Góry zimą są piękne. Nie ma więc co dziwić się temu, że tak dużo osób chętnie korzysta z możliwości wyjazdu. Tym bardziej że w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie w górskich miejscowościach można odkryć uroki prawdziwej zimy. Każda osoba winna jednak wiedzieć, że wypad w góry wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jeden z nich odnosi się do obecności kurtki. Jaką kurtkę puchową wybrać w góry zimą?

Kurtka zimowa w góry – o czym należy pamiętać?

Markowe kurtki zimowe męskie znaleźć można w sklepach internetowych i stacjonarnych. Nie brakuje producentów, którzy wiedzą, że kurtka przeciwdeszczowa i ta zimowa powinny tak naprawdę łączyć się w jedno. Przecież nigdy tak naprawdę nie wiadomo, z jakimi warunkami atmosferycznymi trzeba będzie sobie radzić w górach.

Jaka kurtka zimowa będzie najlepszą opcją? W sklepach można spotkać trzy rodzaje takich okryć wierzchnich:

  • softshell – są w stanie zapewnić izolację przed wiatrem i zimnem, ale nie chronią przed wilgocią, dlatego w okresie zimowym na wyjście na szlak nie są polecane,
  • hardshell – wyposażone w specjalną membranę, świetnie izoluje wilgoć z zewnątrz, jak również pomagają odprowadzić wilgoć z wewnątrz,
  • puchówki – czyli klasyczna kurtka puchowa, świetna propozycja dla największych zmarzlaków.

Kurtki zimowe dopasowane do okoliczności

Zawsze należy pamiętać o tym, aby kurtka trekkingowa została dopasowana do okoliczności. Tzn. co innego będzie potrzebne w miasteczkach, które są położone niżej niż wysokie szczyty górskie. Kurtki turystyczne – te klasyczne – dedykowane są dla tych osób, które nie wybierają się nigdzie na szlak górski, korzystając z atrakcji miasteczek. Tak, jak najbardziej muszą to być kurtki ocieplane. Tym bardziej że w wielu przypadkach ma się jednak do czynienia z minusowymi temperaturami. Jednak kurtka w góry, na te wyższe partie, musi mieć m.in. dobre właściwości izolacyjne. Warto powtórzyć, że nigdy nie wiadomo czego można spodziewać się po górach, a nagłe załamanie pogody może pokazać się w każdej chwili.

Kurtka puchowa – rodzaje

Kurtki puchowe należą do najbardziej popularnych. Dlatego też warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Chociażby po to, aby wiedzieć, czego można spodziewać się po kurtce puchowej. Dzieli się je na dwie grupy:

  • kurtka wykonana z naturalnego puchu – na ogół puch pozyskiwany jest od kaczek lub od gęsi. Jest to świetna propozycja, ponieważ zapewnia ona ogromną ilość ciepła.
  • kurtka z wypełnieniem syntetycznym – niekiedy mówi się wypełnienie primaloft. Zapewnia ona ciepło, jednak ta z naturalnym puchem jednak jest zdecydowanie lepsza.

Co ogólnie można jeszcze powiedzieć o tych dwóch grupach okryć wierzchnich? To, że posiadają one ogrom zalet, zapewniając m.in. wysoki komfort termiczny. Mokry śnieg nie będzie stanowił już tak dużego problemu, tak samo jak delikatny deszcz.

Wybierając kurtkę w góry z uwagą, będzie można bez problemu poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

O czym nie można jeszcze zapomnieć?

Ważne jest to, aby wybrać kurtkę o niskiej wadze. Aby nie utrudniała ona chodzenia i nie krępowała ruchów. Pomoże to poradzić sobie we wszystkie deszczowe dni., których w górach nie brakuje przez cały rok Warto przyjrzeć się, czy u dołu kurtki znajdują się odpowiednie ściągacze. Dzięki temu zimno nie będzie wdzierać się pod kurtkę. Ważne są także wewnętrzne mankiety, jak również warstwa zewnętrzna i jej wykonanie. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby założyć na siebie także odpowiednią odzież termiczną. Ta uwaga tyczy nie tylko mężczyzn, ale wszystkich innych, również jeżeli chodzi o dzieci.

materiał zewnętrzny