wieków wykształcili własne obyczaje i gwarę. Ciekawostką jest tutaj fakt, że gwara borowiacka jest połączeniem gwary kaszubskiej i wielkopolskiej. 

materiał zewnętrzny