Odpoczynek na świeżym powietrzu to wprost kwintesencja wakacyjnego wyjazdu, zwłaszcza gdy sprzyja temu pogoda i świeci gorące letnie słońce. Chcąc nacieszyć się bliskością natury, camping nie ma sobie równych, a w szczególności gdy mowa o ośrodku położonym tuż przy włoskiej plaży.

Włoskie campingi oferują nie tylko wygodne warunki dla rodzin z dziećmi, ale i masę atrakcji dla najmłodszych na terenie kurortu. Czy takie wakacje z dziećmi wymagają przygotowania? Co warto sprawdzić, wybierając camping we Włoszech?

Różne formy noclegu – namioty, domki i kampery

Przede wszystkim warto podkreślić, że nowoczesny camping Włochy ma niewiele wspólnego z prostym polem namiotowym, choć może być z nim kojarzony. Na campingu nie trzeba nocować w namiotach – do wyboru są także tradycyjne domki z kilkoma niezależnymi pomieszczeniami, a czasem nawet kampery do wynajęcia.

Namioty mogą budzić pewne obawy, gdy mowa o noclegu z dzieckiem, w szczególności małym. W rzeczywistości jednak nawet i namioty wynajmowane na włoskich campingach znacznie różnią się od tych używanych w terenie. Przede wszystkim są one wysokie na tyle, aby można było w nich stanąć, a także tak duże, żeby swobodnie wydzielić w nich kilka pomieszczeń. Stawia się je na stabilnych tarasach, przez co podłoże jest cieplejsze od gruntu. Ze względu na budowę, w takich namiotach można spać na wygodnych łóżkach, podobnie jak w wynajmowanych domkach, a dzieci mogą dostać nawet własną sypialnię.

Przed wyborem noclegu na campingu, warto zorientować się, jakie udogodnienia oferuje. W niektórych ośrodkach nawet najprostsze modele namiotów wyposażone są w zaplecze sanitarne, toaletę, czy dostęp do bieżącej wody. W innych natomiast, sanitaria, przynajmniej w konkretnej części campingu, mogą pozostawać wspólne.

Włoskie campingi, czyli rozbudowane kurorty pełne atrakcji

Jak wyglądają włoskie campingi? Warte uwagi jest samo ich ułożenie – zwykle ulokowane są tak, aby turyści mogli podziwiać piękne widoki, w tym na przykład Toskańskich wzgórz, z własnych namiotów, czy korzystać z bezpośredniego dostępu do plaży. Campingi, w szczególności często odwiedzane, nie są małymi ośrodkami. Bardziej przypominają rozbudowane kurorty pełne różnego rodzaju atrakcji i obiektów użytkowych.

Na campingach znaleźć można strefy, w których znajdują się domki, namioty, czy kampery noclegowe. Obok nich zwykle pojawiają się restauracje i sklepy, w których można zaopatrzyć się w podstawowe produkty. Nie brakuje także miejsc takich jak pralnia, czy wielu atrakcji, w tym na przykład parków wodnych i basenów, albo salonów gier.

Wybierając camping, na który zamierza się pojechać wraz z dziećmi, warto zwrócić uwagę na oferowane atrakcje dla najmłodszych. Najczęściej spotykane są basenowe brodziki, dziecięce bawialnie, czy place zabaw. W ośrodkach znanych z przywilejów dla rodzin z dziećmi często znaleźć można nawet zajęcia prowadzone przez animatora czy przedstawienia dla najmłodszych odgrywane na żywo.

Camping to wybór wakacji na świeżym powietrzu

Odpoczynek na świeżym powietrzu nie ma sobie równych, jeśli chodzi o regenerację i nie jest to jedynie kwestia subiektywnego odczucia. Udowodniono, że kontakt z naturą potrafi skutecznie obniżać stres, a nawet poprawiać sen, choćby przez dotlenienie organizmu dzięki przebywaniu i aktywności na świeżym powietrzu. Camping to świetny wybór pod kątem wakacji spędzanych na łonie natury – na zewnątrz można przebywać tu już od porannej pobudki i śniadania zjedzonego na tarasie.

Dla dzieci, które zwyczajnie nudzą się w tradycyjnych hotelach, camping może być także szansą na odstawienie elektroniki na czas wakacji. Z jednej strony to oczywiste – podczas wyjazdu, ważniejsze od mediów społecznościowych czy gier powinny być zwiedzane atrakcje. Z drugiej jednak nawet telewizor powieszony w hotelowym pokoju zachęca, by przynajmniej do snu obejrzeć coś na jego ekranie. Tylko po co? Niebieskie światło emitowane przez ekrany zaburza wydzielanie melatoniny, przez co utrudnia zasypianie i sprawia, że sen może być słabszy!

Dzieci, w szczególności małe, zwykle uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu. Camping bywa dla nich wymarzonym miejscem na wakacje, w którym mogą od rana do nocy przebywać na zewnątrz, szukać ślimaków, zbierać kamyczki, albo budować wieże z piasku. Jeśli na wybranym campingu dodatkowo do dyspozycji dziecka pozostaje basen czy zajęcia prowadzone przez animatora, można założyć, że po tak aktywnie spędzonym dniu nie będzie ono miało problemów z zasypianiem.

materiał zewnętrzny