Dębki, niewielka miejscowość na Pomorzu Gdańskim u ujścia do morza rzeki Piaśnicy. Nie każdy wie, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie, Dębki były wsią graniczną. Polska granica morska w 1918 roku miała niespełna 240 kilometrów długości. W tych 240 kilometrach tylko 24 były nad otwartym morzem. Wybrzeże morskie II Rzeczpospolitej z bezpośrednim dostępem do wód Bałtyku zaczynało się we Władysławowie, a kończyło właśnie w Dębkach. Piaśnica na odcinku od jeziora Żarnowieckiego do ujścia w wody Bałtyku była rzeką graniczną. Dziś dla upamiętnienia tego faktu w Dębkach znajduje się zrekonstruowany słup graniczny.
Bardzo ciekawą atrakcję stanowi ujście Piaśnicy, które bardzo spokojnie wprowadza wody rzeki do morza. Koryto rzeki przecina plażę i bardzo malowniczo łączy się z morskim brzegiem.
Piaśnica u swojego ujścia jest bardzo spokojnym bardziej ciekiem wodnym niż rwącą rzeką. Dzieje się tak ze względu na to, że tuż przed ujściem wypływa z jeziora Żarnowieckiego przez które przepływa. Na rzece zbudowana jest niewielka śluza regulująca intensywność przepływu wody.
Tylko w Dębkach można uczestniczyć w spływach kajakowych kończących się na morskiej plaży. Rzeka Piaśnica na odcinku od śluzy tuż przy jeziorze Żarnowieckim aż do morskiego ujścia jest bardo spokojną i pytką rzeką nadającą się na organizowanie rodzinnych spływów kajakowych.
Zwolennicy nurkowania mogą w Dębkach zaspokoić podwodne poszukiwania skarbów. W niedalekiej odległości od brzegu na wysokości ujścia Piaśnicy, na dnie morskim spoczywa wrak statku. Zatopiony statek to żaglowiec General Carleton, który zatonął w tym miejscu podczas sztormu w roku 1785 roku. Zatopiony wrak znajduje się na stosunkowo małej głębokości nie przekraczającej 8 metrów.
Więcej atrakcji w Dębkach można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/debki-atrakcje
Dębki – krótko historycznie
Pierwsze wzmianki o osadzie rybackiej u ujścia rzeki Piaśnicy do morza, pochodzą z 1227 roku. Nie oznacza to, że wcześniej na tym terenie nie istniały osady ludzkie. Położenie nad brzegiem rzeki u jej ujścia do morza to doskonałe miejsce na osadę i zapewne wiele wieków przed pierwszą wzmianką pisaną toczyło się tam bujne życie.
Wieś na przestrzeni od XVI do XVIII wieku była dzierżawiona przez rodzinę Dembków co dało powód do jej nazwy pochodzącej od tego właśnie nazwiska. Pierwszy rozbiór Polski sprawił że Dębki znalazły się w granicach Prus i trwało to aż do 1918 roku kiedy wróciły do niepodległej Polski.
W czasach II Rzeczpospolitej w Dębkach usytuowany był posterunek straży granicznej. Od 1918 roku zaczął się rozwój turystyki na tym terenie głównie za sprawą organizowanych tutaj obozów harcerskich. Tereny wokół Dębek były jeszcze na tyle dzikie, że mogły być dobrym miejscem służącym hartowaniu ducha harcerskiego.
W latach 1934-1935 zbudowano tutaj drewniany kościół, a mieszkańcy parali się głównie rybołówstwem .
Pełen rozwój jako miejscowość letniskowa rozpoczął się w Dębkach w latach 50 ubiegłego wieku i trwa do dziś.
materiał zewnętrzny