Pickleball to sport jeszcze mało rozpowszechniony w naszym kraju, święci za to triumfy za oceanem. Piłki do pickleballa odbija się we wszystkich stanach USA, od Nowego Jorku po Los Angeles, od Florydy po Seattle. Amerykanie oszaleli na punkcie pickleballa i szacuje się, że uprawia go tam ponad 30 milionów ludzi. Czas na to, żeby moda na przebijanie przez siatkę piłki do pickleballa przywędrowała na Stary Kontynent.
Jakiej piłki do pickleballa używać
Przede wszystkim piłki do pickleballa dzielą się na dwie kategorie – indoor i outdoor. Tych pierwszych używamy na kortach zamkniętych pod dachem, gdzie na grę nie wpływają warunki atmosferyczne. Drugich z kolei na kortach zewnętrznych, na których może być mokro i wietrznie. W zależności od tego na jakim korcie zagramy to wybieramy jedną z nich.
Czym różnią się piłki do pickleballa?
Jak już wspomnieliśmy piłki do pickleballa dzielą się na te do gry wewnątrz i na zewnątrz. Czym zatem różnią się poszczególne modele? Piłki do gry na zewnątrz są cięższe, żeby nie poddawać się tak bardzo podmuchom wiatru. Odbijają się nieco wolniej niż piłki do gry wewnątrz. Te z kolei są lżejsze, poruszają się szybciej, ale w kontrolowanych warunkach pod dachem łatwiej jest przewidzieć tor lotu, więc nie stanowi to większego problemu. Piłki do pickleballa różnią się ilością i wielkością otworów.
Piłki do pickleballa na co wpływa liczba i wielkość otworów?
Wiemy już, że piłki do pickleballa indoorowe i outdoorowe różnią się wielkością i ilością otworów, ale jaki ma to wpływ na grę?
Piłki do pickleballa indoor mają mniej otworów, które są większe niż w piłkach do gry na zewnątrz. Dzięki temu są mniej podatne na odkształcenia, lepiej zachowują się w kontrolowanych warunkach hal sportowych i odbijają się bardziej sprężyście, wyżej.
Piłki do pickleballa do gry na zewnątrz mają więcej, ale za to mniejszych otworów. Taki zabieg sprawia, że są bardziej aerodynamiczne, odbijają się wolniej, co przekłada się na lepsze przewidywanie gdzie upadną w czasie gry.
Dlaczego piłki do pickleballa tak się różnią
Wynika to z charakterystyki sportu, a w celu ujednolicenia warunków do gry na zewnątrz i wewnątrz należało tak zmodyfikować piłki, żeby przybliżyć te dwa do siebie. Piłkami można oczywiście grać zamiennie, piłki outdoor sprawdzają się całkiem nieźle na hali, szczególnie do nauki gry. Piłki do pickleballa indoorowe na zewnątrz radzą sobie całkiem nieźle, szczególnie przy bezwietrznej pogodzie. Jedyne z czym trzeba się liczyć to że rozgrywka będzie dzięki nim bardziej dynamiczna, a same piłki do pickleballa zużyją się znacznie szybciej niż w czasie gry wewnątrz.
materiał zewnętrzny